ضرورت انجام کارشناسی خودرو دست دوم پیش از خرید

۱۶ دی ۱۳۹۷ ضرورت انجام کارشناسی خودرو دست دوم پیش از خرید

آیا تا‌‌کنون برای شما پیش آمده با گذشت مدت کوتاهی از خرید یک خودرو دست‌دوم به ظاهر سالم، با مشکلات فنی متعددی برخورد کرده باشید؟ آیا تا به حال شنیده‌اید که برخی از افراد سودجو خودروهای تصادفی یا رنگ شده خود را به نام رنگ نشده و بدون تصادف، با قیمت‌های بسیار گزاف به فروش می‌رسانند؟

باید در نظر داشته باشید که در صنعت خودرو کشور، تعمیرکاران فراوانی وجود دارند که می‌توانند ظاهر یک خودرو تصادفی را تا حد زیادی اصلاح کرده و آن را به عنوان یک خودرو کم کارکرد و سالم به فروش برسانند. مطمئنا تشخیص چنین خودروهایی از توان اغلب افراد خارج است، به همین دلیل در این مواقع برای شناسایی نقاط ترمیم یا تعویض شده به کمک یک کارشناس مجرب نیاز پیدا خواهید کرد.

ممکن است این سوال برای شما پیش آمده باشد که یک کارشناس خودرو چه فرآیندی را طی می‌کند و کلا کارشناسی خودرو شامل چه مواردی می‌شود؟ این فرآیند به دو قسمت کلی کارشناسی ظاهری و فنی تقسیم  می‌شود که ما در این مقاله سعی بر این داریم تا هر دو آن‌ها را به دقت برایتان شرح دهیم؛ در ادامه با ما همراه باشید.

 

کارشناسی خودرو از نظر ظاهری

کارشناسی خودرو

نمای بدنه یک ماشین دست دوم شاید در ابتدا کاملا سالم و بدون کوچک‌ترین رنگ شدگی به نظر برسد، اما ممکن است خودرو مورد نظر به دلیل تصادفات و آسیب‌های گذشته، دارای رنگ خوردگی یا تعویض‌هایی باشد که تشخیص دقیق آن‌ها تنها به کمک کارشناس امکان پذیر است. در کارشناسی ظاهری اتومبیل، وضعیت رنگ تمامی نقاط بدنه خودرو توسط کارشناس رنگ بررسی می‌شود تا مشخص شود خودرو تا چه میزان در معرض صافکاری، ترمیم و رنگ‌ شدگی قرار گرفته است.

در ادامه می‌خواهیم به بخشی از قطعاتی که در کارشناس رنگ مورد برررسی  قرار می‌گیرند اشاره ‌کنیم:

  1. ستون و سقف: رنگ‌ شدگی این قسمت از درجه اهمیت بسیار بالایی در تعیین قیمت خودرو برخوردار است. رنگ شدگی این قسمت نشان می‌دهد که خودرو تصادف سنگینی داشته و آسیب جدی دیده است.
  2. کاپوت و صندوق عقب: کارشناسان با بررسی میزان رنگ در این دو قسمت، میزان آسیب احتمالی به خودرو را در صورت تصادف متوجه می‌شوند.
  3. درب‌ها و گلگیرها: به دلیل اینکه این قطعات در معرض آسیب بیشتری هستند، نمی‌توان آسیب‌های این بخش را چندان جدی تلقی کرد، اما مطمئنا فرورفتگی، تعویض یا رنگ خودردگی این نقاط در قیمت گذاری بی‌تاثیر نیست.
  4. سپر: سپر هر خودرویی بیش از سایر قطعات در معرض ضربه قرار می‌گیرد، به همین دلیل در مقایسه با سایر اجزای خودرو از درجه اهمیت پایین‌تری برخوردار است.

کارشناسی خودرو از نظر فنی

توجه داشته باشید خودرویی که از نظر فنی ایراداتی داشته باشد، خودرویی پرخرج و کم‌‌‌ارزش محسوب می‌شود. در کارشناسی فنی اتومبیل، کارشناس با تکیه بر علم و تجربه خود و همچنین با بهره گیری از دستگاه‌های دیاگ مدرن و دقیق اقدام به بررسی سلامت تمامی سیستم‌های الکترونیکی و فنی خودرو می‌پردازد. از جمله مواردی که در کارشناسی فنی خودرو مورد بررسی قرار می‌گیرند می‌توان به میزان دقیق (حقیقی) کارکرد، سلامت سیستم استارت، عملکرد تمامی سنسورهای موجود در موتور و… اشاره کرد.

در کارشناسی این قسمت تا حدی می‌توان از دستگاه‌های دیاگ برای تشخیص مشکلات فنی خودرو استفاده کرد، اما این دستگاه‌ها عیوب فنی خودرو را به صورت کامل مشخص نمی‌کنند. باید بدانید رکن اصلی کارشناسی این قسمت وجود یک کارشناس ماهر است که دانش فنی مکانیکی خودرو و آشنایی کامل از تمامی قطعات موتور داشته باشد.

در یک جمع بندی نهایی، کارشناس فنی موتور و گیربکس به پنج بخش اصلی تقسیم می‌شود:

  1. کارشناسی موتور

موتور

 بررسی و کارشناسی موتور که قلب تپنده خودرو محسوب می‌شود، غیر قابل چشم‌پوشی بوده و موضوع بسیار مهمی است. در این قسمت مواردی همچون سلامت بدنه موتور، وجود یا عدم‌ وجود روغن‌سوزی، دفرمه شدن یا نشدن پیستون، استارت خودرو، صدا و لرزش غیر طبیعی، لرزش موتور، دود اگزوز، دمای موتور، وضعیت یاتاقان، نشت روغن، عملکرد CNG، وضعیت باتری و… کارشناسی می‌شود.

 

  1. کارشناسی گیربکس

گیربکس خودرو

سیستم گیربکس و کلاچ در هر خودرویی وظیفه انتقال قدرت تولیدی موتور را به چرخ‌ها برعهده دارد. در خودروهای دنده اتوماتیک کارشناس باید صحت کارکرد تمامی دنده‌ها را چه گیربکس‌های اتوماتیک و چه در گیربکس‌های دستی ارزیابی کند. در صورتی که سیستم گیربکس به درستی کار نکند، مصرف سوخت خودرو تا حد زیادی بالا می‌رود، همچنین وجود خرابی در سیستم گیربکس می‌تواند علاوه‌بر مصرف سوخت بالا، هزینه‌های هنگفتی را صاحب خودرو به همراه دارد.

 

  1. تست دیاگ

دیاگ خودرو

در سیستم خودروهای جدید، کامپیوترهایی تحت عنوانECU  تعبیه شده است که کارشناس با اتصال دستگاه دیاگ به خودرو، پارامترهایی همچون عملکرد سنسور ضربه، میزان مصرف سوخت، وضعیت کیسه‌های هوا، کیلومتر کارکرده، سیستم ایمنی خودرو مثل ترمز و بسیاری موارد دیگر را بررسی کنند. هر شرکت سازنده خودرو دستگاه دیاگ مختص به برند خود را دارد؛ بنابراین دقت داشته باشید که هنگام کارشناسی از دستگاه دیاگ مناسب برای خودرو مورد نظر استفاده شود.

 

  1. تست آپشن‌های خودرو

آپشن ماشین

تجهیزات جانبی خودرو که از تنوع بالایی در اتومبیل‌های مختلف برخوردارند، درصد بالایی از قیمت‌گذاری خودرو را به خود اختصاص می‌دهند. گاها بررسی تجهیزات جانبی خودرو به صورت دستی انجام می‌شود، اما توصیه می‌شود برای دستری به ارزیابی درست دقت کنید که کارشناس از دستگاه دیاگ برای ارزیابی آن استفاده کند. در این مرحله آپشن‌هایی همچون سنسور و دوربین دنده عقب، آینه بغل برقی، سیستم سرمایش و گرمایش، سنسور باران، کمربند ایمنی، چراغ مه‌شکن، قفل مرکزی و سایر آپشن‌های خودرو بررسی می‌شوند تا از صحت عملکرد آن اطمینان حاصل شود.

 

  1. تست رانندگی

تست درایو

اما در آخرین مرحله کارشناسی فنی، شخص کارشناس باید با خودرو مورد نظر رانندگی کند تا از تمامی مشکلات خودرو آگاه شود. از مواردی که در این تست بررسی می‌شود می‌توان به عملکرد ترمزها، شتاب خودرو، میزان بودن فرمان، سیستم هیدرولیک فرمان و عملکرد سیستم گیربکس در حالت دستی و اتومات اشاره کرد.

خرید خودروی کارکرده بدون انجام کارشناسی، ممکن است ضررهای مالی فراوانی برای خریدار به ‌همراه داشته باشد. همچنین با توجه به ارزش‌گذاری خودرو، چنانچه خودرو خریداری شده شما دارای ایرادات پنهان شده‌ای باشد، به‌ قطع یقین شما از لحاظ مالی هم متضرر خواهید شد و در واقع ارزش ماشین، کمتر از مبلغی خواهد بود که شما برای خرید آن پرداخت کرده‌اید. توصیه می‌شود کارشناسی خودرو به خصوص برای ماشین‌های دست‌دوم را پیش از خرید جدی بگیرید تا از وضعیت خودرو پیش از خرید آن کاملا مطلع شوید.