مراحل دریافت پلاک گذر موقت چیست؟

۸ دی ۱۳۹۹ مراحل دریافت پلاک گذر موقت چیست؟

خرید و یا اجاره خودروهای گذر موقت در ایران پیش‌تر تنها برای مسافران خارجی غیر مقیم، توریست‌ها و برخی افرادی بود که قصد سفر با خودروی شخصی به ایران را داشتند، بود. طی سال‌های اخیر و با رونق گرفتن بازار واردات خودرو، این امکان برای ایرانیان نیز فراهم شد تا بدون محدودیت سال ساخت خودرو و حجم موتور خودروهای لوکس را برای مدتی وارد ایران کنند و از آن استفاده کنند که البته این امر در مناطق آزاد رونق بیشتری داشت. اما در همین زمان هم افراد زیادی نسبت به واردات خودروهای گذر موقت و دریافت پلاک خاص آن مبادرت کردند. حالا با ممنوعیت واردات خودرو به کشور از تابستان 97 و محدودیت در واردات خودروهای بالای 2500 سی سی، شرایط حضور و پلاک شدن این خودروها سخت‌تر شده و پلاک شدن این خودروها به دلیل نوسانات نرخ ارز با حساسیت بیشتری انجام می‌شود.

اکنون پرسش اصلی اینجاست که متقاضیان دریافت پلاک گذر موقت در کشور باید چه مراحلی را طی کنند و مهلت استفاده از این پلاک‌ها چه مدت است؟

شرایط اخذ پلاک گذر موقت در مناطق آزاد

دریافت پلاک گذر موقت در مناطق آزاد نوعی تفریح محسوب می‌شود و افراد با پرداخت هزینه پایین می‌توانند برای مدتی از خودروهای لوکس خارجی استفاده کنند. استفاده از خودرو با پلاک گذرموقت شرایط خاص خودش را دارد که در ادامه به توضیح آن می‌پردازیم.

روش‌های واردات خودروهای گذر موقت

افراد مقیم و غیر مقیم ایران می‌توانند با اخذ دستور از گمرک، ضمانت‌نامه معتبر بانکی و یا نقدی (به اندازه‌ای که خودرو ارزش دارد) و در نهایت حق و سود ورود خودرو برای دریافت خودرو گذر موقت اقدام کنند.

دریافت دفترچه کارنه دوپاساژ

این روش برای کشورهایی است که عضو کنوانسیون کارنه‌دوپاساژ هستند و مسافران می‌توانند از  این طریق نسبت به دریافت خودرو‌های گذر موقت اقدام کنند. اگر مسافری اعتبار ویزا نداشته باشد امکان استفاده از کارنه‌دوپاساژ را ندارد. کارنه دوپاساژ تنها برای مسافرانی است که ویزای معتبر دارند.

*دفترچه کارنه دوپاساژ، دفترچه عبور گمرکی از طریق مرزهای زمینی و   عبور ترانزیتی وسایل نقلیه از کشورهای متعدد به یک کشور است.

شرایط اقامت در مناطق آزاد و جواز عبور خودرو

اشخاصی که در مناطق آزاد زندگی می‌کنند با شرط اثبات آن می‌توانند از خودروهای گذر موقت استفاده کنند. این روش یکی از روش‌های پر ریسک است چرا که امکان کلاهبرداری وجود دارد.

قوانین اخذ پلاک گذر موقت در مناطق آزاد

افرادی که در مناطق آزاد سکونت دارند می‌تواند با استفاده از مدارکی که سکونت فرد در منطقه را اثبات می‌کند نسبت به دریافت پلاک گذر موقت اقدام کند. اشخاصی که پلاک گذر موقت در منطقه آزاد دریافت می‌کنند نمیتوانند با خودرو خود در سراسر کشور تردد کنند و استفاده از خودرو تنها در همان منطقه امکانپذیر است.

مدارک لازم جهت اخذ پلاک گذر موقت

افرادی که قصد استفاده از خودروهای گذر موقت را دارند باید از گمرک معرفی‌نامه ویژه‌ای دریافت کنند. این معرفی‌نامه باید دارای مهر برجسته باشد. دیگر مدارک مورد نیاز پرونده سبز گمرکی (کارنه‌دوپاساژ) و مدارک شناسایی مالک است. اشخاصی که مقیم ایران نیستند می‌توانند از پاسپورت یا گواهینامه رانندگی بین المللی استفاده کنند.

شرایط دریافت پلاک گذر موقت

دریافت پلاک گذر موقت برای ایرانیانی که در کشورهای خارجی اقامت (حداقل شش ماه) دارند و اتباع خارجی امکان‌پذیر است و مجوز تنها برای این دو گروه صادر می‌شود. برای دریافت پلاک گذر موقت باید دفترچه کارنه دوپاساژ را ارائه دهند تا مشخصات  خودرو مورد بررسی قرار گیرد و تایید شود. اگر شخصی کارنه‌دوپاساژ نداشته باشد می‌تواند با استفاده از سپرده بانکی به میزان ارزش خودرو اقدام به دریافت پلاک کند.

 

خودروهای وارداتی

اعتبار پلاک گذر موقت چه مدت است؟

دوره‌ پلاک‌های گذر موقت سه تا شش ماهه است. درصورتی که افراد پس از گذشت این زمان خودرو زا به گمرک تحویل ندهند برای راننده اخطاریه صادر می‌گردد و تا ۱۰ روز فرصت دارد که خودرو را به گمرک تحویل دهد در غیر این صورت مجرم شناخته شده و برای او پرونده قاچاق خودرو تشکیل می‌شود.

 

چند نکته درباره خودروهایی که پلاک گذر موقت دارند

  • خرید و فروش آن غیرقانونی است و اقدام به فروش آن قاچاق کالا محسوب می‌شود.
  • خودرویی که پلاک گذر موقت دارد تنها شش ماه حق تردد در کشور را دارد.
  • تمدید مجوز گذر موقت امکانپذیر نیست.
  • در صورت تردد غیر قانونی، پرونده قضایی برای آن تشکیل می‌شود.
  • تنها مالک حق استفاده از خودرو را دارد.

 

پرطرفدارترین خودروهای گذر موقت کدام‌اند؟

در میان خودروهای گذر موقت در ایران بیشتر خودروهای آمریکایی دیده می‌شود که فورد موستانگ و دوج چارجر از محبوب‌ترین خودروهای گذر موقت است. سرعت، ظاهر زیبا و قدرت خودروهای آمریکایی از دلایلی است ایران را به این خودروها علاقه‌مند می‌کند. شورولت کامارو، کوروت و هامر نیز از خودروهایی هستند که بیشترین سهم واردات را در مناطق آزاد دارند. خودروهای لوکس آمریکایی،‌ آلمانی و… نیز در این بین دیده می‌شود که باتوجه به هزینه پایین آن و زیبایی منحصر به فرد توجه افراد زیادی را به خود جلب می‌کند تا مدت کوتاهی از یک خودرو لوکس استفاده کنند.

در پایان باید توجه داشت؛ باتوجه به اینکه تعداد زیادی از این خودروها وارد ایران نمی شود و تنها در گذر موقت می‌توان آن را وارد کرد چرا که خدمات پس از فروش و تعمیرات برخی از این خودروها در کشور با مشکل همراه است و به سادگی نمی‌توان برای این خودروهای لوکس، قطعات لازم را یافت.

 

 

نویسنده: شقایق صفی‌خانی