شتاب فروش خودروهای لوکس در زمان همه‌گیری کرونا

۲۱ فروردین ۱۴۰۰ شتاب فروش خودروهای لوکس در زمان همه‌گیری کرونا

میزان فروش بعضی از بزرگ‌ترین برندهای خودرو در جهان بعد از گذشت یک سال سخت، به شدت افزایش پیدا کرده است.

گزارش‌ها و روایت‌هایی در رسانه‌های برخی کشورها درباره خرید خودروهای لوکس با استفاده از کمک‌های دولتی منتشر شده است. بر اساس این گزارش‌ها، برخی افراد با پول‌هایی که دولت برای مقابله با ویروس کرونا و بیماری کووید ۱۹ به حساب آنها واریز کرده، اقدام به خرید ابرخودروهای لوکس می‌کنند و ارزش دارایی‌هایشان را افزایش می‌دهند.

اگرچه این قبیل کارها می‌تواند میزان فروش برندهای لوکس را افزایش دهد، اما در مقایسه با اطلاعات و داده‌های منتشرشده، مثل قطره‌ای است در برابر دریا.

خودروسازانی مثل پورشه آمار فروش فوق‌العاده‌ای را در سال ۲۰۲۰ به ثبت رساندند. البته این شرکت آلمانی تنها برند لوکس موفق نبوده است. فراری عملکرد درخشانی داشت و خودروهای M بی ام و هم رکورد فروش را شکستند.

سوال اصلی اینجا است که با وجود بحران جهانی کرونا و شرایط نامطمئن اقتصاد دنیا، چگونه ممکن است برندهای لوکس خودرو به چنین آمار فروش فوق‌العاده‌ای در سال ۲۰۲۰ دست پیدا کرده باشند؟

پورشه تایکان

پورشه تایکان

رکوردشکنی فروش خودروهای لوکس

بلومبرگ در گزارشی اعلام کرد که شرکت‌های بزرگ و برندهایی که همیشه موفق بوده‌اند، همگی در سال گذشته فروش فوق‌العاده‌ای داشته‌اند. یعنی در شرایطی که بیشتر بخش‌های اقتصادی در جهان با مشکلاتی دست و پنجه نرم می‌کردند، این شرکت‌ها همچنان در مسیر موفقیت با سرعت بالا حرکت می‌کنند.

آدریان هالمارک، مدیر بنتلی می‌گوید: «در حال حاضر میزان فروش شرکت ۳۰ درصد از سال گذشته بیشتر است و رکورد فروش را در سال قبل شکستیم. برای متوقف کردن ما بحرانی بزرگ‌تر از بیماری کووید ۱۹، مثل برخورد یک سیارک عظیم به زمین لازم است.»

استفان وینکلمن، یکی از مدیران بوگاتی هم بر این سخنان صحه گذاشت و اعلام کرد: «۲۰۲۰ سومین سال متوالی بود که رکورد فروش را می‌شکستیم.» الیور بلومه، مدیرعامل پورشه هم اعلام کرده که آمار و ارقام این خودروساز آلمانی در سال گذشته، یک موفقیت خارق‌العاده در پایان یک سال باورنکردنی بوده است. خودروسازی استون مارتین هم که با چندین سال با مشکلاتی درگیر بود، از منطقه خطر خارج شده است.

 

بوگاتی شیرون

بوگاتی شیرون

دوره طلایی خودروهای لوکس

به نظر می‌رسد که شاهد دوره طلایی فروش خودروهای لوکس هستیم، همان طور که تحلیل‌های تکناویو پیش‌بینی کرده بود، فروش خودروهای لوکس در آمریکا به میزان ۶.۷ میلیون دستگاه در سال‌های ۲۰۲۰ تا ۲۰۲۴ افزایش پیدا خواهد کرد.

آمار و ارقام هم این پیش‌بینی را تایید می‌کند. ارزش سهام فراری در سال گذشته ۲۷ درصد رشد داشت و دفتر سفارش‌های لامبورگینی هم تا اکتبر امسال تکمیل شده و جای خالی ندارد.

رولز رویس تنها برند لوکسی است که در سال گذشته ۲۶ درصد خودروی کمتری فروخته و دلیل آن جایگزینی سدان قدیمی گوست با یک خودرو جدید است.

دلیل این میزان فروش را می‌توان در رفتارهای افراد ثروتمند جستجو کرد. این افراد حوصله‌شان در دوران قرنطینه کرونا سر رفته بود و تصمیم گرفتند تا خودروهای لوکس جدیدی سفارش دهند. با توجه به اینکه می‌دانستند کارخانه‌ها تعطیل است و اتومبیل‌ها با تاخیر به دستشان می‌رسد.

مدیران بنتلی و بوگاتی گفتند که مشتریانشان تصمیم می‌گرفتند که پولشان را کجا خرج کنند و بدون هیچ دلیل خاصی دلشان می‌خواست تا یک خودرو لوکس بخرند، مخصوصا اینکه ارزش خودروهای لوکسی مثل بنتلی باکالار با قیمت ۲ میلیون دلار، در طول زمان افزایش پیدا می‌کند.

مطمئنا این کار برای مردم عادی کمی عجیب به نظر می‌رسد، اما وقتی در یک عمارت بزرگ زندگی کنید و کاری برای انجام دادن نداشته باشید و صفرهای حساب بانکی‌تان هم زیاد باشد، کار نرمالی است.

 

نویسنده: میلاد قزللو

 

فروش فوری خودرو کارکرده