هر آنچه که درباره خلافی خودرو باید بدانید

۸ مهر ۱۳۹۸ هر آنچه که درباره خلافی خودرو باید بدانید

خلافی خودرو و پرداخت به‌موقع آن، همواره از جمله دغدغه‌های صاحبان ماشین بوده است. زیرا  برخی از افراد، فقط سالانه نسبت به پرداخت خلافی اتومبیل خود اقدام می‌کنند؛ برخی حتی همین زمان را هم فراموش کرده و با مسائل حقوقی در این زمینه مواجه می‌شوند که البته پلیس راهنمایی و رانندگی تهران طی ‌سال‌های اخیر با طراحی سامانه تهران من و روش‌های آسان پرداخت خلافی خودرو توانسته به تسویه حساب هرچه زودتر خلافی‌ها اقدام مناسبی انجام دهد.

به گزارش خودرو۴۵، با اجرای طرح جدید کنترل آلودگی هوا از تابستان ۹۸، حساسیت پرداخت به‌موقع جرائم خودرو بیش از پیش بالا رفته است. حال این سوال مطرح می‌شود که روش‌های استعلام خلافی خودرو چیست؟ چگونه جریمه‌های خود را پرداخت کنیم و در صورت اعتراض به مبلغ خلافی، چه‌کاری انجام دهیم؟

 

روش‌های استعلام خلافی خودرو

ثبت خلافی ماشین

در سال‌های اخیر، روش‌های متعددی درباره اطلاع و پرداخت خلافی، عوارض و جرائم خودرو پیش‌روی افراد قرار گرفته است تا مراحل پرداخت جریمه برای او راحت‌تر و سریع‌تر انجام شود.

در ادامه با ما همراه باشید تا شما را با پنج روش اصلی استعلام خلافی ماشین آشنا کنیم.

 

روش اول: استعلام و پرداخت خلافی خودرو از طریق SMS

برای دریافت اطلاعات پرداخت خلافی ماشین از طریق سامانه پیامکی، دو روش کلی وجود دارد:

 • روش اول: کد ۱۷ رقمی VIN که با IR شروع می‌شود و در سند خودرو یا پشت کارت اتومبیل درج‌شده را به یکی از شماره‌های ۱۱۰۱۲۰۲۰۲۰، ۱۱۰۰۰۵۱۵۱ و ۳۰۰۰۵۱۵۱ ارسال کنید.
 • روش دوم: راه دیگر برای درخواست خلافی ماشین توسط پیامک، ارسال SMS با فرمت زیر به یکی از شماره‌های ذکر شده در روش قبلی است.

#کد هشت رقمی کنار بارکد مندرج در پشت کارت وسیله نقلیه*

در مرحله بعد، پیامی تحت عنوان میزان خلافی خودرو که شامل شناسه قبض و پرداخت آن است؛ در قالب یک پیامک به شماره شما ارسال خواهد شد. در نهایت با اطلاعات دریافتی، امکان پرداخت جریمه به صورت اینترنتی یا با استفاده از دستگاه‌های عابر بانک برایتان فراهم خواهد شد.

*درحال حاضر تعدادی از اپلیکشن‌های پرداخت قبوض و اپلیکشن‌های بانکی، امکان استعلام و پرداخت خلافی خودرو را فراهم کرده‌اند. 

روش دوم: دریافت و پرداخت خلافی خودرو توسط سایت پلیس راهور

در این روش، شما با مراجعه به سایت www.Rahvar120.ir و پیروی از مسیر زیر می‌توانید، میزان جریمه ماشین خود را مشاهده کرده و اطلاعات پرداخت آن را دریافت کنید.

پس از مراجعه به سایت پلیس راهور، بر روی گزینه «خدمات» موجود در سمت راست وب‌سایت و سپس گزینه «استعلام میزان تخلف رانندگی» کلیک کنید. در ادامه به صفحه استعلام خلافی خودرو وارد شده و با وارد کردن شماره بارکد پستی (کد هشت رقمی کنار بارکد پستی مندرج در پشت کارت ماشین) و وارد کردن گزینه امنیتی، میزان جریمه اتومبیل به همراه شناسه قبض و پرداخت به شما نشان داده می‌شود.

 

روش سوم: استعلام خلافی خودرو با مراجعه به پلیس +۱۰

در این روش، صاحبان خودرو با همراه داشتن مدارک (شامل کارت ماشین، بیمه‌ نامه یا سند اتومبیل) باید به یکی از دفاتر پلیس +۱۰ مراجعه کرده و با پرداخت مبلغ تعرفه اجرائیات (سه هزار تومان)، درخواست استعلام خلافی اتومبیل خود را بدهند.

نکته مهم: اگر میزان جریمه، مبلغی بیش از یک میلیون تومان باشد؛ شما باید به یکی از مراکز راهنمایی و رانندگی مراجعه کنید. به عبارتی پلیس +۱۰، تنها پذیرای افرادی است که میزان خلافی آن‌ها، کمتر از یک میلیون تومان باشد.

 

روش چهارم: استعلام خلافی خودرو با تلفن ثابت

مالکین جهت دریافت خلافی ماشین به این شکل، باید با شماره ۸۸۲۸۸۸۸۸ تماس گرفته و سپس با وارد کردن کد  VIN، از آخرین مبلغ جریمه خودرو خویش مطلع شوند.

اما این روش، تنها به عنوان راهی برای اطلاع از میزان خلافی محسوب می‌شود و هنوز امکان پرداخت از طریق تلفن ثابت برای افراد فراهم نشده است.

 

روش پنجم: استعلام و پرداخت خلافی خودرو از طریق کد *۱۱۰#

آخرین روش استعلام جریمه ماشین، شماره‌گیری کد *۱۱۰# با استفاده از تلفن همراه (حتی گوشی غیر هوشمند) است. این روش، شرایط لازم برای مشاهده میزان جرائم و هم پرداخت آن را برای شما فراهم می‌کند.

مراحل دریافت خلافی با روش مذکور به شرح زیر است:

 1. شماره‌گیری کد *۱۱۰#
 2. انتخاب و ارسال گزینه ۱ با مضمون خدمات قابل پرداخت
 3. انتخاب و ارسال گزینه ۱ با مضمون استعلام خلافی خودرو
 4. وارد کردن کد VIN
 5. دریافت مبلغ جریمه و امکان پرداخت آن

 

 

نحوه اعتراض به خلافی خودرو

پرداخت جریمه ماشین

در صورتی که شما به جرائم ماشین خود اعتراض داشته باشید؛ برای رسیدگی به شکایتتان، دو فرآیند پیش‌رو دارید:

 • اعتراض به قبض جریمه: برای شکایت در خصوص برگ جرائم خود، باید به یکی از دفاتر مرکز اجرائیات پلیس راهور مراجعه کرده و شکایت خود را ثبت کنید.
 • اعتراض به صورت‌وضعیت تخلفات: با مراجعه به یکی از دفاتر پلیس +۱۰ و ثبت درخواست شکایت به صورت‌وضعیت تخلفات، اعتراض شما از طریق سیستم به مرکز اجرائیات کل کشور ارسال می‌شود. طبق نقل قول دفاتر پلیس راهور، نتایج طی ۲۴ ساعت رسیدگی و به اطلاع شما خواهد رسید.

 

مدارک لازم برای اعتراض به جرائم ماشین:

 • اصل کارت شناسایی خودرو
 • اصل سند
 • اصل کارت شناسایی مالک یا وکیل وی

 

نکته: در حال حاضر، امکان ثبت شکایت بابت خلافی خودرو و پیگیری آن به صورت اینترنتی وجود ندارد.

 

اهمیت دسترسی به جزئیات جرائم رانندگی

در کنار افراد زیادی که به‌ طور معمول، پیگیر وضعیت میزان خلافی خود نیستند؛ دسته‌ای دیگر از رانندگان نیز وجود دارند که همواره نسبت به مبلغ و دلایل جریمه رانندگی خود پیگیر بوده و درخواست دریافت ریز جرائم خود را در ساعات و زمان مشخص ثبت خلافی دارند.

برای این منظور، سال‌های زیادی است که جزئیات خلاف و جرائم رانندگی هر پلاک خودرو به‌ صورت روزانه در سیستم‌های اطلاعات راهنمایی و رانندگی ثبت شده و در صورت درخواست مالکین، اطلاعات مذکور تحویل وی داده می‌شود.

نکته مهم: از همه مهم‌تر این‌که افراد با مطلع‌شدن از ریز جرائم ثبت‌شده نیز از اشتباهات خود آگاه شده و از بروز مجدد آن جلوگیری می‌کنند.

کم کردن خلافی خودرو

چگونه خلافی خودرو را کم کنیم؟

(به روز رسانی شده در تاریخ ۱۳۹۹/۰۵/۰۵)

برای کم کردن خلافی کمتر از یک میلیون تومان باید به دفاتر پلیس ۱۰+ مراجعه کنید و اعتراض خود را ثبت کنید. درخواست شما به مرکز اجرائیات کل کشور ارسال شده و در کمتر از ۲۴ ساعت به آن پاسخ داده می‌شود.

برای کم کردن خلافی بالای یک میلیون تومان چه باید کرد؟

اگر خلافی خودرو شما بیشتر از یک میلیون تومان است باید به «واحدهای رسیدگی به تخلفات رانندگی» مراجعه کنید.

واحدهای رسیدگی به اعتراضات خلافی‌های بالای یک میلیون تومان

اداره اجرائیات فاتب: بزرگراه یادگار امام(ره)، خیابان حبیب‌الهی، خیابان زنجان شمالی،‌ جنب آتش‌نشانی

منطقه ۱: بزرگراه ارتش ارتش، بلوار اوشان، نبش میدان اوشان/ خیابان ازادی، نبش رودکی، پشت راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ

منطقه ۳: بزرگراه حقانی،‌ نرسده به تقاطع جهان کودک، رو‌به‌وری پارک آب و آتش

منطقه ۱۰: بزرگراه نواب، تقاطع خیابان محبوب مجاز( ویژه جانبازان، ایثارگران و خانواده شهدا)

منطقه ۱۲: خیابان شوش، نرسیده به میدان شوش، پشت بوستان،‌ بهاران، جنب کلانتری ۱۱۲

منطقه ۱۴: خیابان نبرد، میدان نبرد، انتهای خیابان شهید بیدی

منطقه ۱۶: خیابان بعثت،‌ خیابان رجایی جنوبی، خیابان هلال احمر، رو‌به‌روی سیلو

منطقه ۲۱:‌ تهرانسر، انتهای بلوار یاس

منطقه ۲۲: همت غرب، آزادگان جنوب،‌ شهرک گلستان،‌ بلوار گلها، خیابان یاسمن جنوبی

مدارک لازم جهت  مراجعه به مراکز رسیدگی به تخلفات رانندگی

 • اصل کارت ملی و سند خودرو
 • کارت شناسایی مالک یا وکیل قانونی
 • پر کردن فرم درخواست

 

 

تهیه و تدوین: تیم محتوا خودرو۴۵