ورود فاکسکان به صنعت خودروسازی

۴ آبان ۱۴۰۰ ورود فاکسکان به صنعت خودروسازی

کمپانی فناوری فاکسکان هم قدم به دنیای پرماجرای صنعت خودروسازی گذاشت.

شرکت فاکسکان (Foxconn) که سال‌ها در زمینه تولید قطعات الکترونیکی فعال بوده‌ است، حالا خیال دارد شانس خود را در ساخت خودروهای الکترویکی هم امتحان کند.

همین تصمیم کافی بود تا هیاهویی به پا شود. حالا گمانه‌زنی‌ها در این باره که آیا امکان ساخت خودرو توسط اپل وجود دارد یا خیر؟ به بحث داغ محافل کارشناسی تبدیل شده است.

این تصمیم فاکسکان مخالفان و موافقان بسیاری دارد. هرچند به نظر می‌رسد این شرکت تصمیم قاطع خود را برای ورود به صنعت خودروسازی گرفته و به اظهار نظرها در این باره بی‌اعتنا است.

رونمایی از ۳ خودروی برقی

نمایی از فاکسکان مدل E

گروه فناوری فاکسکان از ۳ خودروی الکترونیکی خود که برای ساخت آن ازYulon Motor، خودروساز تایوانی کمک گرفته شده، رونمایی کرده است. انتظار می‌رود سه مدل جدید خودرو برقی فاکسکان، تا سال ۲۰۲۳ در کشور تایوان، به تولید انبوه برسد.

مدل C و مدل T این خودرو برقی سال‌ها پیش توسط فورد ساخته شد. درست زمانی که فورد اولین خودروهای برقی خودرو را ساخت.

هنوز مدل E  توسط فورد ساخته نشده و این در حالی است که سازنده Blue Oval در سال ۲۰۱۳  علامت تجاری این نام را درخواست کرده است. مدل C یک کراس‎‌اوور جمع و جور است، مدل T یک اتوبوس و مدل E که هنوز ساخته نشده قرار است یک سدان باشد.

خودروهای برقی چه زمانی رونمایی شدند؟

نمایی از فاکسکان مدل T

خودروهای برقی در جریان نمایشگاه Hon Hai Tech Day 2021 رونمایی شدند. در این مراسم شرکت HonHai اعلام کرد که تصمیم دارد به یک تولیدکننده جهانی خودرو «نسل بعدی» تبدیل شود. همچنین در مقدمات آغاز تولید این مدل‌های الکتریکی جدید، فاکسکان به عنوان غول‌ فناوری تولیدکننده اپل آیفون، دست روی دست نگذاشت و کارخانه سابق استارت‌آپLordstown Motors را در ایالات متحده خریداری کرد. این کارخانه دقیقا همانجایی بود که فاکسکان قرار است خودروهای الکتریکی را تولید و مونتاژ کند. اوایل ماه اوت بود که این شرکت تایوانی یک کارخانه تولید تراشه را نیز در تایوان خریداری کرد.

مشخصات فنی؛ نامعلوم

هنوز مشخصات کامل فنی خودروهای برقی که قرار است توسط فاکسکان ساخته شود، مشخص نیست.

اگرچه مواردی به صورت جسته و گریخته مطرح شده است. مثلا اینکه کراس‌اووری که قرار توسط اپل ساخته شود می‌تواند تنها در ۳.۸ ثانیه از حالت سکون خارج شده به سرعت ۶۲ مایل بر ساعت (۱۰۰ کیلومتر بر ساعت) برسد.

همچنین که شتاب پیش‌بینی شده این وسیله نقلیه ( خودروی برقی) حدود ۴۳۵ مایل (۷۰۰ کیلومتر) خواهد بود. آنطور که برای این سدان برنامه ریزی شده است، این خودرو حدود ۷۵۰ اسب بخار نیرو دارد.

جمع‌ بندی

در حال حاضر زمانه خودروهای برقی، با آلایندگی کم و سازگار با محیط زیست است. کشورهای توسعه یافته و همچنین کشورهای در حال توسعه در زمینه تولید خودروهای الکترونیکی یا همان خودروهای برقی، گام‌های اساسی بر داشته‌اند.

به نظر می‌رسد فناوری ساخت چنین خودروهایی می‌تواند در بلند مدت سرلوحه فعالیت بسیاری از خودروسازهای دنیا قرار بگیرد. اما آیا صنعت خودروسازی در ایران نیز به سمت ساخت خودروهای سازگار با محیط زیست خواهد رفت؟ هنوز پاسخ مشخصی برای این پرسش وجود ندارد.

فروش فوری خودرو

نویسنده: فرشته بهروزی نیک