رونمایی جنرال موتورز از لوگوی جدید خود در بیانیه مطبوعاتی

۲۱ دی ۱۳۹۹ رونمایی جنرال موتورز از لوگوی جدید خود در بیانیه مطبوعاتی

روز گذشته یک بیانیه مطبوعاتی نه چندان جالب از سوی کمپانی جنرال موتورز (General Motors) آمریکا منتشر و در آن از لوگوی جدید این کمپانی رونمایی شد. هیجان زده نشوید، چرا که بر خلاف کمپانی کیا موتورز (Kia Motors) که اخیرا همین کار را کرد و با یک لوگو و شعار جذاب‌تر و قوی‌تر ظاهر شد، نماد این کمپانی دیترویتی شبیه به نرم افزارهای کمپانی مایکروسافت (Microsoft) است. بعضی از رسانه‌ها این تغییر را «بزرگ‌ترین شکست برندسازی در سال 2021» می‌خوانند.

گفته می‌شود که این کمپانی بزرگ که یکی از سه غول خودروسازی دیترویت است، قصد دارد با این عمل «پیام خودروهای الکتریکی خود را با قوت بیشتری به گوش می‌رساند.» مشکل اینجاست که به عقیده کاربران، اصلا پیامی در کار نیست! در حال حاضر تنها خودرویی الکتریکی که از General Motors در بازار حضور دارد، شورولت بولت الکتریکی (Chevrolet Bolt EV) است. قرار است که این محصول به عنوان مدل 2022 مجددا طراحی شده و به بازار ارائه شود. از طرفی دیگر، هامر الکتریکی (Hummer EV) که اولین محصول الکتریکی مستقیم جنرال موتورز محسوب می‌شود، دست کم در سه ماهه سوم سال به بازار می‌رسد.

از قضا، هر سه کمپانی بزرگ دیترویتی، یعنی GMC، بیوک (Buick) و کادیلاک (Cadillac)، در زمینه خودروهای الکتریکی و تکنولوژی‌های مربوط به آن، حرف زیادی برای گفتن ندارند. شاید در آینده این موضوع تغییر کند و آن‌ها نیز به جمع خودروسازان پاک بپیوندند، اما در حال حاضر، پیامی نیست که«مخابره» کنند.

از طرفی شاید هدف از استفاده جمله «جنرال موتورز پیام خودروهای الکتریکی پیام خودروهای الکتریکی خود را با قوت بیشتری به گوش می‌رساند»، آینده باشد، چرا که این کمپانی در نشست خبری جهانی Barclays 2020 اعلام کرد که قصد دارد تا سال 2025، دست کم 30 محصول الکتریکی وارد بازار کند.

ای کاش تمام داستان به همین شعار و پیاک ختم می‌شد! نکته بعدی و مهم، طراحی عجیب و نه چندان جالب لوگوی  جدید است که آدم را به یاد نرم افزارها و برنامه‌های کامپیوتری می‌اندازد، آن هم نه نرم افزارهای جدید و به روز شده، چرا که بیشتر یاد آور آیکون برنامه‌های دهه 90 میلادی است. تا کنون چند نسخه مختلف از این لوگوی تازه منتشر شده که بعضی از آن‌ها تک رنگ بوده و برخی دیگر سایه روشن دارند. رنگ‌ها از بین طیف‌های خاکستری (تیره و روشن) و آبی انتخاب شده اند.

اگر به یاد داشته باشید، لوگوی قبلی شامل حروف بزرگ اول هر کلمه بود و به شکل GM نشان داده می‌شد. حالا این کمپانی از حروف برزگ به حروف کوچک رسیده است. به عقیده برخی از کاربران، ظاهر نماد جدید تا حدی «خنده دار» و شبیه به نماد«پاور پوینت» است. برخی دیگر می‌گویند که با استفاده از حروف کوچک، از جلال و جبروت این شرکت خودروسازی بزرگ و قدیمی کم شده است.

سرپرست تیم طراحی صنعتی GM می‌گوید که این نماد نه تنها برای سران این شرکت، بلکه نماینده 164 هزار کارمند آن است. او می‌گوید:« با هر حرکت سعی داریم ثابت قدم و بین المللی باشیم و این لوگو برای تفکر نوآورانه و خلاقانه خانواده جنرال موتورز تمرکز دارد.»

 

منبع: autoevolution

نویسنده و مترجم: پرستو مهدی قلیخان

 

فروش خودرو