تکنولوژی در صنعت خودروسازی چگونه خواهد بود؟

۱۴ مرداد ۱۳۹۸ تکنولوژی در صنعت خودروسازی چگونه خواهد بود؟

تکنولوژی در صنعت خودروسازی این روزها پای خود را فراتر از گیربکس پیشرفته، دنده اتوماتیک و حجم موتور بالا گذاشته است. صنعت خودروسازی اکنون دست در دست غول‌های تکنولوژی جهان برای ساخت پیشرفته‌ترین، ایمن‌ترین و راحت‌ترین خودروها قدم برمی‌دارد. با گذر زمان، خودروها به دستگاه‌های بزرگ هوشمند تبدیل می‌شوند و رانندگی‌‌ها آسان و درصد تصادفات جاده‌ای کاهش می‌یابد.

به گزارش خودرو۴۵، این روزها تکنولوژی در صنعت خودروسازی به سرعت در حال پیشرفت است. مواردی همچون قابلیت ترمز اضطراری، جهت یابی، سیستم خودران و استفاده از تکنولوژی‌های تلفن همراه در اجرای آپشن‌ها به کار گرفته می‌شود و به نوعی تکنولوژی تاثیری شگرف در صنعت خودروسازی می‌گذارد.

روزهایی که تکنولوژی در صنعت خودرو همچون تلفن‌های همراه که امروزه کارهای بیشتری نسبت به گذشته انجام می‌دهند، خودروها نیز در زمینه تکنولوژی پیشرفت‌های زیادی داشته‌اند.

در بهتر و آسان‌تر شدن زندگی رانندگان توسط تکنولوژی‌های مدرن و ایمن این روزها شکی نیست. پیش‌بینی می‌شود که در سال‌های پیش رو، تکنولوژی خودرویی پیشرفت بسیار چشمگیری داشته و یک قدم دیگر به دنیای تمام دیجیتال نزدیک‌تر شود.

در این گزارش، لیستی از مهم‌ترین تکنولوژی‌های صنعت خودروسازی در آینده تهیه شده‌است.

۱) خودروهای بهینه‌تر

در حال حاضر تسلا با عرضه انواع خودروهای هیبرید و الکتریکی که تنها با یک بار شارژ شدن شما را مایل‌ها همراهی می‌کنند، پیش قدم است.

در سال ۲۰۱۶، بیش از دو میلیون خودرو الکتریکی در سراسر جهان به فروش رسید و این آمار لحظه به لحظه رو به افزایش است. اخیرا شرکت‌هایی مانند فولکس واگن و جنرال موتور، خودروهای الکتریکی مخصوص به خودشان را به دنیا معرفی کرده‌اند، در حالی که ولوو قول داده بود تمامی محصولاتش تا سال ۲۰۱۹، مجهز به یک موتور الکتریکی باشند.

 

تسلا

 

مدل‌های الکتریکی ارائه شده توسط شرکت‌هایی مانند هیوندای، کیا و تویوتا بسیار مقرون به صرفه‌اند. پیش بینی می‌شود که تا سال ۲۰۳۰، ۲۰ تا ۲۵ درصد آمار خرید و فروش خودرو در آمریکا و ۳۵ درصد این عدد در چین، متعلق به خودروهای الکتریکی باشد.

۲) هوش مصنوعی

الگوریتم‌های AI وML نقش بسزایی در آینده صنعت خودرو دارند و استفاده از آنها در ساخت مدل‌های جدید، هر روز رایج‌تر می‌شود. شرکت‌های بسیاری هستند که با استفاده از این الگوریتم‌ها، تنظیمات خودرو و استفاده از انواع اپلیکیشن‌ها را آسان‌تر می‌کنند. این سیستم همچنین می‌تواند با استفاده از سنسورهایی مخصوص، راننده را از نیاز خودرو به خدمات مکانیکی مطلع کند. با در نظر گرفتن شرایط کلی، این تکنولوژی عملکرد خودرو را بررسی کرده و راننده را از خطرهای احتمالی با خبر می‌کند.

 

الگوریتم AI وML

۳) تکنولوژی خودران

قدم‌های بسیاری در راستای همه گیر شدن تکنولوژی خودران برداشته شده است. در حالی که بسیاری از شرکت‌ها در حال آزمایش این تکنولوژی در جاده‌ها هستند، هنوز تا رایج شدن آن راه زیادی مانده است. در حال حاضر بسیاری از مدل‌ها مجهز به تکنولوژی نیمه خودران هستند.

 

خودروهای خودران

این سیستم شامل سنسورهای ترمز اتوماتیک، سنسور راندن بین خطوط، جهت‌یابی از طریق تشخیص نقاط کور، دوربین‌های تعبیه شده در عقب و جلوی خودرو، سیستم کروز کنترل و قابلیت پارک خودکار می‌شود.

۴)CaaS (Car as a service)

CaaS نام یک تکنولوژی خدماتی است که توسط آن و از طریق تلفن‌های هوشمند، می‌توان خودروهای بی‌سرنشین کرایه کرد. از این تکنولوژی خدماتی برای جابجایی افراد و مرسولات استفاده می‌شود. برای استفاده از این تکنولوژی نیازی به داشتن گواهینامه رانندگی نیست زیرا توسط شرکت اوبر ارائه می‌شود.

 

CaaS (Car as a service)
برخی از شرکت‌های قدرتمند در زمینه خودروسازی و تکنولوژی دست به دست هم داده‌اند تا عملکرد خودروهای امروزی را بهبود ببخشند. به لطف پیشرفته‌تر شدن تکنولوژی خودرویی که در بهینه‌سازی سوخت و انرژی نقش پررنگی دارد، طراحی و تولید خودروهای الکتریکی رو به افزایش است.

این روزها تکنولوژی در صنعت خودروسازی، بسیار فراتر از افزایش حجم موتور، طراحی کابین، طراحی تایرها و گیربکس پیشرفته است. چرا که همه این موارد به مرور زمان در حال پیشرفت است، اما آنچه این روزها بیش از هر چیزی در این صنعت مورد توجه است، عجین شدن تکنولوژی‌های موبایلی بر اجرای آپشن‌های مبتنی برفناوری‌های روز  ماشین‌ها است.

 

مترجم: پرستو مهدی قلیخان
انتهای پیام/