مروری بر خودروهای برقی که در سال 2021 به بازار می آیند

۲۵ دی ۱۳۹۹ مروری بر خودروهای برقی که در سال 2021 به بازار می آیند

سالی که گذشت برای خودروهای برقی سال خوبی بود. اما خیلی از خودروها در سال ۲۰۲۰ به بازار نیامدند و عرضه آنها به سال ۲۰۲۱ موکول شد. علاوه بر این در سال ۲۰۲۱ شاهد فناوری‌هایی خواهیم بود که به رشد و توسعه خودروهای برقی کمک زیادی خواهند کرد. در سال ۲۰۲۱ میلادی خودروهای برقی جدیدی به بازار خواهند آمد و اتفاقات تازه‌ای در این حوزه رخ خواهد داد، پس حواستان باشد.

گیگافکتوری تسلا و مدل Y اروپایی

درست زمانی که به نظر می‌رسد تسلا با ارائه مدل ۳ (Tesla Model 3) به موفقیت دست پیدا کرده است، تسلا مدل وای (Tesla Model Y) عرضه شد که موفقیت بیشتری برای تسلا در پی داشت.

با این حال، این خودرو تا پایان سال ۲۰۲۱ و یا حتی ۲۰۲۲ به بازار اروپا عرضه نخواهد شد. علت این کار، راه‌اندازی گیگافکتوری تسلا در اروپا است که در ژوئیه ۲۰۲۱ افتتاح می‌شود. تسلا برای ساخت این کارخانه با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم کرد که شامل تاثیر کارخانه بر محیط زیست، بمب‌های جنگ جهانی دوم و نوع خاک منطقه بود.

هدف تسلا از راه‌اندازی این کارخانه، تولید ۲۵۰ هزار دستگاه خود در فاز یک و ۷۵۰ هزار دستگاه در فاز دو است. تولید باتری و جعبه باتری و مونتاژ تسلا مدل وای در این محل انجام خواهد شد.

طبق اطلاعیه‌های منتشر شده در روز باتری تسلا، مدل وای به شیوه‌ای متفاوت در برلین تولید می‌شود. چهارچوب و شاسی به صورت یکپارچه و تنها با استفاده از دو قطعه ساخته خواهد شد و باتری‌ها نیز به صورت یکپارچه تولید شده تا علاوه بر افزایش استحکام شاسی، در هزینه تولید نیز صرفه‌جویی شود. بنابراین مدل وای اروپایی می‌تواند بهتر از مدل وای آمریکایی باشد.

گیگافکتوری تسلا و مدل Y اروپایی

ریماک سی ۲

ابر خودروهای برقی مختلفی تولید می‌شود، از لوتوس اویجا (Lutos Evija) و پینین فارینا باتیستا (Pininfarina Batista) گرفته تا تسلا رودستر (Tesla Roadster) جدید. اما اگر خودرو کروات ریماک سی ۲ (Rimac C_Two) طبق انتظارات ساخته شود، خودرویی خواهد بود که می‌تواند به عنوان بهترین ابر خودرو برقی دست پیدا کند. ریماک با استفاده از یک پیشرانه ۱۹۰۰ اسب بخاری، ۴۱۲ کیلومتر سرعت دارد و شتاب ۰ تا ۱۰۰ آن ۱.۸۵ ثانیه است. این آمار و ارقام نشان از برتری ریماک سی ۲ در برابر رقبا دارد و حتی می‌توان به رقابت این خودرو برقی بر خودروهای بنزینی بوگاتی نیز فکر کرد.

 

ریماک سی ۲

تسلا مدل اس پلد

ریماک سی ۲ توانایی خودروهای برقی را به نمایش می‌گذارد. این اتومبیل ۲.۴۵ میلیون دلار قیمت دارد و تعداد کمی می‌توانند آن را بخرند. اگر خودرو برقی ارزان‌تر و ساده‌تری بخواهید، تسلا مدل اس پلد (Tesla Model S Plaid) با قیمت ۱۳۲،۹۹۰ دلار از اواخر سال ۲۰۲۱ میلادی قابل خرید خواهد بود. شتاب ۰ تا ۱۰۰ مدل اس پلد ۲ ثانیه است و حداکثر سرعتش به ۳۲۲ کیلومتر بر ساعت می‌رسد و با یک بار شارژ می‌توان ۸۳۷ کیلومتر با این خودرو برقی رانندگی کرد. بُرد زیاد این خودرو به دلیل استفاده از باتری ۱۲۰ کیلوواتی است. بعد از عرضه به بازار تسلا مدل اس پلد سریع‌ترین خودرو محسوب می‌شود و خودرویی هاچبک با فضایی کافی برای چهار سرنشین است.

 

تسلا مدل اس پلد

باتری‌های حالت جامد

همان طور که در اطلاعیه‌های تسلا منتشر شده، فناوری باتری نقش خیلی موثری در توسعه خودروهای برقی دارد. یکی از ارکان موفقیت تسلا باتری‌های آن محسوب می‌شود که با همکاری با شرکت پاناسونیک تولید شده و حالا تسلا می‌خواهد بزرگ‌ترین تولیدکننده باتری خودروهای برقی باشد. اما تویوتا و فولکس واگن از فناوری حالت جامد استفاده می‌کنند. از آنجا که در این نوع باتری‌ها از الکترولیت مایع استفاده نمی‌شود، باتری‌های حالت جامد ایمن‌تر از باتری‌های لیتوم یونی بوده، سریع‌تر شارژ می‌شود و انرژی بیشتری را نگه می‌دارد.

فولکس واگن به همراه بیل گیتس سرمایه‌گذاری زیادی را در این زمینه انجام داده‌اند تا در سال ۲۰۲۴ باتری‌هایی را با ۸۰ درصد شارژ بیشتر تولید کنند. تویوتا هم در این زمینه پیشرفت‌هایی داشته است. نمونه اولیه آن در نمایشگاه دیترویت رونمایی شد که ۵۰۰ کیلومتر بُرد دارد و در عرض ۱۰ دقیقه شارژ می‌شود.

 فولکس واگن با  بیل گیتس

اولین شاسی بلند برقی تویوتا

تویوتا در سال ۲۰۲۱ خودرو هیدروژنی میرای را عرضه خواهد کرد و همچنین قرار است که اولین شاسی‌بلند تمام برقی خود را نیز روانه بازار کند. تویوتا پیش از این از مدل تمام برقی کراس‌اوور یوایکس۳۰۰ رونمایی کرده که در سال ۲۰۲۱ تحویل مشتریان می‌شود. تویوتا یوایکس۳۰۰ای (Toyota UX300e) بر اساس یک مدل بنزینی ساخته شده و شاسی‌بلند جدید تویوتا قرار است از نو و فقط به صورت برقی طراحی و ساخته شود.

 

Toyota UX300e

نیسان آریا

10 سال از زمانی که نیسان لیف (Nissan Leaf) به بازار آمد، گذشته است. نیسان با این اتومبیل پیشگام خودروهای برقی شده بود. علاوه بر این، نیسان یک خودرو برقی با نام آریا (Nissan Ariya) جدید را تولید کرده که در سال ۲۰۲۱ میلادی روانه بازار می‌شود. قیمت این شاسی‌بلند برقی هنوز مشخص نشده اما با ۴۹۹ کیلومتر بُرد و شتاب ۰ تا ۱۰۰ در ۵.۱ ثانیه، می‌تواند رقیب جدی برای تسلا مدل وای باشد.

 

نیسان آریا

هیوندای ای-جی ام پی

در بلندمدت چینی‌ها بازار خودروهای برقی را در دست خواهند گرفت اما در حال حاضر کیا و هیوندای کره‌ای با تولید خودروهای برقی مانند کیا ای-نیرو (Kia e-Niro) و هیوندای کونا الکتریک (Hyundai Kona Electric) با پیشرانه یکسان، حضور قدرتمندی در این بازار دارند.

هیوندای در حال توسعه پلتفرم جدید به نام ای-جی‌ام‌پی (e-GMP) است در خودروهای برقی کیا و برند برقی جدید هیوندای با نام ایونیک (IONIQ) استفاده خواهد شد. اولین خودرو از این سری در سال ۲۰۲۱ به بازار می‌آید و شتاب ۰ تا ۱۰۰ کمتر از ۳.۵ ثانیه و حداکثر سرعتش بیش از ۲۵۷ کیلومتر بر ساعت است.

باتری‌های حالت جامد

نویسنده: میلاد قزللو