بازار خودرو لنگر ثبات قیمت را انداخت!

۶ بهمن ۱۳۹۹ بازار خودرو لنگر ثبات قیمت را انداخت!

در شرایطی که بازار ارز با نوسانات کاهشی همراه شده، بسیاری از کارشناسان معتقدند که تا پایان سال شاهد ثبات قیمت در بازار خودرو خواهیم بود.

بازار خودرو این روزها تشنه ثبات قیمت است. شاید با یک تصمیم شورای رقابت بالا رود و با چشم داشتن به نرخ دلار پایین بیاید، اما چشم انتظار یک ثبات قیمت و انداختن لنگر آرامش است. برخی کارشناسان معتقدند که سایه کاهش قیمت دلار خودش را روی بازار خودرو هم کشانده است. سایه‌ای که انگار به روزهای زمستان رسیده و قدری خم شده است. در روزهایی که قیمت دلار تا مرز 21 هزار تومان هم رفت، بازار خودرو کمی از تب و تاب روزهای قبل خود کم کرد تا به یک ثبات قیمت نسبی دست پیدا کند.

بسیاری از فعالان این حوزه معتقدند که بازار خودرو به روزهای ثبات قیمت خود نزدیک شده است. مرتضی مصطفوی کارشناس صنعت خودرو در این رابطه معتقد است که تا پایان سال شاهد تداوم کاهش قیمتی در بازار خودرو یا دست کم ثبات قیمت خواهیم بود. وی به خودرو45 می‌گوید: متاسفانه بازار خودرو به صورت کامل – و مانند دیگر بازارها – دلاریزه شده و با کوچکترین نوسانات دلار، قیمت‌ها دچار نوسانات افزایشی یا کاهشی می‌شود. یعنی هر وقت دلار بالا رود، قیمت در این بازارها هم بالا می‌رود و با کاهش قیمت دلار، پایین می‌آید. الان هم همین شرایط در بازار خودرو حاکم است.

وی تاکید می‌کند: شرایط سیاست‌گذاری ما در بازار به نوعی بوده که اجازه ورود خودروساز دیگر را نداده و ممنوعیت واردات وجود داشته و از طرفی هم ریتم تولید خودروسازان در یک بازه مشخص است و نمی‌توان تولید را به یکباره از 2 تا 3 هزار خودرو به 50 هزار خودرو رساند. در نهایت ممکن است 200 مورد به آن افزوده شود. در مجموع به دلیل مسائل تکنولوژیک و مسائل فنی و مالی، محدودیت‌هایی وجود دارد. یعنی ما یک محدوده‌ای برای عرضه خودرو داریم که از یک سقفی بالاتر نمی‌رود. به همین خاطر فعالان بازار خیال شان راحت است که میزان عرضه خودرو از یک رقمی بالاتر نمی‌رود و با محدودیت همراه است. به همین خاطر تمام تمرکزشان برای بحث نوسانات، به سمت ارز می‌رود.

مصطفوی می‌گوید: پرسش اینجاست که چرا در این روزها قیمت خودرو پایین آمده است؟ علت اصلی این است که به دلیل ناکارآمدی سیستم اقتصاد ایران، همه چیزمان وابسته به شرایط بین‌المللی و مساله مذاکره شده است. در حال حاضر هم به دلیل اینکه تنش‌ها قدری فروکش کرده، امید به بهبود شرایط وجود دارد. به همین خاطر پیش‌بینی من این است که تا آخر سال روند کاهشی یا دست کم با ثبات را شاهد خواهیم بود. در آن طرف سال، وضعیت مذاکره روشن می‌شود چون نزدیک انتخابات ایران است. فعلا می‌توان بازار خودرو را تا پایان سال پیش‌بینی کرد. به نظر می‌رسد که شرایط نسبتا با ثباتی را در پیش خواهیم داشت.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا بازار خودرو با حباب قیمتی همراه است، گفت: به نظر من حباب را برای کالاهای سرمایه‌ای استفاده می‌کنند و اینطور می‌گویند که قیمت واقعی رقم مشخصی است و در بازار با حاشیه سود غیرمنطقی فروخته می‌شود. اگر این تعریف را در نظر بگیریم، قیمت خودرو باید همان قیمتی باشد که از سوی کارخانه اعلام می‌شود. با این حال، درصد سود کمی برای فروشندگان خودرو اعمال می‌شود.

این کارشناس خودرو تاکید می‌کند: به عنوان مثال مردم می‌دانند خودرویی مثل دنا پلاس را یک شرکت چینی نمی‌تواند تولید کند برای همین یک حباب اندکی در حوزه قیمت پیدا می‌کند. در مجموع هرچقدر قیمت بازار به قیمت کارخانه نزدیک شود، این حباب کم و کمتر می‌شود.

مصطفوی می‌گوید: پیش‌بینی من این است که اگر دلار به همین شکل افت قیمتی داشته باشد، قیمت خودرو در بازار کمتر از قیمت کارخانه شود. یعنی همان اتفاقی که در یک ماه اخیر شاهد آن بودیم.

 

نویسنده: سپیده اشرفی

 

فروش خودرو