خودرو در لایحه بودجه ۱۴۰۱

۲۲ آذر ۱۴۰۰ خودرو در لایحه بودجه ۱۴۰۱

اولین لایحه بودجه دولت سیزدهم تقدیم مجلس شد. دخل و خرج دولت در سال ۱۴۰۱ رقمی معادل ۳۶۳۱ میلیارد تومان اعلام شده است.

سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری کشور، صبح روز ۲۱ آذرماه لایحه بودجه ۱۴۰۱ را به صحن علنی مجلس شورای اسلامی برد و تقدیم مجلس کرد.

بودجه صنعت خودرو در سال ۱۴۰۱

خودروهای قسطی پنج ساله برای جانبازان

طبق تبصره هفت لایحه بودجه سال ۱۴۰۱، تمامی جانبازان جسمی و حرکتی ۲۵ درصد و جانبازان ۵۰ تا ۷ درصد (معرفی بنیاد شهید) قادر به دریافت خودرو با شرط اقساط پنج ساله از خودروسازان داخلی هستند.

بودجه خودرو

مالیات خودرو در بودجه ۱۴۰۱

دولت برای سال آینده، ۵۲۷ هزار میلیارد تومان درآمد مالیاتی در نظر گرفته که بخشی از آن از مالیات خودروهای لوکس و میلیارد تومانی تامین می‌شود.

بر اساس لایحه بودجه سال ۱۴۰۱، اشخاص حقیقی و حقوقی که مجموع ارزش خودروهای در اختیار آنها (شامل خود، فرزندان زیر ۱۸ سال و محجور تحت تکفل) بیشتر از یک میلیارد تومان باشد، باید مالیات بدهند.

  • تا مبلغ ۱.۵ میلیارد تومان نسبت به مازاد ۱ میلیارد تومان = ۱ درصد
  • تا مبلغ ۳ میلیارد تومان نسبت به مازاد ۱.۵ میلیارد تومان = ۲ درصد
  • تا مبلغ ۴.۵ میلیارد تومان نسبت به مازاد ۳ میلیارد تومان = ۳ درصد
  • نسبت به مازاد ۴.۵ میلیارد تومان = ۴ درصد

تعیین مالیات خودروها در سال ۱۴۰۱ بر اساس قیمت روز و با توجه به تاریخ ساخت و واردات انجام می‌شود که تا پایان سال ۱۴۰۰ توسط سازمان امور مالیاتی اعلام خواهد شد.

مالیات خودروهایی که بعد از این تاریخ تولید یا وارد شوند، بلافاصله توسط سازمان تعیین می‌شود.

سازمان امور مالیاتی باید خودروهای مشمول مالیات و ارزش آنها را تا خرداد ۱۴۰۱ تعیین و به صاحبان اتومبیل‌ها اعلام کند.

مالکان حقیقی و حقوقی خودروهای مشمول مالیات تا پایان بهمن ۱۴۰۱ فرصت دارند مالیات را بپردازند.

خرید و فروش و نقل و انتقال خودروهایی که مالیات آنها پرداخت نشده و بدهی مالیاتی دارند، ممنوع است.

بدین ترتیب، علاوه بر خودروهای اروپایی، ژاپنی و کره‌ای مثل لکسوس، بنز، بی ام و، تویوتا، هیوندای و کیا، برندهای چینی مثل جی ام سی، ریگان، دیگنیتی، فیدلیتی و کی ام سی هم مشمول مالیات خواهند شد.

حذف عوارض گمرکی خودرو از بودجه

عوارض گمرکی خودرو در لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ دیده نمی‌شود. همین نکته کافی است که این پرسش مهم ایجاد شود: سال آینده واردات خودرو انجام می‌شود یا خیر؟

در پیش‌نویس لایحه بودجه ۱۴۰۱، بند مربوط به حقوق ورودی خودرو حذف شده است.

دولت پیش‌بینی کرده بود که در سال ۱۴۰۰، بیش از ۸ هزار میلیارد تومان از محل واردات خودرو درآمد داشته باشد. اما مشخصا در لایحه بودجه ۱۴۰۱ این بند حذف شده است.

این در حالی است که هم در قانون بودجه ۱۴۰۰ و هم در لایحه بودجه ۱۴۰۱، بند مربوط به درآمد اخذ عوارض شماره‌گذاری بر خودروهای وارداتی آمده است که مبلغ آن تنها ۱۰۰ میلیارد تومان است.

افزایش مبلغ جریمه‌های رانندگی

در لایحه بودجه ۱۴۰۱ مبلغ جرائم رانندگی ۵ درصد افزایش پیدا کرده و همین طور قبض جریمه‌های رانندگی باید برای مالک خودرو پیامک شود.

طبق بند «ح» تبصره ۱۰ لایحه بودجه، وقتی جریمه رانندگی برای صاحب خودرو ارسال می‌شود، اپراتورهای تلفن همراه موظفند هزینه پیامک جریمه را روی قبض تلفن مالک ماشین اضافه کرده و از‌ او دریافت کنند.

افزایش جریمه عوارض آزادراهی

در صورتی که رانندگان عوارض الکترونیکی شبکه آزادراهی را پرداخت نکنند، مشمول جریمه خواهند شد. بر اساس لایحه بودجه ۱۴۰۱، دولت موظف شده تا خرداد ۱۴۰۱ عوارض شبکه آزادراهی را به صورت الکترونیکی دریافت کند.

در صورت عدم پرداخت عوارض در زمان مقرر، خودرو مشمول جریمه ۲۰ درصدی خواهد شد و در صورت اخیر بیش از یک ماه در پرداخت علاوه بر اصل عوارض و جریمه مذکور، مشمول جریمه‌ای معادل ۲ درصد مجموع نرخ عوارض مصوب و جریمه ۲۰ درصدی به ازای هر ماه تاخیر خواهد بود.

اینترنتی شدن نقل و انتقال خودرو

بر اساس لایحه بودجه ۱۴۰۱ که دولت به مجلس شورای اسلامی ارائه داده، همه مراحل نقل و انتقال خودرو و موتورسیکلت به صورت برخط انجام خواهد شد و مراجعه حضوری فقط برای فک و نصب پلاک ضروری است.

هزینه تولید، فک و نصب پلاک که به طور مستقیم توسط کارگزار یا پیمانکار وصول می‌شود، یک میلیون و ۵۰۰ هزار ریال معادل ۱۵۰ هزار تومان است و مبلغ یک میلیون ریال نیز صرف عوارض دولتی می‌شود که به حساب خزانه دولت واریز خواهد شد.

فروش فوری خودرو

نویسنده: میلاد قزللو- فرشته بهروزی