ماجرای ارائه خودرو رایگان به دارندگان سهام عدالت چیست؟

۱۹ شهریور ۱۳۹۹ ماجرای ارائه خودرو رایگان به دارندگان سهام عدالت چیست؟

وضعیت سهام عدالت پس از سال‌ها مشخص شد و امسال دولت اعلام کرد که دارندگان سهام عدالت می‌توانند بخشی از آن را به فروش برسانند. شروع ثبت نام و فروش این سهام از اواخر سال گذشته تاکنون حواشی زیادی به همراه داشته و در همین راستا نیز سازمان‌های متعددی را در این میان به فعالیت هرچه بیشتر در این راستا وا داشته است.

سهام عدالت حالا گریبان گیر صنعت خودرو شده است و این روزها خبرهایی از تعلق گرفتن خودرو رایگان به دارندگان سهام عدالت به گوش می‌رسد. خودرو یکی از کالاهایی بود که با افزایش نرخ ارز و تحریم‌‌ها افزایش قیمت شدیدی را شاهد بود و ممنوعیت واردات خودرو نیز به افزایش هرچه بیشتر آن دامن می‌زد. در این میان نیز افسار گسیختگی قیمت خودرو تا جایی پیش رفت که قیمت خودرو به دستور قضایی از روی سایت‌ها حذف شد تا شاید تاثیری روی قیمت آن داشته باشد. حالا یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی از طرحی خبر داده که اقشار ضعیف جامعه بتوانند با سهام عدالت صاحب خودرو شوند. با وجود تکذیب این خبر توسط نایب رییس دوم کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی به نظر می‌رسد که طرحی در رابطه با ساماندهی بازار خودرو در حال تدوین است.

 

سهام عدالت . خودروهای رایگان

ماجرای خودرو دار شدن صاحبان سهام عدالت از کجا شروع شد؟

ششم شهریورماه بود که یکی از اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی از تدوین طرحی برای خودرودار کردن اقشار ضعیف جامعه خبر داد. در این طرح تامین خودرو برای خانوارهای پنج دهک پایین پیش بینی شده است.

سید علی موسوی در مصاحبه با یکی از خبرگزاری‌ها گفته که این طرح برای دولت هزینه‌ای ندارد و می‌تواند به اقشار ضعیف و کم درآمد جامعه کمک کند. به گفته موسوی نمایندگان مجلس شورای اسلامی به دنبال تدوین طرحی هستند که خانواده‌ها با بخشی از سهام عدالت خود بتوانند صاحب خودرو شوند در واقع خانواده‌ها بخشی از سهام را به شرکت های خودروسازی می‌دهند و زمان تحویل خودرو مابقی را پرداخت می‌کنند. گفتنی است که تاکنون جزئیاتی از این طرح منتشر نشده است.

پس از اعلام این خبر، علی جدی، نایب رییس دوم کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با تکذیب عرضه رایگان خودرو به اقشار کم در آمد اعلام کرد که مجلس شورای اسلامی به دنبال طرحی برای ساماندهی وضعیت خودرو از قبیل عرضه، قیمت و عرضه در بورس است که جزییات آن در روزهای آینده اعلام می‌شود.

به نطر می‌رسد که نمایندگان مجلس شورای اسلامی می‌خواهند با افزایش تولید خودرو و اشباع بازار، قیمت آن را کنترل کنند اما با وجود تحریم‌ها و افزایش قیمت ارز، خودروسازان داخلی با کمبود قطعات مواجه‌اند و خودروسازان موفق نشده‌اند که خودروهای ناقص کف کارخانه را تکمیل و به مشتریان تحویل دهند.

از سوی دیگر رونق بورس از بهار امسال مسئله ورود خودرو به بورس را پیش کشید و تاکنون خودرو وارد بازار بورس نشده است. رضا شیوا، رییس شورای رقابت گفته که ورود خودرو به بورس رای نیاورده و فعلا منتفی است.

نوسانات قیمت خودرو به حدی حساس است که تصمیمات نادرست می‌تواند قیمت آن را چند برابر کند و از طرفی افزایش تیراژ خودرو بدون قطعات امکانپذیر نخواهد بود و مشکلات جدیدی را ایجاد می‌کند. حال باید دید تصمیم نهادهای مسئول می‌تواند بازار پر تلاطم خودرو را به آرامش نسبی برساند؟

 

نویسنده: شقایق صفی خانی