دنده عقب قیمت خودرو در بازار

۲۶ خرداد ۱۳۹۸ دنده عقب قیمت خودرو در بازار

بازار خودرو دوباره به هیجان افتاد. این بار اما هیجان بازار نه افزایش قیمت است و نه ترخیص خودروهای در گمرک مانده؛ بلکه هیجان بازار به سکوت خریداران و فروشندگان خودرویی و در نهایت کاهش قیمت‌ها منتهی شده است.

به گزارش خودرو ۴۵، از حدود دو هفته قبل و برخلاف هفته‌های گذشته رفتار بازار خودرو، کاهش قیمت خودرو جای خود را به روند افزایشی قیمت‌ها داده و کنترل نمودار قیمتی خودرو را در دست گرفته است.

در این مدت انگار هر چه شورای رقابت و طرح ساماندهی بازار خودرو برای تنظیم بازار رشته بودند تا قیمت‌ها بر اساس اصول خاصی کاهش یابند، پنبه شده و بازار روند خود را پیش گرفته است. به گونه‌ای که با یک کلام از پیش‌بینی نرخ ارز، نمودار افزایش قیمت دنده عقب گرفته است.

البته به نظر می‌رسد هنوز هم پتانسیل کاهش قیمت خودرو در بازار بالقوه است و باید قیمت‌ها به صورت رسمی‌ و جدی‌تر این روند کاهشی را پیش گیرد تا به گفته برخی کارشناسان قیمت خودروهای داخلی و خارجی به کف برسد.

البته این امر مستلزم تعیین تکلیف قیمت قطعات و لوازم جانبی خودرو در بازار است تا هم قیمت تمام شده خودروهای صفر کاهش یابد و هم تعمیر و نگهداری خودروهای دست دوم به صرفه باشد.

نگاهی به آنچه بر بازار خودرو گذشت

از بهار ۹۷ تا همین روزها که آخرین روزهای بهار ۹۸ سپری می‌شود، بازار خودرو دستخوش التهاب‌‌های ناشی از نوسانات نرخ ارز شده است. این را نه تنها کارشناسان بازار، بلکه معاملات ثبت شده در این بازار تایید می‌کنند.

بازاری که از اواخر فروردین‌ماه سال ۹۷ تا اواسط خردادماه روی مدار صعود قیمت‌ها در حال حرکت بود؛ حدود ۱۵ روزی می‌شود که در این مسیر ثابت مانده و حتی در روزهایی روند نزولی قیمت‌ها را تجربه کرده است.

در این شرایط برخی کارشناسان بازار پیش‌بینی کاهش نرخ ارز را دلیل روند نزولی قیمت خودروها عنوان می‌کنند و برخی دیگر نیز بر این باورند بازار خودرو دیگر کشش افزایش مجدد قیمت‌ را ندارد و وقت آن رسیده تا حباب قیمت خودرو شکسته شود.

اما در حدود ۱۵ روز گذشته، رخدادهای کوچک و بزرگی باعث شد تا بازار خودرو تا حدی کاهش قیمت را تجربه کند. خبر «آزادسازی واردات خودروهای هیبرید»، سفر شینزو آبه- نخست وزیر ژاپن- به ایران و تصمیم‌هایی که ممکن است در حوزه بین المللی و اقتصاد کشور گرفته شود.

در این زمان پیش‌بینی‌هایی مبنی بر کاهش نرخ ارز در کشور باعث شد حدود ۱۰ الی ۱۵ روز اخیر بازار خودرو با کاهش قیمت و همچنین کاهش معاملات خودرویی همراه شود.

 

کاهش قیمت‌ها از ۱۳ تا ۲۳ میلیون تومان

در این مدت برخی خودروها همچون چانگان کاهش ۱۴ میلیون تومانی و برخی دیگر همچون سراتو و سیتروئن نیز کاهش ۲۰ تا ۲۳ میلیون تومانی در فروش را تجربه کردند. دراین میان البته برخی خودروها هیچ تغییر قیمتی نداشتند.

خودروهای داخلی همچون سایپا ۱۱۱ ،۱۳۲ و تیبا نیز تا سه میلیون تومان کاهش قیمت داشتند. با این حال اما بیشترین تجربه کاهش قیمت سهم خوروهای خارجی بوده است.

بر اساس جداول منتشر شده از سوی اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرویی که میانگین قیمتی فروش روزانه خودروهای داخلی و خارجی را منتشر می‌کنند، روز چهارشنبه و پنجشنبه گذشته ( ۲۲ و ۲۳ خردادماه ۹۸) قیمت تعداد دیگری از خودروها نزولی شد.

دراین روزها قیمت برخی خودروهای مونتاژی در بازار میانگین دو تا پنج میلیون تومان و قیمت برخی خودروهای خارجی نیز حدود ۱۰ تا ۲۰ میلیون تومان شکسته شد.

در این شرایط برخی صاحبنظران بازار بر این باورند احتمال کاهش مجدد قیمت خودروها در بازار وجود دارد و این امیدواری وجود دارد که قیمت خودرو به کف برسد.

بررسی چند دلیل حاشیه‌ای در کاهش قیمت خودرو

از سویی دیگر نیز ترخیص خودروهای در گمرک مانده و رسیدن برخی از این خودروها به دست خریداران و شرکت‌های واردکننده، یکی دیگر از دلایل کاهش قیمت خودرو البته در برخی مدل‌های خودرویی بود که کارشناسان بازار خودرو آن را در این برهه زمانی چندان موثر عنوان نمی‌کنند. زیرا این خودروها در کلاس مدل‌های گران قیمتی و بعضا لوکس محسوب می‌شوند و تاثیری در کف بازار خودرو ندارند.

لازم به ذکر است، یکی دیگر از دلایل کاهش قیمت خودروهای موجود در بازار و در نهایت کاهش معاملات خودرویی در مدت ذکر شده، تعطیلات یکی در میان خردادماه بود. از سویی دیگر نیز دو شرکت خودروساز داخلی (ایران خودرو و سایپا) نیز به صورت پراکنده روند تحویل خودروهای پیش فروش شده در سال گذشته را آغاز کرده‌اند و شاید این امر نیز تا حدی به تعادل بازار خودروهای داخلی بیانجامد.

سایت خودرو ۴۵ نیز بر اساس آمار خرید و فروش خودرو در بازار از طریق این وبسایت، کاهش قیمت خودرو و روند نزولی قیمت برخی خودروهای خارجی و داخلی را شاهد بوده است. گزارش فروش این سایت نشان می‌دهد طی دو هفته اخیر، تعدادی از خودروهای دست دوم در بازار روند کاهشی در فروش به خود گرفته‌اند و پیش بینی می‌شود این روند کاهشی همچنان ادامه یابد.

حال در شرایطی که بسیاری از فروشندگان عرضه خودرو دست دوم خود را متوقف کرده‌اند و به دنبال افزایش مجدد قیمت‌ها هستند و در مقابل خریداران نیز مشتاق خرید خودرو هستند، شاید بهترین انتخاب فروش خودرو از طریق سایت‌های معتبر توسط متخصصان است.

به نظر می‌رسد سایت‌هایی که روزانه صدها خودرو دست دوم را شناسایی، ارزیابی و قیمت‌گذاری می‌کنند و به عبارتی خودشان یک بازار محسوب می‌شوند، می‌توانند به خوبی در این بازار آشفته یارای معامله گران ماشین باشند.

خودرو ۴۵ نیز با هدف فروش تخصصی، امن و سریع خودرو آن هم در کمترین زمان ممکن فعالیت می‌کند. به گونه‌ای که فروشندگان می‌توانند با تکمیل فرم‌های مربوط به مشخصات ماشین خود و کمک کارشناسان تخصصی این سایت، در کمترین زمان ممکن خودروشان را بفروشند.

در این روش فروش، خودرو شما پس از بررسی توسط کارشناسان زبده این سایت ابتدا قیمت‌گذاری می شود و پس از موافقت مالک بر سر قیمت اعلام شده، در نهایت همه مراحل فروش از انتقال سند و فک رهن تا پرداخت نقدی وجه ماشین توسط خودرو ۴۵ انجام می‌شود.

اکنون با نزدیک شدن به شروع فصل تابستان و رونق خرید و فروش هرچه بیشتر خودرو باید منتظر ماند و دید تا کاهش قیمت‌های خودرویی طی هفته‌های گذشته چه میزان دوام می‌آورد و در مقابل تا چه میزان رونق خرید و فروش را به بازار خودرو باز می‌گرداند. سایت خودرو ۴۵ مدعی است، جهت تجربه یک معامله امن، سریع و آسان حتی در پرنوسانان ترین روزهای بازار خودرو، معامله‌ای بدون دردسر را برای فروشندگان خودرو رقم می زند.

 

نویسنده: نگار میرکریمی
انتهای پیام/