پاسخ به 3 سوال متداول درباره معاینه فنی خودرو

۲۰ تیر ۱۴۰۰ پاسخ به 3 سوال متداول درباره معاینه فنی خودرو

شاید سوال های بسیاری در ارتباط با معاینه فنی خودرو مطرح شود. از وضعیت پلاک سرقتی و وضعیت معاینه فنی تا مردود شدن در این طرح.

سال‌هاست که به دلیل تخریب محیط زیست و رشد آلاینده‌ها، مساله معاینه فنی خودرو بیشتر از قبل اهمیت یافته است. در طرحی که هر ساله توسط ناجا اجرا می‌شود، خودروهای داخلی و وارداتی بر اساس چند معیار و از نظر معاینه فنی بررسی می‌شوند. هدف اصلی این طرح، بررسی میزان آلایندگی خودروهاست.

به همین خاطر اولین چیزی که مورد بررسی قرار می‌گیرد، آلایندگی حاصل از احتراق خودروهاست.

البته آلایندگی تنها یکی از مواردی است که در این طرح وجود دارد. وضعیت ظاهری، ترمزها، چراغ و بسیاری موارد دیگر در معاینه فنی بررسی می‌شود. در این گزارش قصد داریم به 3 سوال متداولی بپردازیم که ممکن است برای مخاطبان مطرح شود.

بعد از مردود شدن معاینه فنی چه کنیم؟

در بسیاری موارد، یک یا چند مورد از مواردی که باید بررسی شود با مشکل مواجه شده و در نهایت برگه عدم تایید یا مردودی معاینه فنی صادر می‌شود. پرسشی که برای برخی مطرح می‌شود این است که مرحله بعدی چیست و چه باید کرد؟

زمانی که معاینه فنی یک خودرو رد شده یا برگه مردودی صادر می‌شود، کلیه مواردی که باعث رد معاینه فنی شده در آن قید می‌شود و کاری که مالک خودرو باید انجام دهد این است که ظرف 15 روز اقدام به اصلاح موارد اعلام شده کند. در مرحله بعد باید به همان معاینه فنی مراجعه کند که در مرحله اول رفته بود.

فردی که پلاک خودرویش سرقت شده، چه کند؟

اما گاهی هم این سوال مطرح که اگر پلاک خودرویی که معاینه فنی ندارد، به سرقت رفت چه باید کرد؟ یعنی اول باید برای معاینه فنی اقدام کرد یا ابتدا مفقودی یا سرقتی پلاک را گزارش داد و بعد اقدام به دریافت معاینه فنی کرد؟ همانطور که خودو45 پیش از این در گزارشی مطرح کرده بود، زمانی که پلاک خودرو به سرقت رفته یا مفقود می‌شود، اولین کاری که مالک خودرو باید انجام دهد تماس با پلیس 110 و ثبت گزارش معاینه فنی خودرو است. چون در غیر این صورت اگر سارق اقدام به سوءاستفاده از پلاک خودرو کند، مالک پلاک هم در آن سهیم خواهد بود.

در مورد معاینه فنی هم این مساله صدق می‌کند. یعنی اولین کاری که باید انجام داد، اعلام مفقودی پلاک است. باید ابتدا وضعیت پلاک روشن شود و پلاک جدید دریافت کنید. بعد از دریافت پلاک جدید، می‌توان اقدام به دریافت معاینه فنی کرد.

مدارک لازم معاینه فنی خودرو چیست؟

سوالی که بسیار مطرح می‌شود، مدارک موردنیاز برای معاینه فنی خودروست. مهم‌ترین چیزی که هنگام مراجعه برای معاینه فنی خودرو نیاز دارید، سند خودرو و فرم مربوط به معاینه فنی است. البته وضعیت نوبت‌گیری برای معاینه فنی نسبت به سال‌های قبل بهتر شده و می‌توان به صورت اینترنتی (حتی از سایت تهران من) وقت گرفت.

لازم به ذکر است که خودروهای مشمول طرح معاینه فنی، در صورت مراجعه نکردن و چک نشدن، روزانه 50 هزار تومان جریمه می‌شوند. در عین حال مالک خودرو امکان خرید طرح ترافیک را هم نخواهد داشت. کافی است سال تولید خودرو خود را در نظر داشته باشید و بعد از این که 4 سال از سال تولید آن گذشت، برای معاینه فنی اقدام کنید.

فروش فوری خودرو

نویسنده: سپیده اشرفی