فروش ماشین پول لازم و نکته های آن

۳۰ بهمن ۱۴۰۰ فروش ماشین پول لازم و نکته های آن

تقریبا بیشتر ما در شرایطی قرار گرفته‌ایم و پول‌لازم شده‌ایم که حتما باید دارایی‌ها و اموالمان مثل زمین، لوازم منزل و ماشین را بفروشیم تا پولی را که لازم داریم، تهیه کنیم. اما چون فروختن زمین و ملک وقت‌گیر است و فروش لوازم منزل هم نمی‌تواند پول زیادی را تامین کند، گزینه اول و آخرمان فروش خودرو است. خودرو هم راحت‌تر از زمین و ملک فروخته می‌شود و هم میزان پول بسیار بیشتری از لوازم خانگی را تامین می‌کند.

اما در شرایط اضطراری و حاد، نمی‌توانیم وقت زیادی را صرف پیدا کردن مشتری کنیم که خودرو را به اندازه ارزش واقعی از ما بخرد و ناچار می‌شویم به مبالغ خیلی کمتر رضایت دهیمِ به عبارتی برای فروش ماشین پول لازم هستیم.

با این حال اگر به نکات و مواردی توجه کنیم و فروش ماشین دست دوم پول لازم را به درستی انجام دهیم، می‌توانیم معامله ایمن و سریعی داشته باشیم.

روش‌ های فروش ماشین کارکرده

فروش ماشین دست دوم

اگر چند سال قبل می‌خواستید ماشین دست دوم را بفروشید، یا باید به نمایشگاه‌دار می‌فروختید، یا خودرو کارکرده را در اختیار فرد معتمدی قرار می‌دادید که برایتان بفروشد، یا اینکه خودتان روی برگه‌ای شماره تلفن‌تان را همراه با کلمه «فروشی» می‌نوشتید و پشت شیشه می‌چسباندید، یا اتومبیل‌تان را به بازار روز خودرو می‌بردید و منتظر مشتری می‌ماندید. اما حالا به لطف اینترنت، فروش خودرو، مخصوصا فروش ماشین دست دوم پول لازم راحت‌تر و سریع‌تر شده است.

فروش شخصی ماشین دست دوم

اولین روش فروش ماشین دست دوم پول لازم این است که می‌توانید از بین فامیل و آشنا و همسایه دنبال فردی بگردید که خریدار خودرویتان باشد و بتواند پول را نقدا به شما بپردازد. این روش مشکلاتی دارد، یکی اینکه پیدا کردن خریدار از بین تعداد کمی از افراد سخت است و دوم اینکه ممکن است در یا شما و یا طرف مقابل دچار تعارف شوید و نقص و ایرادات را ندیده بگیرید و این اتفاقات بعدها باعث کدورت و قهر شود.

فروش ماشین به نمایشگاه

روش دومی که می‌توانید ماشین کارکرده را بفروشید، مراجعه به نمایشگاه‌های اتومبیل است. در این روش شما باید خودرویتان را جلوی در نمایشگاه‌ها ببرید و از آنها سوال کنید که آیا خریدار هستند. اما ممکن است نمایشگاه‌ها خودرو شما را به هر دلیلی نخرند و یا قبول نکنند که برای خودرویتان مشتری پیدا کنند و به این ترتیب وقتتان تلف می‌شود. اگر هم به توافق اولیه دست پیدا کنید، در مرحله بعد باید سر قیمت و نحوه پرداخت پول مذاکره کنید.

فروش در بازار ماشین کارکرده

فروش ماشین دست دوم پول لازم در بازار روز هم از روش‌هایی است که می‌توانید امتحان کنید. اما این روش هم صد درصد مطمئن و دقیق نیست، به خصوص اگر زیاد به خودرو وارد نباشید. البته باید ساعت‌هایی را زیر آفتاب منتظر خریدار بمانید.

آگهی فروش ماشین دست دوم

آگهی در روزنامه هم یکی دیگر از راه‌هایی است یا بهتر بگوییم بود که می‌توان برای ماشین کارکرده مشتری پیدا کرد. برای ثبت آگهی در مطبوعات باید پول پرداخت کنید و منتظر شوید تا خریداری با شماره تلفن‌تان تماس بگیرد. چند سالی است که روزنامه‌ها جایشان را به سایت‌های تبلیغاتی داده‌اند و هر چند قیمت ثبت آگهی‌ها کمتر شده و تعداد بیشتری مخاطب دارند اما باز هم باید برای فروش خودرو صبر کرد.

سایت فروش ماشین کارکرده

آخرین و بهترین و مطمئن‌ترین روش، سایت‌های فروش ماشین دست دوم است. این سایت‌ها چند سالی است راه اندازی شده‌اند و کار را برای فروشندگان خودرو و همین طور خریداران راحت کرده‌اند. این سایت‌ها مخصوصا در زمان فروش ماشین دست دوم پول لازم خیلی به کار می‌آیند و دردسر دنبال مشتری گشتن و استرس دریافت پول و کارهای اداری را ندارند.

روش های دریافت پول

بازار خودرو کارکرده

افرادی که پول لازم هستند، می‌خواهند تا علاوه بر فروش سریع ماشین کارکرده، پول نیز سریع به دستشان برسد. با توجه به این مورد، بهترین روش دریافت پول فروش ماشین دست دوم، روش نقدی است که همه مبلغ ماشین یکجا توسط فروشنده دریافت می‌شود. اما این کار همیشه امکان‌پذیر نیست و مبلغ فروش ماشین دست دوم پول لازم به روش‌های پارکینگی و قولنامه انجام می‌شود.

روش پارکینگی و مبادله پول

یکی از روش‌هایی که برای دریافت پول فروش ماشین دست دوم به کار می‌رود، روش پارکینگی و مبادله پول است. در این روش خریدار بخش زیادی از قیمت را به فروشنده پرداخت می‌کند و ماشین به پارکینگ منتقل می‌شود. نصفی از قبض پارکینگ در دست فروشنده می‌ماند و نصف دیگر قبض هم در اختیار خریدار قرار می‌گیرد. هر زمان هم که خریدار کل پول را پرداخت کرد و انتقال سند انجام شد، فروشنده نصف قبض را به خریدار می‌دهد.

روش قولنامه‌ای

نوشتن قولنامه رایج‌ترین روشی است که در بازار خودرو استفاده می‌شود. در این روش، خریدار و فروشنده قولنامه‌ای را به صورت دستی می‌نویسند و فروشنده مبلغ خیلی کمی را به عنوان بیعانه از خریدار دریافت می‌کند. هر زمان که خریدار کل مبلغ خودرو را به صورت نقد یا چک به فروشنده تحویل داد، سند خودرو به نام خریدار زده خواهد شد.

روش نقدی

بهترین روش برای دریافت مبلغ فروش ماشین دست دوم پول لازم، روش نقدی است که بعد از انتقال سند به نام خریدار، کل پول به حساب فروشنده واریز می‌شود. سایت‌های فروش ماشین کارکرده، مثل خودرو۴۵ از این روش برای پرداخت مبلغ خودرو به فروشندگان استفاده می‌کنند.

مدارک لازم برای فروش خودرو

این مدارک برای فروش ماشین دست دوم پول لازم را باید همراه داشته باشید تا بتوانید خودرویتان را به سرعت بفروشید و زودتر پول را دریافت کنید.

 • کارت شناسایی
 • برگ سبز
 • سند قطعی خودرو
 • کارت ماشین
 • کارت سوخت
 • معاینه فنی
 • بیمه شخص ثالث
 • فاکتور فروش
 • برگه تسویه خلافی خودرو
 • برگه تسویه عوارض خودرو
 • وکالتنامه
 • احراز محل سکونت
 • برگه گارانتی

سریع ترین راه: سایت فروش خودرو

فروش خودرو کارکرده

همان طور که گفتیم سریع‌ترین راه برای فروش ماشین دست دوم پول لازم، استفاده از خدمات سایت‌های فعال در این زمینه است، که در بین آنها می‌توان از سایت خودرو۴۵ نام برد.

برای فروش ماشین کارکرده از طریق سایت‌های خودرویی، فقط کافی است از خانه، محل کار یا هر جایی که هستید، مشخصات خودرو و شماره تماس را در سایت وارد کنید. چند دقیقه بعد با شما تماس گرفته می‌شود تا روز و ساعتی برای حضور در شعبه تعیین شود. در روز و ساعت تعیین‌شده، ماشین دست دوم در کمتر از یک ساعت در شعبه کارشناسی و قیمت‌گذاری می‌شود. همه کارها مثل پرداخت خلافی و عوارض و… نیز همان روز در شعبه انجام و پول هم سریع به حساب واریز می‌‌شود.

بدین صورت افراد فروش ماشین دست دوم پول لازم را در کمترین زمان و با ایمن‌ترین و آسان‌ترین روش انجام می‌دهند و در حداقل زمان ممکن پول فروش ماشین کارکرده به حسابشان واریز می‌شود.

فروش آنلاین خودرو

نویسنده: میلاد قزللو