خداحافظی با آلایندگی خودروهای خودران از 2025 در کالیفرنیا

۲۵ اسفند ۱۳۹۹ خداحافظی با آلایندگی خودروهای خودران از 2025 در کالیفرنیا

لایحه جدیدی به تازگی در پارلمان ایالت کالیفرنیا ارائه شده است که براساس آن تمامی خودروهای تولیدی در این ایالات از سال ۲۰۲۵ باید به پیشرانه‌های کاملا سبز و بدون آلاینده مجهز شوند.

این لایحه که با عنوان SB 500 شناخته می‌شود در صورت تصویب تمامی خودروهای مورد استفاده در ایالت کالیفرنیا را مشمول خواهد شد و هیچ‌گونه استثنایی را در برنمی‌گیرد. ایالت کالیفرنیا همواره در خصوص قوانین و مقررات مربوط به کاهش آلاینده‌ها پیشگام بوده و قوانین این ایالت در حوزه مذکور نسبت به سایر ایالات آمریکا سختگیرانه‌تر است.

جالب است بدانید در کالیفرنیا فروش خودروهای مجهز به پیشرانه داخلی از سال ۲۰۳۵ ممنوع شده است و مطابق با قانون با متخلفات در این حوزه برخورد خواهد شد. البته استثنایی نیز در این زمینه وجود دارد و آن مربوط خودروهای فعال در ناوگان حمل‌و‌نقل عمومی و تجاری است.

اهمیت لایحه SB 500 از آن جهت است که این لایجه حتی اگر به مرحله تصویب نهایی نیز نرسد به خودروسازان و شرکت‌ها و افراد فعال در این حوزه نشان خواهد داد که مبحث برقی‌سازی وسایل‌نقلیه و کاهش آلایندگی‌ خودروها تا چه حد جدی است.

خودروهای خودران

این لایحه به نوعی به شرکت‌های که به دنبال تجاری‌سازی محصولات خود در ایالت کالیفرنیا هستند هشدار داده و همچنین از برندهایی که در حوزه الکتریکی کردن وسایل‌نقلیه فعالیت می‌کنند نیز حمایت خواهد کرد.

ایالات کالیفرنیا قصد دارد به زودی استانداردهای مهمی را در راستای مقابله با تغییرات اقلیمی تدوین کند و به نظر می‌رسد که لایحه SB 500 با اهداف این ایالت در یک راستا باشد.

مدیران و دست‌اندرکارانی که از این لایحه حمایت می‌‌کنند معتقد هستند که وسایل‌نقلیه‌ای که به زودی در ایالت کالیفرنیا تردد خواهند کرد باید مطابق با استانداردها و تکنولوژی‌های روز باشند و به همین جهت نیز باید از فناوری‌های تسهیل‌کننده کاهش گازهای آلاینده حمایت کرد.

البته اگر واقع‌گرایانه به این لایحه نگاه شود احتمال تایید شدن آن چندان بالا نیست و حتی اگر این لایحه نیز تصویب شود علاوه‌بر کالیفرنیا سایر ایالات کشور آمریکا نیز از آن تاثیر پذیرفته و تغییرات زیادی را باید اعمال کنند. تغییراتی که علاوه‌بر تصمیمات و سیاست‌های فعلی تصمیمات و سیاست‌های آینده کل ایالات متحده را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

یکی از کارشناسان فعال در حوزه گازهای گلخانه‌ای و اثرات مرتبط با آن‌ها در این رابطه می‌گوید:

به طور قطع در آینده‌ای نزدیک ما شاهد حضور انواع و اقسام خودروهای خودران در کسب‌و‌کارهای مختلف خود خواهیم بود و بسیار خوشایند خواهد بود که این وسایل‌نقلیه از پیشرانه‌های برقی بهره‌مند شوند. با تصویب این لایحه در کنار گسترش استفاده انواع وسایل‌نقلیه خودران از انتشار بیشتر گازهای گلخانه‌ای هم جلوگیری می‌شود. باید این نکته را در نظر گرفت که راننده سرویس‌های اشتراک‌گذاری خودرو سالانه نزدیک به ۵۰ هزار کیلومتر مسافت طی می‌کند و خودرو وی نقش به‌سزایی در آلودگی‌های مرتبط با گازهای گلخانه‌ای دارد.

کاهش گازهای گلخانه ای با اصلاح حمل‌ونقل عمومی

براساس تحقیقاتی که به تازگی صورت گرفته، بیش از نیمی از آلودگی‌های مربوط به گازهای گلخانه‌ای در کالیفرنیا از حمل و نقل عمومی این ایالت نشات می‌گیرد.

بر همین اساس انتظار می‌رود مسئولین به زودی قوانینی را وضع کنند که مطابق با آن‌ها حمل‌و‌نقل عمومی به سمت استفاده از خودروهای سبز حرکت کند. در کنار این مورد بیم آن می‌رود که در آینده خودروهای خودران به همراه پیشرانه‌های درون‌سوز عرضه شوند.

خودروهای خودران

نتایج یک تحقیق دیگر حکایت از آن دارد که با گسترش استفاده از خودروهای خودران تمایل مردم به وسایل نقلیه لوکس بالاتر خواهد رفت و میزان رانندگی افراد گسترش خواهد یافت. در نتیجه این اتفاق اگر خودروهای خودران با پیشرانه‌های درون‌سوز راهی بازار شوند حجم آلودگی‌های زیست محیطی مرتبط با خودروها نیز افزایش خواهد یافت. دانشمندان و محققان پیش‌بینی می‌کنند که تا سال ۲۰۴۰  آثار بالقوه اتومبیل‌های خودران در واشنگتن دی‌سی در حدود ۶۵ درصد افزایش می‌یابد.

نویسنده: زهرا ملکی

 

فروش فوری خودرو کارکرده