آخرین تغییرات محدوده طرح زوج و فرد

۲۲ خرداد ۱۳۹۸ آخرین تغییرات محدوده طرح زوج و فرد

معاون حمل و نقل ترافیک شهرداری تهران از حذف طرح «زوج و فرد» و اعمال تغییرات جدید در طرح حمل و نقل شهری، تحت عنوان طرح «کنترل آلودگی هوا» از ابتدای تابستان خبر داد.

به گزارش خودرو ۴۵، محسن پورسیدآقایی در آخرین اظهار نظر خود گفت: طرح زوج و فرد از سال ۱۳۸۴ در مناطق مرکزی و پر‌تردد تهران با هدف کنترل ترافیک اجرایی شد و برخلاف انتظارات، نتیجه موفقیت‌آمیزی را به همراه نداشت.

زیرا با اعمال این طرح شاهد افزایش استفاده از موتور سیکلت در سطح شهر، به وجود آمدن شغل‌های کاذب موتور سیکلت محور همچون مسافرکشی، افزایش تخلفات توسط رانندگان به منظور تردد در محدوده طرح و افزایش آلودگی هوا بودیم.

همچنین باید در نظر داشته باشیم که تعداد ماشین‌ها در تهران دو برابر شده و در حال حاضر جمعیت شهروندان نیز رو به افزایش است.

 

طرح «کنترل آلودگی هوا» جایگزین طرح «زوج و فرد»

تغییر طرح زوج و فرد در سال ۹۸، طرح ترافیک تهران، طرح ترافیک ۹۸، محدوده طرح کنترل آلودگی هوا تهران

طبق اعلام رسمی معاون حمل و نقل ترافیکی شهرداری تهران از ابتدای تیر ماه امسال طرح «کنترل آلودگی هوا» جایگزین طرح زوج و فرد خواهد شد.

وی در خصوص محدوده طرح‌های ترافیکی گفت: طرح ترافیک همچون سال گذشته (۹۷) از سمت شمال به خیابان مطهری، از سمت شرق به خیابان شریعتی و ۱۷ شهریور، از سمت جنوب به خیابان شوش و از سمت غرب به خیابان کارگر محدود می‌شود.

محدوده کنترل آلودگی هوا (طرح زوج و فرد جدید) از شمال به اتوبان همت، از شرق به اتوبان امام علی، از جنوب به اتوبان بعثت و از غرب به اتوبان‌های نواب و چمران منتهی می‌شود.

شرایط طرح کنترل آلودگی هوا

پورسیدآقایی به صورت رسمی اعلام کرد: طرح جدید از ابتدای فصل تابستان (تیر ماه ۹۸) اجرایی می‌شود و در هر سه ماه (یک فصل) خودروهای دارای پلاک تهران ۲۰ روز و پلاک‌های غیر تهران ۱۵ روز مجاز هستند تا به صورت رایگان در محدوده طرح آلودگی هوا (طرح زوج و فرد جدید) ورود پیدا کنند.

در طرح جدید، دیگر زوج و فرد بودن خودروها در تعیین روزهای مجاز اهمیتی ندارد و ملاک تنها تعداد روزهای ورود به طرح است.

وی تاکید کرد: مبلغ طرح کنترل آلودگی هوا، نصف عوارض طرح ترافیک تعیین شده است و تمام ساکنان شهر تهران و افرادی که به تهران تردد دارند، باید در سایت «تهران من» ثبت نام کنند.

نکته: ۲۰ روز مجاز طرح به هیچ وجه قابل انتقال به فصل دیگر نیست.

 

زمان اجرای طرح کنترل آلودگی هوا

زمان اجرای طرح کنترل آلودگی هوا، طرح ترافیک تهران

معاون حمل و نقل ترافیک شهرداری تهران در ادامه گفت: زمان اجرای طرح کنترل آلودگی هوا از ساعت ۶:۳۰ تا ۱۹ در نظر گرفته شده است و در روزهای پنج‌شنبه، جمعه و ایام تعطیل طرح ترافیک اجرا نخواهد شد.

اما طرح جدید آلودگی هوا در روزهای پنج‌شنبه اعمال خواهد شد؛ در واقع روز پنج‌شنبه هم جز سهمیه ۲۰ روزه در هر فصل محسوب می‌شود و دارنده خودرو پس از ۲۰ روز مشمول پرداخت عوارض خواهد شد.

 

تخفیف برای ساکنان محدوده طرح کنترل آلودگی هوا

پورسید آقایی در خصوص وضعیت افراد ساکن در محدوده و مشکلات آن‌ها گفت: در طرح جدید به ساکنان محدوده توجه بیشتری شده و بابت هزینه طرح ترافیک و کنترل آلودگی هوا به میزان ۵۰ درصد برای آنها تخفیف در نظر گرفته شده است.

ساکنین محدوده برای برخورداری از این تخفیف، پس از ثبت نام در سامانه تهران من باید مدارک خود را (سند یا اجاره نامه قانونی، فیش پرداخت عوارض نوسازی و پسماند) در دفاتر خدمات الکترونیک شهر تهران به تایید برسانند. صاحبان ماشین توجه کنند که پیش از ثبت نام در سایت تهران من، خلافی و عوارض خودرو را پرداخت کرده باشند.

همچنین یک بار خروج قبل از ساعت ۸:۳۰ و یک بار ورود بعد از ساعت ۱۷ برای ساکنان رایگان خواهد بود.

مهلت یک ماهه بابت پرداخت عوارض

طرح زوج و فرد سابق

خبر خوب این است که بابت پرداخت عوارض طرح ترافیک از سمت پلیس راهور، فرصتی به مدت یک ماه در نظر گرفته شده است. به عبارتی تا یک ماه پس از ورود به محدوده فرصت دارید تا از فهرست اعمال جریمه خارج شوید.

تخفیف ۲۵ درصدی معاینه فنی برتر

معاون حمل و نقل ترافیک شهرداری تهران تاکید کرد که در طرح جدید برای خودروهای دارای معاینه فنی، ۲۵ درصد تخفیف در نظر گرفته شده است.

بنابراین خودروهایی که کمتر از ۴ سال عمر دارند و ملزم به اخذ معاینه فنی نیستند؛ اما برای استفاده از تخفیف معاینه فنی برتر باید به مراکز صدور معاینه فنی مراجعه کنند.

 

نگاهی به اجرای طرح ترافیک تهران از ۹۷ تا ۹۸

نحوه اجرای طرح ترافیک اصلی و زوج و فرد در ماه رمضان

در ماه رمضان، زمان پایان طرح ترافیک و طرح زوج و فرد به میزان یک ساعت کاهش پیدا کرد و به جای ساعت ۱۹:۰۰ در ساعت ۱۸:۰۰ به پایان رسید. پس از پایان ماه رمضان، ساعت طرح ترافیک به حالت قبل برگشت و این تغییر ساعت فقط مختص ماه رمضان بود.

نحوه اجرای طرح ترافیک و زوج و فرد در نوروز ۹۸

رییس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران در این زمینه گفت: از روز ۲۹ اسفندماه اجرای طرح ترافیک و زوج و فرد در تهران متوقف شد و این وضعیت تا پایان تعطیلات نوروزی یعنی ۱۶ فروردین ماه ادامه داشت. همچنین از ۱۷ فروردین ماه طرح ترافیک و زوج و فرد با همین شیوه ادامه داشت.

طرح پیشنهادی در خصوص طرح ترافیک و زوج و فرد در سال ۹۸

معاون حمل و نقل ترافیک شهرداری تهران در بهمن ماه سال گذشته در خصوص ساعت طرح زوج و فرد ۹۸، اظهار داشت: «از سال آینده تغییرات جدیدی در محدوده زوج و فرد اجرایی خواهد شد و زمان اجرای آن  نیز با طرح ترافیک هم‌زمان خواهد بود» ؛ به عبارتی ساعت طرح زوج و فرد با ساعت طرح ترافیک یکی خواهد بود.

وی در ادامه اعلام کرد: در آخرین جلسه شورای عالی ترافیک چندین گزینه بر روی میز مطرح شد؛ یکی از طرح‌های پیشنهادی این خصوص که تردد خودورها بر حسب پلاک زوج و فرد ملغی شود و هر خودرو با هر پلاکی مجاز باشد، ۵۰ روز در سال به صورت رایگان در محدوده زوج و فرد تردد کند و افراد بعد از اتمام ۵۰ روز، ملزم به خرید طرح زوج و فرد برای ورود به محدوده باشند.

در صورت موافقت با این طرح پیشنهادی و بررسی شرایط، در خصوص قیمت خرید طرح زوج و فرد احتمالی جدید تصمیم‌گیری خواهد شد.

طبق بیانات جناب محسن پور سید آقایی، گزینه دیگری تحت عنوان «تردد نوبتی در محدوده ترافیک»  نیز در جلسه شورای عالی ترافیک مطرح شده که در راستای اجرای آن خودروها به سه دسته تقسیم خواهند شد و هر دسته مجاز به تردد در دو روز هفته هستند.

دستورالعمل تقسیم بندی خودروها بر اساس ارقام سمت راست پلاک خودرو خواهد بود؛ اگر ۱ تا ۳ باشد روزهای شنبه و سه‌‌شنبه، اگر ۴ تا ۶ باشد روزهای یک‌شنبه و چهار‌شنبه و اگر ۷ تا ۹ باشد روزهای دوشنبه و پنج‌شنبه حق تردد در محدوده ترافیک را دارند و برای تردد در روزهای غیرمجاز باید هزینه پرداخت کنند.

امید می‌رود با تایید هر یک از این گزینه‌ها، در سال جدید شاهد تغییرات فراوانی در خیابان‌‌های شهر تهران باشیم.

ساعت طرح ترافیک

محسن پور سید آقایی در خصوص صحبت‌های رئیس کمیسیون عمران شورای شهر مبنی بر اینکه دریافت جریمه طرح زوج و فرد غیر‌قانونی است، اظهار داشت که این موضوع صحت ندارد و طبق مصوبه شورای شهر در صورت تردد غیرمجاز در محدوده، رانندگان ملزم به پرداخت عوارض هستند.

همچنین ما «لایحه یک فوریتی درباره پرداخت عوارض» را به شورا ارائه کردیم که طبق آن صاحبان خودرو برای پرداخت جریمه طرح زوج و فرد خود تا یک سال فرصت دارند و در صورت عدم پرداخت در موعد مقرر در سال آتی ۲۵ درصد شامل جریمه خواهند شد. این لایحه در دست رای گیری است و به زودی تعیین تکلیف خواهد شد.

وی در پایان سخنان خود به این نکته اشاره داشت که شهرداری تنها مبلغ عوارض را طبق قیمت خرید طرح زوج وفرد مصوب، دریافت می‌کند و دریافت جریمه ورود غیر مجاز به محدوده طرح زوج و فرد بر عهده پلیس است.

 

* برای نمایش نقشه طرح ترافیک و طرح زوج و فرد روی لینک زیر کلیک کنید :

نقشه محدوده طرح زوج و فرد و ترافیک تهران 

 

نویسنده: شیوا فاضلی

انتهای پیام/