اهمیت انتخاب قالپاق مناسب خودرو چیست؟

۲۰ شهریور ۱۳۹۹ اهمیت انتخاب قالپاق مناسب خودرو چیست؟

قالپاق خودرو علاوه براینکه سبب زیبا به نظر رسیدن خودرو می‌شود از ورود ذرات ریز و گرد و خاک به مرکز چرخ جلوگیری می‌کند. بسیاری از افراد بدون آگاهی نسبت به نقش قالپاق آن را از خودرو جدا می‌کنند به خاطر داشته باشید که قالپاق‌ها نقش حفاظتی دارند و جدا کردن آن از چرخ خودرو کار درستی نیست.

انواع قالپاق در خودروها

قالپاق در بخش مرکزی چرخ خودرو قرار دارد و از ورود گرد و خاک به بخش داخلی چرخ جلوگیری می‌کند. باتوجه به اینکه رینگ‌ها از جنس فولاد یا فلز است؛ قالپاق که فلزی و پلاستیکی است بسته به جنس رینگ روی خودرو نصب می‌شود.

قالپاق را می‌توان در دو دسته واشری و فنردار نیز دسته بندی کرد. قالپاق‌های واشری بین پیچ روی چرخ‌ها و رینگ با پیچ در جای خود نصب می‌شوند درصورتی که قالپاق فنردار با زبانه‌های که روی آن قرار دارد در قالب خود محکم می‌شود.

فروش فوری خودرو

قالپاق رینگ فلزی

قالپاق‌های رینگ فلزی که در بخش مرکزی چرخ خودرو و روی توپی قرار می‌گیرند به شکل درپوش هستند. این قالپاق‌ها که هم جنس رینگ یعنی فلزی هستند با استقرار در قسمت مرکزی چرخ از ورود گرد و غبار به بلبرینگ چرخ جلوگیری می‌کنند. به یاد داشته باشید که ورود ریزگرد‌ها به بلبرینگ از کیفیت گریس موجود در آن می‌کاهد.

اگر قالپاق در مدت کوتاهی از چرخ جدا شود، بلبرینگ باید دوباره گریس کاری شود چراکه گرد و غبار وارد شده به قسمت مرکزی چرخ کیفیت گریس موجود در آن را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

افزایش طول عمر چرخ‌، لاستیک و بلبرینگ نیز یکی از نقش های مهم قالپاق به شمار می‌رود به همین دلیل توصیه می‌شود که تعمیر و جایگزینی آن جدی گرفته شود.

اگر به گریس و توپی چرخ رسیدگی نشود، صدای گوش خراشی مانند جیرجیر به گوش می‌رسد و برای رفع آن باید توپی چرخ تمیز و یا تعویض شود.

قالپاق رینگ فلزی

قالپاق رینگ فولادی

جنس قالپاق این مدل از رینگ معمولا پلاستیکی است و اندازه بزرگتری نسبت به قالپاق فلزی دارد. این نوع از قالپاق‌ها بیشتر جنبه زیبایی دارند و تا حدودی نیز از ورود گرد و غبار جلوگیری می‌کنند.

چگونه قالپاق مناسب انتخاب کنیم؟

نحوه تعویض قالپاق خودرو

هنگام خرید قالپاق مناسب باید به میزان پوشش دهی آن برای جلوگیری گرد و خاک توجه کرد. همانطور که گفته شد قالپاق جنبه زیبایی نیز دارد و تنها نباید باتوجه به وجهه ظاهری و زیبایی آن انتخاب شود. در انتخاب قالپاق باید به فاکتور‌های زیر توجه کنید؛

  • جنس: جنس قالپاق روی مدت کارایی آن تاثیرگذار است مثلا قالپاق‌های فلزی طول عمر بیشتری نبست به نوع پلاستیکی دارند و احتمال ضربه دیدن آن نیز کمتر است.
  • قطر رینگ: اندازه مناسب قالپاق را می‌توان با سایز چرخ (معمولا روی آن نوشته شده است) پیدا کرد و متناسب با اندازه رینگ و چرخ خودرو، قالپاق مناسب خریداری کرد.
  • وزن: یکی از فاکتورهای تاثیرگذار در خرید قالپاق ، وزن آن است. به عبارتی قالپاق باید وزنی متناسب با تایرها داشته باشد.

هنگام خرید قالپاق نباید تنها فاکتور زیبایی مد نظر قرار گیرد بلکه عواملی که در بالا ذکر شد نیز هنگام خرید مهم است.

تعویض و نصب قالپاق

برخی از قالپاق‌ها با جک زدن از خودرو جدا و نصب می‌شوند و انواع دیگر به راحت بو با ابزار‌های ساده قابل نصب و جدا کردن است. هنگام نصب قالپاق به این نکته توجه کنید که این قطعه به درستی در محل خود قرار گرفته باشد و هنگام رانندگی از چرخ‌ جدا نشود.

چند نکته که باید درباره قالپاق بدانید

  1. اگر قالپاق روی خودرو نصب نشود دلیل آن می‌تواند سایز نامناسب با چرخ خودرو باشد که در این صورت تقلا فایده‌ای ندارد و باید سایز مناسب آن با چرخ و تایرها خریداری شود.
  2. قبل از خرید قالپاق به عدد نوشته شده روی چرخ نگاه کنید و براساس سایز و اندازه آن قالپاق بخرید.
  3. قالپاق باید یک حلقه نگه دارنده داشته باشد تا نصب شود و باید هنگام خرید به آن توجه کنید.
  4. قالپاق‌های فابریک را می‌توان از نمایندگی‌ خودرو خریداری کرد.
  5. قبل از نصب قالپاق، علاوه بر شست‌و‌شوی توپی باید گریس کاری آن از نو انجام شود.

 

قالپاق‌ها از قطعاتی هستند که ممکن است بنا به دلایل متعددی آسیب ببیند که بهتر است به نصب آن توجه کرد چراکه این قطعه نقش نسبتا مهمی در افزایش عمر چرخ و تایر‌ها دارد و به نوعی یک فیلتر برای چرخ خودرو به حساب می‌آید.

نویسنده:‌ شقایق صفی خانی

 

فروش فوری خودرو