بهترین روش ضدعفونی خودرو در برابر ویروس کرونا

۹ فروردین ۱۳۹۹ بهترین روش ضدعفونی خودرو در برابر ویروس کرونا

شیوع ویروس کرونا طی روزهای اخیر سبب بروز مشکلات فراوانی برای جوامع مختلف جهانی و از جمله مردم کشور ما شده است؛ ضدعفونی کردن اجسامی که در تماس مداوم با آ‌ن‌ها هستیم از جمله خودرو یکی از موثرترین راه‌حل‌ها برای مقابله با این ویروس منحوس و پیشگیری از کرونا به شمار می‌رود.

اتومبیل همانند بسیاری از وسایل مورد استفاده روزانه، یکی از پرکاربردترین وسایلی است که معمولا به طور روزمره با آن در تماس هستیم و همین مهم ضدعفونی کردن خودرو را به امری اجتناب‌ناپذیر برای پیشگیری از کرونا تبدیل کرده است. اصولی‌ترین کار در جهت برطرف کردن کرونا از خودرو این است که بنا بر توصیه کارشناسان و مسئولین امر در خانه بمانیم، اتومبیلمان را در پارکینگ متوقف کنیم و به هیچ وجه به مسافرت نرویم.

با این حال اگر چاره‌ای جز استفاده از خودرو شخصی نداشتید و افراد مشکوک به کرونا را به خودروی خود راه دادید، مجبور هستید با استفاده از روش‌های ضدعفونی خودرو و به کارگیری بهترین ضدعفونی ‌کننده‌های خودرو، محیط ماشین را از شر ویروس کرونا خلاص کنید.

 

خروج ویروس معلق در کابین خودرو

در شرایط عادی به منظور ضدعفونی کردن خودرو می‌توانید شیشه‌های اتومبیل را برای مدتی پایین بکشید تا هوا درون کابین جریان داشته باشد؛ این کار احتمال رشد انواع موجودات مضر میکروسکوپی در داخل کابین را کاهش داده و نیازی به استفاده از مایع ضدعفونی کننده نیز نخواهد بود. در پارکینگ‌های سربسته هم بهتر است شیشه‌ها را بالا نگه داشته و صرفا از سیستم تهویه اتومبیل استفاده کنید.

لازم به ذکر است که موارد فوق تنها برای موقعیت‌های عادی کاربرد دارند اما در شرایط ویژه فعلی که ضدعفونی کردن به همراه شستشوی خودرو آن هم به صورت اصولی به امری ضروری جهت پیشگیری از کرونا تبدیل شده است، شما نیاز دارید تا بعد از هر بار تردد با خودرو اقدام به ضدعفونی ماشین خود کنید. در ادامه با معرفی بهترین ضدعفونی کننده‌های خودرو و روش اِعمال آنها بر روی سطوح کابین همراه شما خواهیم بود.

ضدعفونی کننده‌های حاوی کلر

استفاده از شوینده‌ها و سفیدکننده‌های قوی که ما آنها را با نام وایتکس می‌شناسیم، از دیرباز در بحث ضدعفونی سرویس‌های بهداشتی و محیط حمام‌ها کاربرد داشته است. در صورت عدم رعایت نکات ایمنی و بهداشتی، بکارگیری این‌گونه شوینده‌ها می‌تواند اثرات ناگواری بر پوست و سیستم تنفسی انسان داشته باشد. همچنین به دلیل قدرت بالای وایتکس، امکان آسیب دیدن رنگ خودرو و ادوات داخلی کابین پس از تماس با محلول غلیظ وایتکس وجود خواهد داشت.

 

ضدعفونی کردن داخل خودرو

 

به منظور اجتناب از مضرات جانی و خسارت‌های مالی استفاده از وایتکس‌ها، بایست این مایع را به نسبت ۱ به ۲۰۰ با آب ولرم مخلوط و سپس بر روی سطوح مورد نظر مانند: داشبورد خودرو، دستگیره‌ها، غربیلک فرمان و غیره اسپری کنید؛ سپس اجازه دهید تا محلول ضدعفونی کننده خشک شده و فرایند گندزدایی به طور کامل انجام شود.

همچنین به دلیل انتشار بوی نامطبوع در کابین خودرو ناشی از استعمال سفیدکننده، بهتر است به وسیله یک اسپری خوشبوکننده و یا هر عطر و رایحه‌ای که مطابق طبع‌تان است، محیط داخلی خودرو را معطر کنید. همچنین قرار دادن اتومبیل زیر نور آفتاب موجب افزایش دمای کابین شده و احتمال زنده ماندن انواع ویروس‌ها را کاهش می‌دهد.

محلول ضدعفونی کننده آب و سرکه

مخلوط کردن آب و سرکه می‌تواند روش مناسبی برای ساخت محلول ضدعفونی کننده باشد. این محلول خطرات سایر محلول‌ها را نداشته و قابل کاربرد برای ضدعفونی خودرو است. تنها کافیست آب و سرکه سفید را به نسبت برابر با هم مخلوط کرده و روی سطوح اسپری کنید.

محلول ضدعفونی کننده داخل خودرو

محلول جوش شیرین، آب و سرکه

این محلول از قدرت ضدعفونی کنندگی مناسبی سود می‌برد اما به دلیل قدرت بالای پاک‌کنندگی جوش شیرین لازم است پیش از استعمال آن روی سطوح بدنه و کابین، نسبت به عدم صدمه دیدن رنگ و سایر بخش‌ها در تماس با این محلول اطمینان حاصل کنیم.

ابتدا چهار پیمانه آب داغ و یک چهارم پیمانه سرکه را به همراه دو قاشق غذاخوری جوش شیرین با هم مخلوط کرده و سپس دو نصفه لیموترش را بدون جدا کردن پوست داخل محلول قرار دهید. پس از خنک شدن چهار قطره روغن معطر به آن اضافه کنید و لیموها را بیرون بیاورید. پس از آن که دو نصفه لیمو را درون محلول فشردید و مخلوط حاصل را از صافی ریز گذراندید، می‌توانید آن را روی سطوح مختلف اسپری کرده و سپس با استفاده از دستمال مرطوب و خشک پاک کنید.

در پایان توصیه می‌شود به منظور برطرف کردن ویروس کرونا حتی اگر قصد فروش خودرو کارکرده خود را دارید، قسمت‌های پر تماس نظیر دستگیره‌ها، تودری‌ها، غربیلک فرمان و صندلی‌ها و… را با شیوه‌های بیان شده به طور کامل و در فواصل زمانی کوتاه ضدعفونی کنید. همچنین استفاده از محلول‌های الکلی به دلیل قابل اشتعال بودن و احتمال آسیب رساندن به رنگ خودرو اصلا توصیه نمی‌شود.

 

نویسنده: حسین باباپور