آزادسازی واردات خودرو واقعیت دارد؟

۱۸ خرداد ۱۴۰۰ آزادسازی واردات خودرو واقعیت دارد؟

برخی خبرها نشان از احتمال آزاد شدن واردات خودرو از نیمه سال ۱۴۰۰ دارد. اما نظر انجمن واردکنندگان خودرو در این رابطه چیست و آیا چنین کاری عملی خواهد شد؟

در چند هفته گذشته صحبت از طرح‌هایی در بازار خودرو شد که احتمال آزاد شدن واردات را بیشتر از قبل می‌کرد. ابتدا مساله آزاد شدن واردات خودرو از مناطق آزاد مطرح شد که البته مجلس با آن مخالفت کرد و بعد هم برخی شایعه‌ها در خصوص آزاد شدن واردات خودرو از نیمه 1400 به میان آمد. هر دوی این طرح‌ها با بحث‌های بسیاری همراه بود. اما آیا این اتفاق شدنی است و باید از نیمه ۱۴۰۰ منتظر آزاد شدن واردات خودرو باشیم؟

واردات خودرو به انتخابات کشیده شد!

خرداد1400: بازار خودرو همچنان چشم‌انتظار آزاد سازی واردات است و حالا که چیزی به انتخاب رییس جمهور ایران نماینده، این بحث در محافل کارشناسی داغ شده است. رونق صنعت و بازار خودرو، شاید به یکی از وعده‌های نه چندان داغ  انتخاباتی تبدیل شده باشد. حالا حتی خودروسازان نیز با واردات موافقت کرده‌اند. این روزها جدیدترین خبر، مربوط به تلاش دولت برای واردات خودرو به مناطق آزاد است.

واردات خودروهای دست دوم مشکل گارانتی خواهد داشت

بخش دیگری از طرح‌هایی که در یک سال گذشته مطرح و جنجالی شد، واردات خودروهای دست دوم بود. دادفر در این خصوص می‌گوید: واردات خودروهای دست دوم انجام نخواهد شد. درست مانند طرح آزاد شدن واردات از مناطق آزاد که امکان انجام آن وجود ندارد. چند قانون داریم که اگر قرار باشد واردات خودروهای دست دوم انجام شود، ابتدا این قوانین را باید کنار گذاشت. مثلا واردات خودروهایی که بالای یک سال از تولید آن می‌گذرد، به کشور ممنوع است. حالا اگر بخواهند خودروی دست دوم را وارد کنند چندین برابر مشکلات بیشتری خواهد داشت.

وی تاکید می‌کند: نکته دوم اینجاست که خودرویی که قرار است وارد کشور شود، باید توسط یک شرکت گارانتی شود. اما واردات خودروی دست دوم با این مساله در تناقض است و به همین خاطر اگر قرار باشد این اتفاق بیافتد، ماده 4 قانون حمایت از مصرف کننده باید حذف شود. از طرفی استانداردهای خودروی دست دوم هم در این میان مساله است و باید ملاحظات زیست‌محیطی را هم در نظر گرفت. همه این مسائل باید حل شود و بعد به این طرف فکر کرد.

قطعه‌سازان معطل خودروسازان شده اند

دبیر انجمن واردکنندگان خودرو به طرح جنجالی مجلس در خصوص صادرات قطعات داخلی هم اشاره کرده و می‌گوید: اگر می‌توانستیم صادرات قطعات داشته باشیم، باید زمانی این کار را می‌کردیم که پژو و رنو وارد ایران شده بودند. شاید در آن زمان می‌توانستیم صادرات انجام دهیم. الان قطعاتی نداریم که بخواهیم صادر کنیم. مثلا قطعه پراید یا سمند را صادر کنیم؟ به کجا صادر کنیم؟ به همین خاطر این مساله یک امر نشدنی است و اگر تولیدکننده واقعی برای قطعات داشتیم، هیچ وقت معطل ایران خودرو یا سایپا نمی‌شدند و خودشان تولید می‌کردند. اما در حال حاضر راه ارتزاق قطعه سازان ما دو خودروسازی اصلی کشور است و خودشان حرفی برای گفتن ندارند.

دادفر در خصوص آخرین وضعیت ترخیص خودروهای وارداتی می‌گوید: در حال حاضر بیش از 2 هزار خودرو مانده و ترخیص نشده و کسی هم کاری نمی‌کند.

نویسنده: سپیده اشرفی