بررسی بازار خودرو از قربان تا غدیر

۷ مرداد ۱۴۰۰ بررسی بازار خودرو از قربان تا غدیر

بازار خودرو روزهای پر نوسانی را می‌گذارند. همچنان این پرسش پر تکرار مطرح می‌شود : اگر دلار گران شود خرید و فروش خودرو نیز تحت تاثیر قرار می‌گیرد؟ اگر ارز، ارزان  شود چطور؟ قیمت ماشین صفر به واسطه کاهش هزینه تولید، پایین می‌آید؟

پاسخ این پرسش‌ها فقط با رصد بازار روشن می‌شود.

بررسی بازار خودرو از عید قربان (۳۰ تیرماه)  تا عید غدیر (۷ مردادماه)، حکایت از ادامه نوسان زیر پوستی قیمتی در بازار خودرو دارد. از نگاه فعالان بازار خودرو، این بالا و پایین شدن قیمت‌ها در شرایط فعلی تا اندازه‌ای طبیعی است. در این بازه زمانی قیمت ماشین صفر تنها ۲ درصد افزایش را تجربه کرده و این افزایش قیمت در خصوص خودروهای داخلی اتفاق افتاده مشاهده شده است.

مدل

قیمت  (تومان)

مدل

قیمت (تومان)

سمند ال ایکس

۲۱۳.۰۰۰.۰۰۰

رانا ایکس

۲۱۱.۰۰۰.۰۰۰

سمند EF7

۲۲۶.۰۰۰.۰۰۰

دنا تیپ ۱

۲۹۹.۰۰۰.۰۰۰

دنا پلاس دنده‌ای توربو

۳۹۵.۰۰۰.۰۰۰

پژو ۴۰۵ ال ایکس

۲۳۴.۰۰۰.۰۰۰

پژو ۲۰۷ دنده‌ای

۳۰۵.۰۰۰.۰۰۰

شاهین

۳۷۰.۰۰۰.۰۰۰

پژوپارس دوگانه سوز

۲۶۴.۰۰۰.۰۰۰

کوییک دنده‌ای

۱۵۷.۰۰۰.۰۰۰

ساینا s دنده‌ای

۱۶۴.۰۰۰.۰۰۰

کیا سراتو ۲۰۰۰

۸۱۵.۰۰۰.۰۰۰

سوزوکی ویتارا اتوماتیک

۹۹۵.۰۰۰.۰۰۰

آریو

۳۷۰.۰۰۰.۰۰۰

 کدام خودروها گران شدند؟

از عید قربان، یعنی آخرین روزهای تیرماه تاکنون، برخی خودروهای داخلی بیشترین افزایش قیمت را تجربه کردند. گفتنی است که خانواده پژو صدر نشین افزایش قیمت در بازار بوده‌اند.

پژو ۲۰۶، پژو ۲۰۶ تیپ ۲ و ۲۰۶ تیپ ۵، دست کم ۳ میلیون تومان گران‌تر از قبل شدند. در حال حاضر ۲۰۶ تیپ ۲ به قیمت ۲۲۵ میلیون تومان در بازار فروخته می‌شود. قیمت ۲۰۶ تیپ ۵ هم به حدود ۲۷۰ میلیون تومان رسیده است.

تاثیر تعطیلی ۶ روزه بر بازار خودرو

از دیگر عوامل تاثیر گذار بر نرخ بازار خودرو، تعطیلی ۶ روزه تهران عنوان شده است. به نظر می‌رسد در این روزهای کرونایی پیش‌ بینی برخی فعالان بازار خودرو مبنی بر افت قیمت خودروهای صفر و کارکرده محقق شود.

حتی از نگاه کارشناسان اقتصادی نیز تحقق این پیش‌بینی چندان دور از انتظار نیست. استدلال این است که در صورت ادامه روند تعطیلی‌ها، از حجم خرید و فروش خودرو در بازار کاسته می‌شود و در نهایت نزولی شدن نرخ بازار خودرو اتفاق می‌افتد.

جمع‌بندی؛ سرنوشت بازار خودرو چه می شود؟

هنوز دولت سیزدهم روی کار نیامده، مشخص نیست که واکنش بازار ارز در بازار آزاد به این اتفاق چه باشد و معلوم نیست که با استقرار دولت  جدید، شیوه دستوری قیمت‌ گذاری خودرو ادامه خواهد یافت یا خیر؟ اما نوسان قیمت دلار از یک سو و  برخی فشارهای بیرونی از سوی دیگر،  موجب شده است، خودرو از نگاه بسیاری از فعالان بازار، همچنان گران باشد.

بررسی قیمت‌ها در بازار خودرو گویای آن است که قیمت‌ها در این بازار همچنان تحت تاثیر فاکتورهای مختلفی از جمله نرخ ارز، سیاست‌های پولی و شرایط سیاسی کشور قرار دارد.

حالا اساسی‌ترین پرسش آن است که این بازار چه تاثیری از بازار آزاد ارز خواهد گرفت؟ تا لحظه تنظیم این گزارش نرخ دلار در بازار آزاد، ۲۵ هزارو ۳۰۰ تومان است. برآورد اظهار نظرهای کارشناسی نشان می‌دهد در بلند مدت نرخ ارز در بازار، از مرز ۳۰ هزار تومان نیز گذر خواهد کرد. اگر این اتفاق رخ دهد، افزایش قیمت ماشین حتمی است.

سوال دیگر آن است: اگر نرخ دلار در  بازارآزاد ارز با کاهش مواجه شود بازار خودرو نیز آرام می‌گیرد؟ برای ارائه پاسخ روشن به این پرسش باید گفت آنطور که بسیاری از فعالان بازار خودرو تاکید می‌کنند؛ اگر دولت سیزدهم، آنطور که بارها در وعده‌‌های انتخاباتی‌اش نیز اعلام کرده، از قیمت‌گذاری دستوری و انحصار در بازار خودرو فاصله بگیرد، کاهش یا دست کم تعادل قیمت خودرو نیز اتفاق خواهد افتاد. در غیر این صورت در روی پاشنه گرانی خواهد چرخید.

فروش فوری خودرو

نویسنده: فرشته بهروزی‌نیک