اهمیت استفاده از ضد یخ در زمستان

۲۵ آبان ۱۳۹۸ اهمیت استفاده از ضد یخ در زمستان

ضد یخ یکی از ضروری‌ترین مایعات مورد نیاز خودرو که بیشترین مصرف را در زمستان دارد، همواره مورد توجه صاحبان خودرو بوده است. چرا که اگر خودروها بدون این مایع در زمستان راهی خیابان‌ها و جاده‌ها شوند، باید منتظر عواقب ناگواری برای موتور آن‌ها هم بود.

به گزارش خودرو۴۵، خرید ضد یخ برای خودرو شما به منزله خرید ضروری‌ترین داروها برای بدن شما محسوب می‌شود. البته باید توجه داشت که این مایع خنک کننده برخلاف تصور عموم باید در همه مواقع سال حتی در فصول گرم نیز مصرف شود.

در ادامه درباره چرایی استفاده از آن مواردی ذکر شده است که هر راننده و صاحب وسیله نقلیه‌ای باید آن را بداند، همچنین بهتر است پیش از اولین برف زمستانی، نسبت به آماده‌سازی خودرو برای زمستان اقدام کنید.

ضد یخ چیست؟

مایع سبز رنگ شامل گلیکول معروف به ضد یخ دو منظوره است؛ به گونه‌ای که در زمستان از یخ‌زدگی مایع داخل موتور ماشین و در تابستان از جوش آوردن موتور در فصل گرما جلوگیری می‌کند.

این مایع پرکاربرد برای موتور خودرو از بهم خوردگی قطعات به یکدیگر جلوگیری می‌کند و همچنین مانع از تشکیل رسوب‌های ناشی از املاح موجود در آب داخل رادیاتور و موتور می‌شود.

بسیاری از کارشناسان فنی خودرو تاکید دارند که پس از هر ۳۰ هزار کیلومتر طی مسیر، باید مایع خنک کننده موتور تعویض شود.

*توصیه دیگر اینکه هیچ زمانی مایع خنک کننده رادیاتور را تا جایی که جا دارد پر نکنید و همیشه کمی سر رادیاتور را خالی نگه‌دارید. چرا که به دلیل حرارت این بخش از خودرو و انبساط آب، باید جایی برای فشار مایع در این بخش باقی بماند.

 

 

انواع ضد یخ | ضد یخ خودرو |

توجه داشته باشید که رنگ مایع خنک کننده در برخی برندها سبز و در برخی دیگر آبی است.

۵ نکته طلایی درباره مصرف صحیح ضد یخ

 

۱.بهترین زمان تعویض آن هر دو سال یکبار توصیه می‌شود.

۲.هیچ‌گاه دو برند مختلف را با یکدیگر مخلوط نکنید. برخی گمان می‌کنند به دلیل تشابه رنگی دو مارک مختلف آن می‌توانند آن‌ها را با یکدیگر ترکیب کنند.

۳.از دیگر نکات مهم درباره میزان و چگونگی مصرف این مایع این است که این مایع باید بر اساس دمای منطقه یا محل تردد خودرو تعیین شود؛ از این رو نباید سر خود و بر اساس تجربه سایر دوستان و آشنایان میزان مصرف آن را برای هر خودرویی به کار برد.

به طور مثال نباید مایع را بسیار غلیظ و یا بسیار رقیق استفاده کرد. در صورتی‌ که مایع غلیظ مصرف شود، امکان خرابی واترپمپ و در صورتی که مایع بیش از حد رقیق باشد، امکان افزایش نقطه انجماد و همچنین یخ‌زدگی مجاری سیستم رادیاتور در انتظار ماشین شما خواهد بود. برای رقیق سازی مایع، حتما از آب‌های با املاح کم استفاده کنید.

۴. این مایع پرکاربرد برای خودرو به دلیل خاصیت رسوب‌زدایی، پس از مدت زمانی کوتاه در پیشرانه و یا رادیاتور به رنگ قهوه‌ای میل کند و تغییر رنگ دهد. در این شرایط توصیه می‌شود این مایع کاملا از محل تخلیه و مایع جدیدی استفاده شود.
همانگونه که گفته شد، در صورت تغییر رنگ مایع به رنگ قهوه‌ای، بلافاصله مایع را تخلیه کنید.

۵. سطح مایع را هر از گاهی چک کنید. همچنین در صورتی که شاهد وجود کف در مایع شدید، حتما لوله‌ها را چک کنید چرا که کف موجود نشان دهنده ورود هوا به سیستم و در نهایت آسیب‌رسانی به سایر بخش‌ها همچون واترپمپ می‌شود.

 

مایع خنک کننده رادیاتور |

در صورتی که مایع خنک کننده داخل رادیاتور از رنگ سبز به قهوه‌ای تغییر رنگ داد، فورا مخزن را از مایع تخلیه و نسبت به خرید مجدد آن اقدام کنید.

کدام ضد یخ بهتر است؟

ضد یخ‌های موجود در بازار دو دسته‌اند؛ آلی و معدنی که در انواع ایرانی و خارجی در بازار موجود هستتند.

متخصصان فنی خودرو بر این باورند که بهتر است پیش از مصرف این ماده برای یک ماشین نو، ابتدا دفترچه راهنمای خودرو ملاحضه شود. اما در صورتی که خودرو کارکرده خریداری کرده‌اید و حتی سال‌ها است که برای اتومبیل خود از

انواع موجود آن در بازار استفاده می‌کنید، بهتر است برای خرید امسال مایع ضروری جهت خنک شدن موتور ماشین خود با یک تعمیرگاه خودرو مشورت کنید.

اما اگر گذرتان به تعمیرگاه نیافتاد و خودتان دست به کار شدید، بهتر است نوع آلی بخرید. چرا که این مدل از نوع دیگرش یعنی معدنی به صرفه‌تر است و طول عمر بیشتری دارد. اما طول عمر نوع معدنی معمولا کمتر از دو سال است.

ما به شما توصیه‌ می‌کنیم؛ برای انتخاب این ماده ضروری مناسب ماشینتان، به دفترچه راهنمای خودرو مراجعه کنید.

 

بهترین برند ضد یخ |

توجه داشته باشید که رنگ مایع خنک کننده موتور در برخی برندها سبز و در برخی دیگر آبی است.

هنگام خرید ضد یخ به این موارد توجه کنید

1. غلظت مایع خنک کننده

توجه داشته باشید که برخی ضد یخ‌ها به صورت مخلوط شده با آب و برخی دیگر به صورت خالص به فروش می‌روند. از این رو پیش از خرید و استفاده آن برای رادیاتور حتما نوع آن را از فروشنده جویا شوید.

2. بهترین زمان تعویض  

همانطور که پیش تر هم اشاره کردیم‌، متوسط عمر مایع خنک کننده در رادیاتور دوسال و در برخی موارد کمتر از دو سال است. به همین دلیل حتما پیش از شروع فصل زمستان مایع داخل مخزن را چک کنید و از سلامت مایع و تغییر ندادن آن اطمینان حاصل کنید.

3. قیمت به صرفه

قیمت همیشه یکی از فاکتورهای مهم در خرید لوازم یدکی و مواد لازم خودرو محسوب می‌شود. از این رو حتما به قیمت مایع مورد نیاز رادیاتور برای زمستات توجه کنید تا نه خیلی گران بخرید و نه خیلی ارزان. چرا که هر دو مورد مشکلاتی را برای شما به همراه خواهد داشت.

توجه داشته باشید که این مایع معمولا در بسته‌بندی‌های چهارلیتری و به صورت مخلوط عرضه می‌شود. اما برخی برندها نیز بسته‌بندی‌های دو لیتری خالص نیز عرضه می‌کنند.

قیمت هر مایع چهار لیتری و پنج لیتری (۵۰-۵۰) در بازار از حدود ۴۵ هزار تا ۳۰۰ هزار تومان است.

قیمت آب رادیاتور جداگانه بسته به حجم و شرکت سازنده نیز میانگین از ۱۲ هزار تا ۴۰ هزار تومان متغیر است.

 

انواع ضد یخ در بازار

تنوع بازار مایع خنک کننده و مواد ضروری جانبی این مایع ضروری خودرو در بازار ایران کم نیست. چرا که رقابت میان تولیدکنندگان ایرانی و خارجی و حتی نوع ویژه برخی مدل خودروها باعث تنوع هرچه بیشتر در این بازار شود.

در حال حاضر برندهایی همچون کاسپین، ایرانول، تاپ وان، تویوتا جنیون پارتس، الیستر، فور ایکس، توان ساز، پرو، لیکومولی،‌ ایساکو، جی ال ایکس، بیو موتورز، پارس سهند، کراپ، لوبریفنت کانادا، پرستون، پروفی و … در بازار با یگدیگر رقابت می‌کنند.

 

اگر شما به سلامت خودرو خود اهمیت ویژه‌ای می‌دهید و می‌خواهید تا زمان فروش آن، خودرویی سالم داشته باشید،‌ با مجله خودرو۴۵ همراه باشید.

 

نویسنده: نگار میرکریمی
انتهای پیام/