بهترین روش ضدعفونی خودرو در برابر ویروس کرونا

۶ آذر ۱۳۹۹ بهترین روش ضدعفونی خودرو در برابر ویروس کرونا

شیوع ویروس کرونا طی روزهای اخیر سبب بروز مشکلات فراوانی برای جوامع مختلف جهانی و از جمله مردم کشور ما شده است؛ ضدعفونی کردن اجسامی که در تماس مداوم با آ‌ن‌ها هستیم از جمله خودرو یکی از موثرترین راه‌حل‌ها برای مقابله با این ویروس منحوس و پیشگیری از کرونا به شمار می‌رود.

اتومبیل همانند بسیاری از وسایل مورد استفاده روزانه، یکی از پرکاربردترین وسایلی است که معمولا به طور روزمره با آن در تماس هستیم و همین مهم ضدعفونی کردن خودرو را به امری اجتناب‌ناپذیر برای پیشگیری از کرونا تبدیل کرده است. اصولی‌ترین کار در جهت برطرف کردن کرونا از خودرو این است که بنا بر توصیه کارشناسان و مسئولین امر در خانه بمانیم، اتومبیلمان را در پارکینگ متوقف کنیم و به هیچ وجه به مسافرت نرویم.

با این حال اگر چاره‌ای جز استفاده از خودرو شخصی نداشتید و افراد مشکوک به کرونا را به خودروی خود راه دادید، مجبور هستید با استفاده از روش‌های ضدعفونی خودرو و به کارگیری بهترین ضدعفونی ‌کننده‌های خودرو، محیط ماشین را از شر ویروس کرونا خلاص کنید.

روش‌های ساده برای از بین بردن کرونا در خودرو

این روزها پاکیزگی و تمیزی خودرو بیشتر از قبل اهمیت پیدا کرده است، پس قبل از اینکه سوار خودرو شوید، آن را از وجود هر نوع آلودگی، به‌خصوص ویروس کرونا پاک کنید.

خودروی شما حامل گرد و غبار، باکتری و آلودگی است و خود این موارد نیز حامل ویروس و بیماری هستند. به همین دلیل باید خودرویتان را در پارکینگ نگه دارید و پیش از سوار شدن به خودرو، آن را ضدعفونی و از ویروس کرونا پاک کنید.

قبل از اینکه پشت فرمان بنشینید، مطمئن شوید که خودرویتان به‌طور کامل ضدعفونی شده باشد.

خودرو را به‌طور مرتب با جاروبرقی تمیز کنید

ذرات گرد و غبار به ‌راحتی وارد خودرو می‌شود و روی سطوح می‌نشیند. به همین دلیل بهتر است که خودرویتان را همیشه با جاروبرقی تمیز کنید، این کار باعث می‌شود تا آلودگی‌ها و ذرات بیماری‌زا از خودرو زدوده شود. کفپوش‌ها، پدال‌ها، دسته‌دنده و اهرم‌ها را پاک کنید. همچنین بهتر است که صندلی‌های خودرو را نیز با استفاده از آب و مایع پاک‌کننده تمیز شود.

سطوحی را که همیشه لمس می‌کنید، پاک کنید

فرمان، دستگیره‌ها، اهرم‌ها، کلیدها، دکمه‌ها و دسته‌دنده سطوحی هستند که همیشه لمس می‌شوند و مورد استفاده قرار می‌گیرند. از این رو، برای جلوگیری از ابتلا به ویروس کرونا، این سطوح را با مایع پاک‌کننده سطوح تمیز کنید.

اگر مایع پاک‌کننده سطوح در دسترس ندارید، می‌توانید خودتان محلول گندزا (ترکیب یک واحد وایتکس و ۵ واحد آب سرد) درست کنید. اما توجه کنید که محلول گندزا باید رقیق باشد تا به صفحه نمایشگر آسیب نرساند.

برای تمیز کردن سطوح، ابتدا آن را روی دستمال پارچه‌ای اسپری و سپس روی سطح بکشید.

یادتان نرود بخش‌هایی که کمتر لمس می‌کنید را نیز تمیز کنید

بخش‌هایی در خودرو وجود دارد که معمولا کمتر به آنها دست می‌زنید، مانند نمد سقف، پشت سری‌های صندلی و شیشه خودرو. این بخش‌های خودرو را نیز باید تمیز کنید.

علاوه بر این، به خاطر اینکه هنگام سوار و پیاده شدن دستگیره‌های در را لمس می‌کنید، آنها را نیز پاک کنید. همچنین توصیه می‌شود که مایع ضدعفونی‌کننده دست در خودرویتان داشته باشید تا بعد از استفاده از دستگیره‌ها، دست‌هایتان را ضدعفونی کنید.

سیستم تهویه مطبوع را ضدعفونی کنید

سیستم تهویه مطبوع HVAC (گرمایش، تهویه و تهویه مطبوع)، هوا را در خودرو به گردش درمی‌آورد، به همین دلیل ممکن است حامل ویروس باشد. از این رو در زمان شیوع ویروس کرونا باید سیستم تهویه مطبوع را که شامل فیلتر هوا است، کاملا تمیز و ضدعفونی کنید.

پس از این که خانه و محل کارتان را برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا ضدعفونی کردید، نوبت خودرو شما است که ضدعفونی شود. اگر فردی که دارای علائم ویروس کرونا است، سوار خودروی شما شده، خودرویتان را ضدعفونی کنید.

این موارد را رعایت کنید تا هم جلوی شیوع ویروس کرونا را بگیرید و هم خودرویتان تمیز و پاکیزه باشد.

(به روز رسانی شده در تاریخ 1399/09/06)

ماسک خود را به آینه آویزان نکنید

(به روز رسانی شده در تاریخ 1399/07/14)

این روزها زندگی بدون ماسک یک چیزی کم دارد و استفاده از ماسک بخش جدایی ناپذیر زندگی بسیاری از افراد در سراسر جهان شده است. بسیار دیده می‌شود که عده‌ای ماسک خود را به آینه خودرو آویزان می‌کنند و نمی‌دانند که با این کار سلامت دیگران را تحت تاثیر قرار می‌دهد. یکی از شروط انتقال ویروس،‌ فضای بسته است و نگهداری ماسک استفاده شده در داخل خودرو برای سلامتی دیگر سرنشینان بسیار خطرناک است.

لازم است بدانید که ماسک‌های سه لایه پرستاری پس از ۳ تا ۴ ساعت استفاده قابلیت خود را از دست می‌دهد و نباید مجدد از آن استفاده کرد همچنین این ماسک‌ها به قابل شست‌و‌شو نیستند. تنها ماسک‌های خانگی قابلیت شست‌و‌شو را دارند و می‌توان آن را چندین بار استفاده کرد.

پس برای حفظ سلامتی خود و دیگران ماسک استفاده شده را داخل سطل زباله در دار انداخته و سپس دستان خود را بشویید.

خروج ویروس معلق در کابین خودرو

در شرایط عادی به منظور ضدعفونی کردن خودرو می‌توانید شیشه‌های اتومبیل را برای مدتی پایین بکشید تا هوا درون کابین جریان داشته باشد؛ این کار احتمال رشد انواع موجودات مضر میکروسکوپی در داخل کابین را کاهش داده و نیازی به استفاده از مایع ضدعفونی کننده نیز نخواهد بود. در پارکینگ‌های سربسته هم بهتر است شیشه‌ها را بالا نگه داشته و صرفا از سیستم تهویه اتومبیل استفاده کنید.

لازم به ذکر است که موارد فوق تنها برای موقعیت‌های عادی کاربرد دارند اما در شرایط ویژه فعلی که ضدعفونی کردن به همراه شستشوی خودرو آن هم به صورت اصولی به امری ضروری جهت پیشگیری از کرونا تبدیل شده است، شما نیاز دارید تا بعد از هر بار تردد با خودرو اقدام به ضدعفونی ماشین خود کنید. در ادامه با معرفی بهترین ضدعفونی کننده‌های خودرو و روش اِعمال آنها بر روی سطوح کابین همراه شما خواهیم بود.

ضدعفونی کننده‌های حاوی کلر

استفاده از شوینده‌ها و سفیدکننده‌های قوی که ما آنها را با نام وایتکس می‌شناسیم، از دیرباز در بحث ضدعفونی سرویس‌های بهداشتی و محیط حمام‌ها کاربرد داشته است. در صورت عدم رعایت نکات ایمنی و بهداشتی، بکارگیری این‌گونه شوینده‌ها می‌تواند اثرات ناگواری بر پوست و سیستم تنفسی انسان داشته باشد. همچنین به دلیل قدرت بالای وایتکس، امکان آسیب دیدن رنگ خودرو و ادوات داخلی کابین پس از تماس با محلول غلیظ وایتکس وجود خواهد داشت.

 

ضدعفونی کردن داخل خودرو

 

به منظور اجتناب از مضرات جانی و خسارت‌های مالی استفاده از وایتکس‌ها، بایست این مایع را به نسبت ۱ به ۲۰۰ با آب ولرم مخلوط و سپس بر روی سطوح مورد نظر مانند: داشبورد خودرو، دستگیره‌ها، غربیلک فرمان و غیره اسپری کنید؛ سپس اجازه دهید تا محلول ضدعفونی کننده خشک شده و فرایند گندزدایی به طور کامل انجام شود.

همچنین به دلیل انتشار بوی نامطبوع در کابین خودرو ناشی از استعمال سفیدکننده، بهتر است به وسیله یک اسپری خوشبوکننده و یا هر عطر و رایحه‌ای که مطابق طبع‌تان است، محیط داخلی خودرو را معطر کنید. همچنین قرار دادن اتومبیل زیر نور آفتاب موجب افزایش دمای کابین شده و احتمال زنده ماندن انواع ویروس‌ها را کاهش می‌دهد.

محلول ضدعفونی کننده آب و سرکه

مخلوط کردن آب و سرکه می‌تواند روش مناسبی برای ساخت محلول ضدعفونی کننده باشد. این محلول خطرات سایر محلول‌ها را نداشته و قابل کاربرد برای ضدعفونی خودرو است. تنها کافیست آب و سرکه سفید را به نسبت برابر با هم مخلوط کرده و روی سطوح اسپری کنید.

محلول ضدعفونی کننده داخل خودرو

محلول جوش شیرین، آب و سرکه

این محلول از قدرت ضدعفونی کنندگی مناسبی سود می‌برد اما به دلیل قدرت بالای پاک‌کنندگی جوش شیرین لازم است پیش از استعمال آن روی سطوح بدنه و کابین، نسبت به عدم صدمه دیدن رنگ و سایر بخش‌ها در تماس با این محلول اطمینان حاصل کنیم.

ابتدا چهار پیمانه آب داغ و یک چهارم پیمانه سرکه را به همراه دو قاشق غذاخوری جوش شیرین با هم مخلوط کرده و سپس دو نصفه لیموترش را بدون جدا کردن پوست داخل محلول قرار دهید. پس از خنک شدن چهار قطره روغن معطر به آن اضافه کنید و لیموها را بیرون بیاورید. پس از آن که دو نصفه لیمو را درون محلول فشردید و مخلوط حاصل را از صافی ریز گذراندید، می‌توانید آن را روی سطوح مختلف اسپری کرده و سپس با استفاده از دستمال مرطوب و خشک پاک کنید.

در پایان توصیه می‌شود به منظور برطرف کردن ویروس کرونا حتی اگر قصد فروش خودرو کارکرده خود را دارید، قسمت‌های پر تماس نظیر دستگیره‌ها، تودری‌ها، غربیلک فرمان و صندلی‌ها و… را با شیوه‌های بیان شده به طور کامل و در فواصل زمانی کوتاه ضدعفونی کنید. همچنین استفاده از محلول‌های الکلی به دلیل قابل اشتعال بودن و احتمال آسیب رساندن به رنگ خودرو اصلا توصیه نمی‌شود.

 

نویسنده: حسین باباپور- میلاد قزللو