انتشار تصاویری از یک خودرو با پلتفرم کاملا ایرانی

۱۵ تیر ۱۳۹۸ انتشار تصاویری از یک خودرو با پلتفرم کاملا ایرانی

اولین نمونه خودرو طراحی ‌شده بر اساس پلتفرم ملی با نام NP01 در دانشگاه علم و صنعت ایران طراحی، تولید و رونمایی شد.

این ماشین در شرایطی توسط دانشگاه علم و صنعت رونمایی شد که پروژه آن در سال 1390 توسط شورای عالی علوم، تحقیقات و فن‌آوری تدوین شده بود. تا به‌ این لحظه 50 عضو هیات علمی، 50 دانشجو مقطع دکترا، 300 دانشجو مقطع فوق لیسانس و 40 متخصص صنعتی در پروژه بزرگ پلتفرم ملی فعالیت داشته‌اند.

در نمونه ارائه‌ شده NP01 که برای اولین بار در کشور به مرحله تولید رسیده؛ ایمنی ماشین و طراحی بخش‌های فلزی بدنه در حد ستاره‌های جهانی است.

 

تولید خودرو با پلتفرم ملی و مقابله با تحریم

خودرو NP01 با پلتفرم ملی

با توجه به مشکلاتی که در چند سال اخیر بابت تحریم صنعت خودرو به‌وجود آمده و در نتیجه واردات قطعات و مواد اولیه تا حد زیادی کاهش پیدا کرده؛ انتشار همچین تصاویری، نویدبخش یک جهش بسیار خوب در آینده صنعت ماشین ایران است.

درست است که وجود پلتفرم داخلی به عنوان راه‌کاری برای مبارزه با تحریم‌های خودرویی مورد توجه قرار گرفته؛ اما نباید فراموش شود که تولید پلتفرم ملی منجر به خودکفایی کامل در این صنعت نخواهد شد.

حال سوال مهم این است که چه زمانی خودروهای دارای پلتفرم ایرانی به تولید عمده می‌رسند و شاهد حضور آن‌ها در خیابان‌های کشور خواهیم بود؟ این سوالی است که پس از رونمایی این تصاویر، منتظر جواب آن هستیم.

 

مفهوم پلتفرم در صنعت خودروسازی

NP01 پلتفرم ملی

مجموعه پیشرانه، جعبه دنده، شاسی و سیستم انتقال قدرت در کنار هم یک پلتفرم را تشکیل می‌دهند که بر اساس آن، امکان تولید و ساخت چندین مدل خودرو وجود دارد. البته در هر مدلی متناسب با نیاز، تغییراتی بر روی پلتفرم انجام می‌شود.

به عنوان مثال در میان محصولات تولیدی ایران خودرو، دو ماشین پژو 206 و رانا از پلتفرم یکسانی بهره می‌برند که در عمل دارای سازه و اجزای فنی مشترکی هستند و تنها تفاوت آن‌ها در طراحی ظاهری و بدنه است.

نکته مهم و قابل توجه این است که اگر ساخت تنها یک پلتفرم ملی درشرکت‌های خودروسازی قطعی شود؛ شاهد حضور چندین ماشین متفاوت کاملا ایرانی در سطح کشور خواهیم بود که این امر به خودی خود، انقلابی را در صنعت خودرو به وجود خواهد آورد.

 

پروژه پلتفرم ملی خودرو در ایران

شروع فعالیت‌های پروژه تولید پلتفرم ملی از ابتدای سال 91 توسط یک هیات 440 نفره کلید خورد. این هیات متشکل از اساتید و دانشجوهای چندین مراکز علمی همچون دانشگاه علم و صنعت تحت عنوان محور اصلی پروژه، دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی در طراحی سیستم انتقال قدرت، دانشگاه امیر کبیر در طراحی پیشرانه و دانشگاه تهران تحت عنوان مجری پروژه بود.

اما در دولت جدید، بودجه اختصاص یافته به این موضوع کاهش پیدا کرد و در نتیجه تمامی مراکز علمی به جز دانشگاه علم و صنعت، فعالیت‌های خود را در زمینه طراحی پلتفرم ملی متوقف کردند. به عبارتی در حال حاضر، تنها مجری این پروژه دانشگاه علم و صنعت است که اقدام به رونمایی خودرو جدیدی با پلتفرم کاملا ایرانی و ملی تحت عنوان NP01 کرده است.

 

گردآورنده: شیوا فاضلی

انتهای پیام/