رویایی به نام صادرات قطعات خودرو

۸ بهمن ۱۳۹۹  رویایی به نام صادرات قطعات خودرو

صادرات قطعات خودرو با وجود شعارهایی که مطرح می‌شود، نیاز به زیرساخت‌هایی دارد که شاید در شرایط فعلی فراهم نباشد.

چندی پیش بود که طرح مجلس برای مشروط کردن واردات خودرو مطرح شد. طرحی که باعث تمسخر و انتقاد بسیاری از کارشناسان شد. بخش مهم این طرح که نقدهای بسیاری را به همراه داشت، مربوط به صادرات قطعات خودرو و مشروط کردن آن برای واردات خودروست.

بسیاری از کارشناسان معتقدند که علاوه بر مساله کیفیت، زیرساخت لازم برای انجام چنین کاری وجود ندارد. یعنی اگر قرار باشد قطعه‌ای را برای خودروسازان خارجی تولید کنیم، نیاز به زمان بسیار و استفاده از فناوری‌های روز دارد که امکان آن وجود ندارد. پیش از این نیز یکی از مسئولان عنوان کرده بود که به دلیل پایین بودن کیفیت قطعات خودرو، میزان مراجعه مردم به تعمیرگاه‌ها بسیار فراتر رفته است.

اما نظر انجمن قطعه سازان در این رابطه چیست؟ رضارضایی- نایب رییس انجمن قطعه سازان در این رابطه به خودرو45 گفت: به نظر من اگر دولت بخواهد بخشی از تامین بودجه خود را از طریق واردات بخش خصوصی در حوزه خودرو انجام دهد و بخشی از هزینه‌های خود را تامین کند، نیاز به مطالعه بسیار دارد و بعید می‌دانم به این زودی میسر باشد. این مساله مستلزم خروج ارز است. البته در شرایط فعلی نزدیک به 15 تا 20 درصد به واردات نیاز داریم اما بانک‌ها قفل و ارتباطات خارجی صفر است. این کار در شرایط فعلی هم خطرات بسیاری دارد و هم هزینه‌بر است.

وی تاکید کرد: برخی کالاهایی که صادر می‌شود مصرف عموم است اما صادر کردن قطعه به معنای سوار شدن قطعه مربوطه روی خودروست. حال باید پرسید که قطعات ایران روی چه خودروهایی امکان نصب دارند؟ اگر بخواهیم قالب جدا برای قطعه بسازیم هزار مساله را به همراه دارد. برای خودروهای تازه هم حتی اگر دانش فنی داشته باشیم، نرم‌افزار و سخت‌افزار ما پاسخگوی خودروهای روز دنیا نیست. اگر هم باشد زمان زیادی لازم دارد تا انجام شود. یعنی باید از ابتدا آن را بسازیم. صادرات برای قطعاتی که در خارج از کشور مصرف ندارد، غیرممکن است.

رضایی گفت: به عنوان مثال الان قطعات تیبا یا سمند را باید صادر کنیم؟ در مجموع ابتدا باید بازار صادرات را فراهم کرد. سال‌ها قبل هم این مساله مطرح شده بود که قطعه ساخت داخل را صادر کنیم و به جای آن خودرو وارد کنیم. در گذشته برخی قطعات صادر می‌شد اما قطعات نیمه‌ساخته بود. به عنوان مثال یک بخشی از ساخت قطعه را با آموزش و نقشه راه شرکت خارجی انجام می‌دادیم. یعنی با همراهی و شراکت شرکت خارجی صورت می‌گرفت. مثلا گفته می‌شد بخشی از قطعه کلاچ را به صورت محدود بسازیم. صادرات برای قطعه‌سازان در این شرایط غیرممکن است. اصلا بحث کیفیت مطرح نیست مساله بازار است.

 

نویسنده: سپیده اشرفی

فروش خودرو