راه های تشخیص لوازم یدکی اصلی از تقلبی در بازار قطعات یدکی خودرو!

۸ آبان ۱۳۹۹ راه های تشخیص لوازم یدکی اصلی از تقلبی در بازار قطعات یدکی خودرو!

این روزها که قطعات خودرو قیمت بالاتری نسبت به گذشته دارد به همین دلیل اهمیت اصل بودن قطعه بسیار مهم است چراکه قطعات حیاتی سلامت خودرو و سرنشینان را تضمین می‌کنند.

با افزایش میل افراد به خرید خودرو و افزایش روز افزون خودرو، فروشنده‌های لوازم یدکی نیز زیادتر از قبل شده‌اند و قطعات خودرو بیشتر در دسترس است. عده‌ای به دلیل نبود استانداردهای مشخص، قیمت نامناسب و … اقدام به کپی برداری از قطعه سازان مطرح می‌کنند و قطعات غیر اصل را به جای قطعه اصل می‌فروشند به همین دلیل افراد زیادی به اصل بودن قطعه و کشور سازنده آن اهمیت می‌دهند اما گاهی اوقات کپی برداری آنقدر دقیق انجام شده است که به راحتی نمی‌توان قطعه اصل و تقلبی را تشخیص داد به همین دلیل ما در این مطلب می‌خواهیم راه‌های تشخیص قطعات اصل از تقلبی را ارائه کنیم تا هنگام خرید لوازم یدکی خودرو دچار مشکل نشوید.

 

دریافت نشان استاندارد

آیا نشان استاندارد به معنی اصل بودن قطعه است؟ سازمان ملی استاندارد لوازم یدکی خودرو را براساس میزان اهمیتی که دارد به دو دسته ایمنی و فوق ایمنی دسته بندی می‌کند و زمانی که می‌خواهید قطعات با اهمیتی برای خودرو خریداری کنید، داشتن نشان استاندارد مهم و به نوعی تضمین کالا است.

بسیاری از شرکت‌های تولید کننده قطعات تقلبی نشان استاندارد را روی محصولات خود ثبت می‌کنند و آن را وارد بازار می‌کنند. اصالت قطعاتی که نشان استاندارد دارند را می‌توان از طریق سامانه استاندارد بررسی کرد.

 

هولوگرام رسمی شرکت تولید کننده

ورود کالاهای قاچاق و غیر استاندارد به بازار سبب شده که شرکت‌های تولید کننده قطعات نسبت به ثبت هولوگرام رسمی روی بسته بندی اقدام کنند. هولوگرام رسمی شرکت همانند نشان استاندارد مخصوص شرکت است و به گونه اصالت کالا را نشان می‌دهد.

 

سامانه اصل بخرید

ایساکو شرکت تهیه و توزیع قطعات و لوازم یدکی ایران خودرو است. این شرکت با راه‌اندازی سامانه‌ای به نام «اصل بخرید» امکان استعلام محصولات را فراهم کرده است. برای استفاده از این سامانه باید کد بارکد را به شماره‌های ۵۰۰۰۱۸۳۱۰ یا ۳۰۰۰۳۱ پیامک کنید تا استعلام قطعه به شما اعلام شود؛ همچنین از طریق اسکن بارکد نیز می‌توان از این سامانه استعلام گرفت.

نحوه تشخیص قطعات اصل از تقلبی

توجه به بارکد کالا

تقربا تمامی شرکت‌های تولید کننده بارکد محصول را روی بسته بندی آن ثبت می‌کنند. با استفاده از برنامه‌های بارکد خوان می‌توان اطلاعات مربوط به آن را جست‌و‌جو کرد. در صورتی که قطعه خریداری شده تقلبی باشد نام حک شده روی بسته بندی و نامی که پس از اسکن بارکد نمایش داده می‌شود یکی نباشد.

 

بررسی ظاهر قطعه

شرکت‌های مطرح و شناخته شده تولید قطعات به کیفیت اهمیت بسیاری می‌دهند به گونه‌ای که با کنار هم قرار دادن قطعات اصل و تقلبی کیفیت آنها کاملا مشهود است. بسیاری از تولیدکنندگان نام تجاری خود را روی قطعات حکاکی می‌کنند.

 

توجه به بسته بندی محصول

بسته‌بندی محصول برای بسیاری از تولیدکنندگان اهمیت دارد و به راحتی می‌توان به بالا بودن کیفیت آن پی برد. یکی از راه‌های تشخیص از روی بسته بندی، توجه به رنگ آن است. برای بسیاری از افراد پیش آمده که هنگام خرید لوازم یدکی متوجه رنگ رفتگی بسته‌بندی و تغییر شکل آن می‌شوند که این نشانی از پایین بودن کیفیت محصول است و بی دقتی تولید کننده را در تولید نشان می‌دهد.

خرید قطعات اصل خودرو

سایر روش‌های تشخیص قطعه اصل از تقلبی

  • لمس قطعه
  • نوع جوشکاری
  • نوع پرچکاری
  • نوشتار روی قطعه
  • آلیاژ به کار رفته در قطعه

 

از فروشنده فاکتور بگیرید و آن را نگه دارید

بسیاری از فروشندگان نسبت به اصل یا تقلبی بودن لوازم یدکی آگاهی دارند؛ بنابراین بسیار مهم است که هنگام خرید قطعات گران قیمت از فروشنده فاکتور مهر شده بخواهید همچنین نوشتن اصل بودن در سربرگ اصلی می‌تواند راهی برای پیگیری فروش محصولات تقلبی باشد.

قطعات اصل بخرید

خرید از مراکز معتبر

رونق کسب و کارهای آنلاین سبب شده که خرید آسان‌تر شود اما مورد اعتماد بودن فروشنده نیز بسیار اهمیت دارد. این روزها به دلیل شیوع کرونا شاید بیشتر افراد اقدام به خرید اینترنتی کنند که در این صورت باید به نماد اعتماد الکترونیک یا Enamad توجه کنید تا هنگام خرید مشکلی گریبانگیر شما نشود.

خرید از مراکز معتبر نیز بسیار مهم است. بسیاری از افراد لوازم یدکی را از نزدیکترین فروشنده به خود خریداری می‌کنند که عدم شناخت از فروشنده می‌تواند راه را برای کلاهبرداری و فروش قطعات تقلبی هموار کند.

 

 

نویسنده: شقایق صفی خانی