راهنمای خرید خودرو کارکرده از بازار

۱۸ مرداد ۱۴۰۰ راهنمای خرید خودرو کارکرده از بازار

این روزها که قیمت خودروهای صفر در بازار با روند صعودی همراه شده، خرید خودرو دست دوم رونق بیشتری پیدا کرده است.  بررسی تجربه سال‌های گذشته تاکنون نشان می‌دهد، دست کم از اواسط دهه ۹۰، بازار خرید و فروش ماشین دست دوم، بخصوص در شهرهای بزرگ داغ‌تر شده است.

شاید بتوان گفت این رونق، پس از آن اتفاق افتاد که افزایش قیمت خودرو در ایران از مرز ۶۰۰ درصد فراتر رفت و خودرو، بیش از هر زمان دیگر در زمره کالاهای لوکس قرار گرفت. با این اوصاف، چند سالی می‌شود که خرید خودرو کارکرده حجم بالایی از معاملات خودرویی را به خود اختصاص داده است.

پس در این شرایط، آگاهی از نحوه خرید ماشین دست دوم بیش از هرزمان دیگری اهمیت دارد. اینکه؛ قیمت خودروهای کارکرده چگونه محاسبه شود، چه نکاتی هنگام خرید مهم است، و ماشین دست دوم از چه کسی خریداری شود؛ مهم‌ترین نکاتی است که هنگام معامله ماشین کارکرده، باید مد نظر قرار بگیرد.

اهمیت نقدینگی‌ در خرید خودرو

آنطور که فعالان بازار خودرو می‌گویند: نقدینگی، اولین و مهم‌ترین نکته برای خرید ماشین دست دوم است. به این مفهوم که ابتدا باید مشخص کنید بودجه‌تان چقدر است؟ گفتنی است بودجه مورد نیاز برای خرید ماشین دست دوم، از۱۰۰ میلیون تومان شروع می‌شود.

این عدد برای ماشین‌های دست دوم خارجی به مراتب بالاتر است.

انتخاب دقیق مدل ماشین

بعد از آنکه بودجه را در نظر گرفتید، نوبت به انتخاب خودرو می‌رسد. نکته اینجاست؛ برای هر سلیقه، خودرو با کلاس‌های مختلفی در بازار وجود دارد.

شرکت‌های خودروسازی برای پاسخ به سلیقه‌های متفاوت، تنوع وسیعی از تولیداتشان را در سبد سالانه‌شان عرضه می‌کنند. از خودروهای جمع و جور گرفته تا شانسی بلند‌های پر قدرت. اینجا شما هستید که باید انتخاب کنید به یک ماشین جمع و جور برای تردد درون شهری نیاز دارید یا یک ماشین برای زدن به دل جاده.

توجه به ریسک های احتمالی

یکی دیگر از نکاتی که هنگام خرید ماشین دست دوم باید مورد توجه قرارگیرد، ریسک بالای آن است. مخاطرات خرید خودرو دست دوم بسیار بالاست. دیگر بر کسی پوشیده نیست که سودجویان همیشه در کمین نشسته‌اند. از این رو باید پیش از خرید خودرو دست دوم حتما از صحت سلامت فنی و اصالت خودرو که شامل صحت اطلاعات و مدارک شناسایی مالک و خودروست، اطمینان داشته باشید.

مکالمات غیر ضروری قبل از خرید

ریسک معامله خودرو بالا است. یادتان باشد که شما با خرید ماشین دست دوم در واقع به نوعی سرمایه‌گذاری انجام می‌دهید. ذات سرمایه‌گذاری هم خطرپذیر است.

پس حواستان باشد که هنگام خرید خودرو فقط در خصوص مسائل کارشناسی خرید خودرو صحبت کنید و از پرداختن به موضوعات غیرضروری پرهیز کنید.

از این رو به شما پیشنهاد می‌کنیم حتما قبل از خرید ماشین دست دوم خود، از سایت‌های معتبر و شرکت‌های فعال در زمینه کارشناسی و  قیمت‌گذاری و کمک بگیرید.

بیمه نامه را چک کنید

بیمه مهم است. یادتان باشد که هنگام خرید ماشین دست دوم بیمه نامه معتبر را از فروشنده بخواهید. هرچقدر بیمه معتبرتر باشد، هزینه تمام شده برای خرید خودرو کاهش پیدا می‌کند. این یک قانون است.

بالاترین درصد تخفیف بیمه حدود ۷۰ درصد است. درصد بیمه ثبت شده در بیمه‌نامه بیشتر باشد هزینه بیمه کردن خودرو کمتر می‌شود که به نفع خریدار است. نکته مهم در این باره آن است که این رقم تخفیف پس از هفت سال در بیمه ثبت می‌شود.

اهمیت سلامت فنی موتور

مورد دیگر و البته بسیار مهمی که باید هنگام خرید خودروی دست دوم مورد بررسی قرار بگیرد، موتور و برق خودرو است. دقت کنید که هنگام خرید، از فروشنده درباره آخرین زمانی که از تعویض تسمه تایم گذشته است سوال کنید. اگر تسمه تایم پاره شود خرابی موتور حتمی است. تعمیر آن هزینه بسیار بالایی دارد.

سیم‌ کشی خودرو را چک کنید

نکته دیگر بررسی فنی و کارشناسی سیم کشی خودرو است. کارشناسان می‌گویند سیم کشی نباید خشک باشد! یعنی چه؟ به این معنی که سیم‌کشی خودرو  ممکن است در اثر حرارت خشک شود و این مساله در بسیاری از موارد موجب بروز اتفاقات جبران ناپذیری خواهد شد. گرچه، با گرفتن مشاوره از یک حرفه‌ای، جای هیچگونه نگرانی نخواهد بود.

حتی در برخی موارد باعث سوختن سیم‌کشی می‌شود که همین عامل باعث از کار افتادن خودروهای دست دوم می‌شود. حواستان باشد که برای تست کامل خودرو، چند کلیلومتری با ماشین مورد نظرتان رانندگی کنید و به صداها گوش دهید. هرجا متوجه صدایی از هر جای خودرو شدید حتما آن مورد را با کارشناس فنی خودرو در میان بگذارید.

فروش فوری خودرو

تهیه و تنظیم: تیم محتوا خودرو۴۵