آخرین تغییرات محدوده زوج و فرد

۱۵ بهمن ۱۳۹۷آخرین تغییرات محدوده زوج و فرد

معاون حمل و نقل ترافیک شهرداری تهران در آخرین گفته‌های خود اظهار داشت: از سال آینده تغییرات جدیدی در محدوده زوج و فرد اجرایی خواهد شد و زمان اجرای آن نیز با طرح ترافیک هم‌زمان خواهد بود. وی در ادامه اعلام کرد: در آخرین جلسه شورای عالی ترافیک چندین گزینه بر روی میز مطرح شد؛ یکی از طرح‌های پیشنهادی این است که تردد خودورها بر حسب پلاک زوج و فرد ملغی شود و هر خودرو با هر پلاکی مجاز باشد ۵۰ روز در سال به صورت رایگان در محدوده زوج و فرد تردد کند و افراد بعد از اتمام ۵۰ روز برای ورود به محدوده ملزم به پرداخت عوارض باشند.
طبق بیانات جناب محسن پور سید آقایی، گزینه دیگری نیز در جلسه شورای عالی ترافیک مطرح شده « تردد نوبتی در محدوده ترافیک» که در راستای اجرای آن خودروها به سه دسته تقسیم خواهند شد و هر دسته مجاز به تردد در دو روز هفته هستند. دستورالعمل تقسیم‌بندی خودروها، بر اساس ارقام سمت راست پلاک خودرو خواهد بود؛ اگر ۱ تا ۳ باشد روزهای شنبه و سه‌‌شنبه، اگر ۴ تا ۶ باشد روزهای یکشنبه و چهار‌شنبه و اگر ۷ تا ۹ باشد روزهای دوشنبه و پنجشنبه حق تردد در محدوده ترافیک را دارند و برای تردد در روزهای غیرمجاز باید هزینه پرداخت کنند. امید می‌رود با تایید هر یک از این گزینه‌ها، در سال جدید شاهد تغییرات فراوانی در خیابان‌‌های شهر تهران خواهیم بود.

ترافیک خودرو
محسن پور سید آقایی در خصوص صحبت‌های رئیس کمیسیون عمران شورای شهر مبنی بر اینکه دریافت عوارض در محدوده زوج و فرد غیر‌قانونی است، اظهار داشت که این موضوع صحت ندارد و طبق مصوبه شورای شهر در صورت تردد غیرمجاز در محدوده، رانندگان ملزم به پرداخت عوارض هستند. همچنین ما « لایحه یک فوریتی درباره پرداخت عوارض» را به شورا ارائه کردیم که طبق آن صاحبان خودرو برای پرداخت عوارض خود تا یک سال فرصت دارند و در صورت عدم پرداخت در موعد مقرر در سال آتی ۲۵ درصد شامل جریمه خواهند شد. این لایحه در دست رای گیری است و به زودی تعیین تکلیف خواهد شد.
وی در پایان سخنان خود به این نکته اشاره داشت که شهرداری تنها مبلغ عوارض را دریافت می‌کند و دریافت جریمه ورود غیر مجاز به محدوده زوج و فرد بر عهده پلیس راهور خواهد بود.