آیا جنگ صاحبان ماشین‌ های الکتریکی و بنزینی ادامه دارد؟

۲۸ دی ۱۳۹۹ آیا جنگ صاحبان ماشین‌ های الکتریکی و بنزینی ادامه دارد؟

نزاع و جنگ بین صاحبان و طرفداران خودروهای الکتریکی و ماشین‌های بنزینی/دیزلی داستان جدیدی نیست. حالا با عکس جدیدی که در فضای مجازی و سایت‌های خبری دست به دست می‌چرخد، ثابت شد که این داستان فعلا و تا زمان نامعلومی ادامه دارد! این عکس به قدری عجیب و البته خنده دار است که کاربران نمی‌دانند چه واکنشی نشان دهند، اما حتی “خنده دار بودن” هم نمی‌تواند ذات نادرست این عمل را توجیه کند.

این تصویر که توسط اکانت توییتر TheTeslaLife پست شده است، یک ماشین داج 4×4 (Dodge 4×4) را نشان می‌دهد. در پشت این پیک آپ، یک برچسب دیده می‌شود که می‌گوید: «من یک پریوس هستم.»

این برچسب به خودی خود عجیب و حتی کمی خنده دار است، اما نکته عجیب‌تر جای دیگری است. صاحب این پیکاپ داج، در حال شارژ کردن خودروی «غیر الکتریکی» خود از طریق اگزوز و توسط یکی از ایستگاه‌های شارژ تسلا است! این کار که در اصطلاح ICEing نام دارد، به معنای استفاده از امکانات و ایستگاهای شارژ مخصوص خودروهای الکتریکی توسط ماشین‌های غیر الکتریکی است. جالب اینجاست که حتی استفاده از جای پارک مخصوص به خودروهای الکتریکی توسط این ماشین‌ها نیز غیرقانونی و نادرست است. در کپشن این توییت، انجمن وسایل نقلیه الکتریکی اورگان (Oregon Electric Vehicle Association/OEVA) تگ و این سوال مطرح شده است که شاهد یک چنین صحنه‌ای باید دقیقا چکار کند؟

حتی در برخی موارد ICEing دیده شده است که صاحبان خودروهای بنزینی و دیزلی، از عمد جلوی جایگاه‌های شارژ خودروهای الکتریکی پارک می‌کنند تا هیچ EV نتواند از شارژر استفاده کند. موردی دیگر و ویدیویی که از این گونه اعمال وایرال شده بود، نشان می‌داد که یک خانم کانادایی مسن در جایگاه مخصوص پارک ماشین‌های الکتریکی خودروی خود را پارک کرده است.

وقتی از او می‌خواهند ماشینش را از جایگاه بیرون ببرد، عصبانی شده و به کسی که فیلم می‌گیرد بد و بیراه می‌گوید و از او می‌خواهد سرش به کار خودش باشد. در نهایت پلیس وارد عمل شد و از این خانم درخواست کرد که ماشین خود را در جای دیگری پارک کند. او نیز پس از آوردن بهانه‌های زیادی مثل «منتظر کسی هستم»، «آلزایمر دارم و استرس برایم مضر است» و «علامت ماشین‌های الکتریکی را ندیدم»، از جایگاه خارج شد.

این جنجال‌ها که از زمان فروش و حضور گسترده‌ ماشین‌های الکتریکی در بازار قوت گرفتند، به تیتر یک وبسایت‌های خبری و خودرو تبدیل می‌شوند.

جالب اینجاست که تاکنون موارد زیادی از ICEing دیده شده است. این عمل در اعتراض به حضور ماشین‌های پاک در خیابان‌ها و در نظر گرفتن ضرب الاجل سال 2023 برای پایان حضور ماشین‌های غیر پاک در بازار است. در پاسخ به این عمل، گروهی از صاحبان ماشین‌های EV نیز با بند آوردن مسیر منتهی به پمپ بنزین به مدت چند دقیقه، اعتراض خود را به ICEing نشان داده‌اند.

از طرفی برخی معتقد هستند که شاید این عکس که در توییتر ترند شده است، تنها یک شوخی باشد. با این حال از مصادیق ICEing محسوب می‌شود و هیچ توجیهی ندارد. پس از خارج شدن این داج از محل، صاحبان ماشین‌های بعدی که به این ایستگاه می‌آیند، در ابتدا باید شلنگ شارژر را تمیز کرده و سپس از آن استفاده کنند، چرا که اگزوز این پیک آپ پر از دوده و آلودگی است.

حالا سوال اصلی اینجاست که این درگیری و اعتراض‌ها تا به کی ادامه خواهد داشت؟ آیا سرانجام یکی از این دو گروه کوتاه می‌آید؟ آیا بالاخره صاحبان ماشین‌های بنزینی نیز به خودروهای الکتریکی روی می‌آورند یا آتش این جنگ تا سال 2030 شعله‌ ورتر می‌شود؟

 

منبع: autoevolution

نویسنده و مترجم: پرستو مهدی قلیخان

 

فروش خودرو