خلافی خودرو و همه آنچه باید درباره آن بدانید

۲۲ خرداد ۱۳۹۸ خلافی خودرو و همه آنچه باید درباره آن بدانید

خلافی خودرو و پرداخت به موقع آن همواره از جمله دغدغه‌های صاحبان خودرو بوده است. چرا که برخی از صاحبان خودرو فقط سال به سال نسبت به پرداخت خلافی ماشین خود اقدام می‌کنند و برخی حتی همین زمان را هم فراموش می‌کنند و با مسائل حقوقی در این زمینه مواجه می‌شوند.

به گزارش خودرو ۴۵، طی سال‌های اخیر روش‌های متعدد اطلاع و پرداخت خلافی، عوارض و جرائم خودرو پیش روی صاحبان خودرو قرار گرفته است. با این حال اما همچنان برخی رانندگان نسبت به پرداخت به موقع خلافی خودرو خود اقدام نمی‌کنند و برخی دیگر اما هر ماه و هر دو سه ماه یکبار خلافی خود را صفر می‌کنند.

دسته‌ای دیگر از رانندگان نیز هستند که همواره نسبت به میزان خلافی و دلیل جرائم رانندگی خود اعتراض و درخواست دریافت ریز جرائم در ساعات و زمان مشخص ثبت خلافی را دارند.

برای این منظور سال‌های زیادی است جزئیات خلافی و جرائم رانندگی هر پلاک خودرو به صورت روزانه در سیستم‌های ثبت اطلاعات راهنمایی و رانندگی ثبت می‌شود و در صورت درخواست به دست صاحبان خودرو تحویل داده می‌شود.

حال این پرسش مطرح است که چگونه از میزان خلافی خودرو خود مطلع شویم و چگونه جریمه‌های خود را پرداخت کنیم؟ و از همه مهمتر اینکه با در دست داشتن ریز جرائم ثبت شده نیز از اشتباهات خود آگاه می‌شویم تا دیگر این اشتباهات هنگام رانندگی رخ ندهد.

اگر شما هم فرصت رفتن به دفاتر پلیس + ۱۰ را ندارید و درعین حال می‌خواهید هر چه زودتر خلافی خودرو خود را یکساعته صفر کنید، این مطلب را بخوانید.

 

 

روش‌های دریافت و پرداخت خلافی خودرو

 

روش اول: دریافت خلافی خودرو توسط SMS

برای دریافت خلافی خودرو از طریق پیامک باید ابتدا کد ۱۷ رقمی که با IR آغاز می‌شود را از پشت کارت ماشینتان را به شماره ۱۱۰۱۲۰۲۰۲۰ ارسال کنید.

همچنین شما می‌توانید با ارسال پيامك بافرمت *۸رقم كنارباركد مندرج درپشت كارت وسيله نقليه# به شماره ۱۱۰۱۲۰۲۰۲۰ نیز از میزان خلافی خودرو خود مطلع شوید.

پس از ارسال پیامک، میزان خلافی خودرو شما به همان شماره ارسال خواهد شد.

روش دوم: دریافت خلافی خودرو از سایت مربوطه

در این روش شما می‌توانید به سایت www.Rahvar120.ir مراجعه کرده و در قسمت استعلام میزان خلافی با وارد کردن اطلاعات ماشینتان ( درج شده روی کارت خودرو) میزان خلافی خودروتان را مشاهده کنید.

روش سوم: دریافت خلافی خودرو از پلیس + ۱۰

صاحبان خودرو می‌توانند با همراه داشتن مدارک خودرو به دفاتر پلیس + ۱۰ در همه شهرها مراجعه کنند و خلافی ماشین خود را دریافت کنند.

روش چهارم: دریافت خلافی خودرو از طریق تلفن ثابت

صاحبان خودرو جهت دریافت خلافی خودرو از طریق تلفن ثابت نیز می توانند با شماره ۸۸۲۸۸۸۸۸ تماس گیرند و از آخرین مبلغ خلافی خودرو مطلع شوند.

لازم به ذکر است که این روش تنها برای اطلاع از میزان خلافی است و هنوز امکان پرداخت از این روش فراهم نشده است.

 

 

انتهای پیام/