اخطار وزیر صنعت به خودروسازان: پارک مطلقا ممنوع

۹ تیر ۱۳۹۸ اخطار وزیر صنعت به خودروسازان: پارک مطلقا ممنوع

معاون امور معادن و صنایع معدنی طبق نقل قولی از وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد: جناب وزیر به تمامی خودروسازان هشدار داده که تحت هیچ شرایطی، محصولات تولیدی به پارکینگ ارسال نشوند و همچنین شرکت‌ها پس از تولید خودرو، وظیفه دارند که آن‌ها را مستقیم به بازار بفرستند.

به گزارش خودرو 45 و به نقل از دنیای اقتصاد با توجه به تصاویر منتشر شده از پارکینگ‌های مملو از ماشین در پارکینگ‌های اختصاصی دو خودروساز سایپا و ایران خودرو در چند هفته اخیر، شاهد حاشیه‌سازی‌های جدید بودیم که این دو شرکت را در تیررس اتهام احتکار قرار داده است.

 

آیا احتکار ماشین توسط خودروسازان صحت دارد؟

پارکینگ پر از ماشین خودروسازان

مردم بر این اعتقادند که کمپانی‌های خودروساز، ماشین‌ها را به امید افزایش قیمت در پارکینگ‌های خود انبار کرده‌اند تا در زمان مناسب و با هدف کسب سود بیشتر، آن‌ها را وارد بازار کنند.

از طرف دیگر، خودروسازان اعلام کرده‌اند که دلیل پر شدن پارکینگ‌هایشان، کسری قطعات آن‌ها است و بلافاصله پس از تامین قطعات، خودورها تکمیل و روانه بازار خواهند شد.

مدیر کل تعزیرات، این ادعا را زیر سوال برده و طی صحبت‌ها خود اعلام کرده است که تعدادی از این ماشین‌ها، فاقد ضبط صوت هستند و شرکت‌ها می‌توانند آن‌ها را با کسر قیمت ضبط صوت و بدون آن به فروش برسانند.

پس از گسترش این حاشیه‌سازی‌ها در روزهای اخیر، طبق اعلام معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، وزیر نیز این ادعا را نپذیرفته است.

عرضه خودروهای تعلیق شده به بازار

طبق اعلام جعفر سرقینی، وزیر به صورت جدی به خودروسازان هشدار داده و در این اخطار خود خطاب به آن‌ها اظهار داشته است: به هیچ‌عنوان محصولات تولیدی خود را در پارکینگ‌ها به حالت تعلیق قرار ندهید که منجر به گرانی خودرو خواهد شد. در حالی که هدف ما کاهش قیمت ماشین است.

نکته قابل توجه این است که اگر وزیر صنعت به خودروسازان هشدار داده که محصولات خود را به بازار بفرستند؛ پس کمبود قطعه‌ای در کار نیست و خودروها آماده عرضه به بازار ماشین هستند.

 

ملاقات جعفر سرقینی با نماینده ولایت فقیه در خصوص خام فروشی

جعفر سرقینی در ملاقات خود با نماینده ولایت فقیه در استان یزد اظهار داشت: با توجه به تاکید مقام معظم رهبری به مخالفت با خام فروشی، بخش‌نامه‌ای از سمت وزیر صادر شده که طبق آن صادرات محصولات خام محدود شد.

وی با اشاره به این‌که صادرات محصولات خام به واسطه ایجاد کارخانه‌های فرآوری از رقم 23 میلیون تن به هفت میلیون رسیده، اعلام کرد: در جهت این کاهش، محدودیت خاصی اعمال نشده ولی با توجه به ایجاد صنایع فرآوری، این کاهش خود به خود انجام شد.

معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه با وضعیت اقتصادی حال حاضر کشور، بخش خصوصی در بحث بازگشت ارز موفق عمل نکرده است، اعلام کرد: در حال حاضر، مجوز صدور بعضی از قطعات همچون میل‌گرد را برای برخی از شرکت‌ها صادر کردیم. اما شرط گذاشته‌ایم که تا انتهای خرداد ماه، این کار را انجام دهند. پس از آن در صورتی که طبق بررسی‌ها، ارز کشور بازنگشته باشد؛ مجوز مذکور دیگر برای آن‌ها تمدید نخواهد شد.

 

گزارشگر: شیوا فاضلی