اخبار، تحلیل و پیش بینی بازار خودرو (سال ۱۴۰۰)

۳ آذر ۱۴۰۰ اخبار، تحلیل و پیش بینی بازار خودرو (سال ۱۴۰۰)

طی چند سال اخیر به دلایل مختلفی از جمله تحریم‌های خارجی و برنامه‌های مالی داخلی، بازار خودرو همیشه دچار هیجان و تلاطم بوده و قیمت‌ها در مدت کوتاهی میلیون‌ها تومان افزایش پیدا کرده است. این روند صعودی قیمت‌ها آنقدر سریع و شدید بوده که قیمت پراید از ۲۵ میلیون تومان در سال‌های ۹۶ و ۹۷ به ۱۸۰ میلیون تومان در پاییز سال جاری برسد.

البته مسئولان و مدیران هم بیکار ننشسته‌اند و سعی کرده‌اند با اجرای برنامه‌هایی مثل پیش فروش خودرو و گزینش متقاضیان از طریق قرعه‌کشی، بازار را کنترل کنند. اما این برنامه‌ها تاثیر مقطعی داشته و نتوانسته جلوی رشد قیمت‌ها را بگیرد.

دلیل این اتفاق هم تاثیرپذیری بازار خودرو کشور از عوامل مختلفی مثل قیمت دلار و تورم است و تا زمانی که اقتصاد ایران به ثبات نرسد، نمی‌توان انتظار داشت قیمت‌ ثابت شود، یا اینکه کاهش پیدا کند.

پیش‌بینی بازار خودرو

پیش‌بینی قطعی که می‌شود از آینده بازار خودروهای داخلی داشت، افزایش قیمت‌ها از آذر ماه است. بدین ترتیب، برای خرید ارزان‌ترین خودرو صفر، یعنی تیبا باید قیمتی بیشتر از ۱۷۰ میلیون تومان را پرداخت و پژو ۲۰۶ و سمند هم بیشتر از ۳۰۰ میلیون تومان به فروش خواهد رسید.

شاید این کار بتواند قیمت کارخانه و بازار را به هم نزدیک کند و تا حدودی ضرر و زیان خودروسازان را کاهش دهد، اما خودرو را بیش از پیش به یک کالای لوکس تبدیل می‌کند و تعداد بیشتری از مردم از خرید خودرو جا می‌مانند.

آخرین اخبار بازار خودرو

اعلام قیمت‌های جدید خودرو (آذر)

قرار است لیست نهایی قیمت‌ها  ۳ آذر در جلسه ستاد تنظیم بازار اعلام شود.

روز دوشنبه، اول آذر جلسه‌ای میان مدیران خودروساز و وزیر صمت برگزار شده و قیمت‌های جدید مورد موافقت قرار گرفته است.

بر این اساس، میزان و نحوه افزایش قیمت‌ها، مطابق همان مصوبه‌ای است که قبلا روی کدال بارگذاری شده بود.

همچنین برنامه فروش فوری فوق‌العاده با قیمت‌های جدید تنظیم بازار از محل افزایش تولید انجام خواهد شد.

بازار خودرو بعد از لغو دستوری افزایش قیمت‌ ها

۱۹ آبان ۱۴۰۰، ایران خودرو و سایپا قیمت محصولاتشان را افزایش دادند و خیلی زود وزارت صنعت افزایش قیمت را لغو کرد. به نظر می‌رسد تصمیمات هر روزه و ناگهانی در حوزه خودرو باعث شده تا بازار دچار آشفتگی و سردرگمی شود.

کاظم محمدی نیکخواه، فعال بازار خودرو در این باره می‌گوید: «متاسفانه با توجه به اینکه هر روز با تصمیم جدیدی در صنعت خودرو مواجه هستیم، بازار خودرو در وضعیت آشفته و مبهمی به سر می برد. بازار خودرو اصلا قابل پیش‌بینی نیست، چرا که هر روز با تجربه جدیدی در این بازار مواجه هستیم.»

افزایش قیمت‌ ایران خودرو و سایپا

در حالی که ۱۹ آبان ۱۴۰۰، دو خودروساز بزرگ کشور – ایران خودرو و سایپا – به طور رسمی افزایش قیمت محصولاتشان را برای ماه‌های باقیمانده سال جاری اعلام کردند، معلوم نیست چه مرجعی اجازه این افزایش قیمت را به آنها داده و آیا این افزایش قیمت قانونی است یا خیر.

وزارت صنعت که در این باره سکوت کرده و شورای رقابت به عنوان مرجع انحصاری صدور مجوز افزایش قیمت خودروهای داخلی هم صراحتا اعلام کرده هیچ مجوز جدیدی برای افزایش قیمت خودرو صادر نکرده و قیمت‌‌های قانونی مانند قبل است.

اطلاعیه سازمان حمایت درباره افزایش قیمت خودروها

سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان با توجه به اخبار مربوط به تغییر قیمت خودروهای پرتیراژ شرکت‌های ایران خودرو و سایپا اطلاعیه‌ای صادر کرد.

در این اطلاعیه آمده است: افزایش اعمال ‌شده در قیمت خودروهای پرتیراژ ایران خودرو و سایپا با توجه به اعلام نرخ تورم‌بخشی بانک مرکزی و در چارچوب مصوبات قبلی شورای رقابت بوده، لذا خودروهای پیش‌فروش‌شده قبلی با موعد تحویل تا پایان سال ۱۴۰۰ بر مبنای تعهدات مذکور تحویل مشتریان می‌شود. بدیهی است تا پایان سال جاری هیچ گونه افزایش قیمتی بر خودروهای پیش‌فروش مذکور مترتب نیست.

لغو افزایش قیمت خودروهای داخلی

به دستور وزارت صنعت، معدن و تجارت شرکت‌های خودروساز داخلی مکلف شدند افزایش قیمت تولیدات خود را ملغی کنند و به قیمت‌های قبل بازگردانند.

تحلیل کارشناسی بازار

نمایشگاه خودرو خارجی

ده روز آخر آبان ۱۴۰۰، پر از اتفاقات و اخبار ریز و درشت و ضد و نقیض درباره قیمت و بازار خودرو بود. یک روز ایران خودرو و سایپا قیمت‌های جدیدشان را اعلام می‌کردند، یک روز سازمان حمایت با تصمیم خودروسازان داخلی مخالفت می‌کرد و یک روز هم وزارت صمت دستور لغو افزایش قیمت خودروهای داخلی را می‌داد.

وزارت صمت از دو ماه پیش برنامه خود برای تولید خودرو را اعلام کرده بود و قطعا در جریان این افزایش قیمت قرار داشت و احتمالا بنا به ملاحظاتی جلوی قیمت‌های جدید را گرفته است.

هر چند افزایش قیمت محصولات ایران خودرو و سایپا به دستور رئیس‌جمهور لغو شده اما به نظر می‌رسد که دستور موقتی است و از آذر ماه شاهد فروش محصولات با قیمت‌های جدید باشیم.

فروش فوری خودرو

نویسنده: میلاد قزللو