خودروهای جایگزین پراید کدامند؟

۲۳ بهمن ۱۳۹۸ خودروهای جایگزین پراید کدامند؟

پراید به عنوان پرفروش‌ترین و اقتصادی‌ترین محصول فعلی صنعت خودروسازی ایران، سال‌هاست که در خط تولید حضور داشته؛ با این وجود اما هنوز ماشین جایگزین پراید به بازار خودرو کشورمان راه نیافته و یا حتی به طور رسمی معرفی نشده است.

به گزارش خودرو۴۵، تاریخچه پراید در ایران به سال ۱۳۷۳ باز می‌گردد؛ زمانی که به واسطه قرارداد همکاری مشترک میان کمپانی کیا موتورز و شرکت سایپا، این خودرو مهمان جاده‌های کشورمان شد و از آن هنگام به بعد، به استثنای اعمال چند تغییر ظاهری و فنی نه‌چندان عمده، بی‌وقفه به مشتریان ایرانی تحویل داده شده است.

با این حال اخیرا اخباری مبنی بر توقف تولید پراید در آینده نزدیک به گوش رسیده که گرچه فعلا نمی‌توان به آنها اعتنای زیادی نشان داد، اما زنگ هشدار را برای طرفداران این خودرو به صدا در آورده است.

در مقاله پیش رو قصد داریم تا خودروهای جایگزین پراید، چه آنهایی که پس از توقف تولید این خودرو به احتمال زیاد جانشین آن در سبد محصولات سایپا خواهند شد و چه مدل‌های کارکرده‌ای که مشتریان با بودجه‌ای معادل قیمت پراید می‌توانند در حال حاضر از بازار تهیه کنند؛ با خودرو ۴۵ همراه باشید.

با بودجه‌ای معادل قیمت پراید ۱۳۱ صفر کیلومتر، چه مدل‌های کارکرده‌ای در بازار یافت می‌شوند؟

1. پژو 405 جی ال ایکس
قیمت ماشین جایگزین پراید می‌تواند دغدغه خاطر بسیاری از افرادی باشد که نسبت به پراید دلزده شده‌اند و می‌خواهند در زندگی خودرویی خود تنوع ایجاد کنند. یکی از دم‌دست‌ترین خودروهایی که می‌توان با بودجه‌ای برابر با قیمت پراید صفر در بازار یا قیمت پراید کارخانه تهیه کرد، پژو ۴۰۵ جی ال ایکس کارکرده است.

پژو ۴۰۵ نیز همچون پراید از قدیمی‌های بازار ایران به شمار می‌رود که مدل‌های مختلفی همچون: انواع سمند، دنا و پژو پارس از آن مشتق شده‌اند. این خودرو عمدتا به پیشرانه ۱.۸ لیتری مجهز شده که معادل ۱۰۰ اسب بخار قدرت و ۱۵۳ نیوتن متر گشتاور تولید می‌کند.

جایگزین پراید و پژو

 

این میزان نیرو به وسیله یک گیربکس ۵ سرعته دستی به چرخ‌های جلو فرستاده می‌شود. پژو ۴۰۵ های مدل ۹۰ تا ۹۳ می‌توانند بهترین خودروهای جایگزین پراید برای برخی از مشتریان باشند تا ضمن سود بردن از امنیت بیشتر، سواری نرم‌تر و رانندگی پرهیجان‌تری را تجربه کنند.

 

2. سایپا تیبا
محصول تیبا که از آن به عنوان یکی از خودروهای جایگزین پراید بعد از بازنشستگی این خودرو یاد می‌شود، می‌تواند در انواع کارکرده خود نیز جایگزین مناسبی برای پراید صفر باشد. این خودرو از پیشرانه ارتقا یافته پراید به حجم ۱.۵ لیتر قدرتی معادل ۸۷ اسب‌بخار و ۱۲۸ نیوتن‌متر گشتاور دریافت می‌کند. شاید تیبا به عنوان اولین خودرو ملی سایپا گزینه مناسبی برای انتخاب جایگزین پراید باشد.

 

جایگزین پراید چیست
این نیرو به وسیله یک گیربکس ۵ سرعته دستی که تفاوت زیادی با جعبه دنده پراید ندارد به سوی چرخ‌های جلو ارسال می‌شود. تیبا در مدل‌های ۹۱ تا ۹۵ می‌تواند گزینه مناسبی به‌عنوان خودرو جایگزین پراید باشد.

 

3. سمند ال ایکس معمولی
سمند به عنوان خودروی ملی، حالا دیگر در کشور ما پا به میانسالی گذاشته و هر از گاهی به وسیله برخی فیس‌لیفت های جزئی به روز رسانی می‌شود. این خودرو عمدتا از همان پیشرانه ۱۸۰۰ سی سی پژو ۴۰۵ جی ال ایکس با توان خروجی ۱۰۰ اسب بخار و ۱۵۳ نیوتن متر گشتاور نیرو می‌گیرد.

 

ماشین جایگزین پراید

نیروی حاصل از این پیشرانه نیز همچون پژو ۴۰۵ به وسیله گیربکس دستی ۵ سرعته به سوی چرخ‌های جلو روانه می‌شود. سمند در مدل‌های ۸۹ تا ۹۲ به عنوان خودرویی جادار، نسبتا مستحکم و ایمن با سواری تقریبا نرم و چالاکی مناسب، می‌تواند جایگزین مناسبی برای پراید صفر کیلومتر و یا حتی پراید کارکرده باشد.

 

4. پژو پارس
پژو پارس نیز به عنوان نسخه فیس لیفت شده پژو ۴۰۵ استعداد آن را دارد که به عنوان خودرو جایگزین پراید در انواع دست دوم خود مدنظر مشتریان قرار گیرد. مشخصات فنی این خودرو در مقایسه با مشخصات پراید که از یک پیشرانه ۱.۳ لیتری با قدرت ۷۱ اسب‌بخار و ۱۰۸ نیوتن‌متر گشتاور نیرو می‌گیرد، بسیار برتر بوده و می‌تواند رانندگی مهیج‌تر و امنیت بالاتری را برای سرنشینان خود به دنبال داشته باشد. پژو پارس معمولی مجهز به همان پیشرانه ۱.۸ لیتری پژو ۴۰۵ بوده و در مدل ۸۷ تا ۹۰ می‌تواند به عنوان ماشین جایگزین پراید صفر مد نظر مشتریان قرار گیرد.

 

رونمایی از جایگزین پراید

خودروهای جایگزین احتمالی پراید کدامند؟

هنوز به طور رسمی نمی‌توان از یک مدل خاص به عنوان خودرو جایگزین پراید سخنی به میان آورد اما به هر حال در این بین نام مدل‌هایی همچون: تیبا، ساینا، رهام و یک محصول چینی به نام چانگان بنی مطرح شده است.

changan Ben Ben I یک هاچبک جمع و جور و ریز نقش بوده که از پیشرانه‌ای به حجم ۱.۴ لیتر نیرویی معادل ۱۰۰ اسب بخار و ۱۳۵ نیوتن متر گشتاور دریافت می‌کند. قیمت چانگان بنی در بازار چین حدودا معادل ۶ تا ۸ هزار دلار اعلام شده است.

 

قیمت چانگان بنی

 

با این تفاسیر باید منتظر ماند و دید با وجود مشکلات فراوانی که گریبان‌گیر صنعت خودرو کشورمان شده است، در نهایت چه خودرویی به عنوان ماشین جایگزین پراید راهی بازار ایران می‌شود و این چهارچرخه قدیمی را به دوران بازنشستگی وارد می‌کند یا خیر؟

 

نویسنده: حسین باباپور