قوانین و جریمه های رانندگی که باید بدانید

۳۱ شهریور ۱۴۰۰ قوانین و جریمه های رانندگی که باید بدانید

احتمالا برای شما هم پیش آمده که مرتکب یکی از جریمه‌های راهنمایی و رانندگی شده باشید و افسر راهنمایی و رانندگی شما را جریمه کرده باشد. یا زمانی که قصد پرداخت خلافی را داشته باشید با طوماری از جریمه مواجه شوید. بد نیست بدانید که برخی از جریمه‌ها پس از ۶۰ روز دو برابر می‌شوند و خیلی زود باید پرداخت شود بنابراین اطلاع از انواع جریمه رانندگی و قوانین مربوط به هرکدام اهمیت بسیاری دارد.

جریمه دو برگی خودرو چیست؟

جریمه دو برگی در صورتی صادر می‌شود که افسر راهنمایی و رانندگی، راننده را حین ارتکاب خلاف دیده باشد و راننده به ایست پلیس توجهی نکرده باشد. در این صورت پلیس دو برگ جریمه برای راننده صادر خواهد کرد که یکی به دلیل خلاف راننده و دیگری برای بی توجهی به ایست پلیس است. جریمه‌های دو برگی از آن دست جریمه‌هایی است که راننده می‌تواند به آن اعتراض کند چراکه نه راننده به صورت فیزیکی در کنار پلیس حضور داشته است و نه پلیس برگه جریمه را به راننده تحویل داده است. در این حالت راننده می‌تواند به جریمه اعتراض کند که در زمان ثبت تخلف در آن مکان حضور نداشته و جریمه دو برگی به او مربوط نیست. البته باید در نظر داشت که پلیس در این نوع جریمه پلاک خودرو را ثبت می‌کند و اگر پلاک ثبت شده با خودرو یکی نباشد، راننده می‌تواند ادعا کند که جریمه متعلق به او نیست.

نحوه صدور قبض تسلیمی خودرو

پیش فرض به این صورت است که جریمه در حضور راننده به او داده شود. قبض تسلیمی نیز مربوط به جریمه‌هایی است که پلیس راننده را از خلافی که مرتکب شده آگاه می‌کند و به وی دستور ایست می‌دهد. افسر راهنمایی و رانندگی با گرفتن مدارک لازم، قبض تسلیمی را به راننده می‌دهد. با توجه به اینکه در این نوع جریمه هم پلیس و هم راننده در محل حضور دارند، اعتراض به آن چندان موثر نیست. در این نوع جریمه، راننده تمام اطلاعات مربوط به خودرو را ثبت می‌کند و به راننده تحویل می‌دهد به همین دلیل احتمال خطای آن بسیار پایین است و راننده در صورت اعتراض به موفقیت چندانی دست پیدا نمی‌کند.

جریمه الصاقی چیست؟

یکی از متداول‌ترین جریمه‌های رانندگی، جریمه الصاقی است. این جریمه در حالی ثبت می‌شود که راننده خودرو را در جایی پارک کرده و است و خودش حضور ندارد. اگر افسر رانندگی خلافی مانند پارک ممنوع و… را مشاهده کند به صورت غیابی برای راننده جریمه صادر می‌کند و برگه جریمه به بدنه خودرو الصاق می‌شود. در این نوع از جریمه اطلاعات خودرو از قبیل، پلاک، مدل، زمان و مکان جریمه روی قبض ثبت می‌شود. با توجه به اینکه تخلف این نوع جریمه توسط پلیس ثبت می‌شود و خود پلیس در محل ارتکاب تخلف حضور دارد، اعتراض به آن کار به جایی نخواهد برد مگر در صورتی که راننده بتواند مستنداتی ارائه دهد.

جریمه دوربین‌ های هوشمند

دوربین‌های هوشمند به کمک هوش مصنوعی و به صورت اتوماتیک کلیه اطلاعات خودرو را ثبت می‌کنند. این دوربین‌ها در مکان‌هایی نصب می‌شود که نیاز به تحلیل فردی نباشد یعنی برای دوربین اینگونه تعریف می‌شود که هر خودرویی از این خیابان عبور کند، پلاک آن ثبت شود که در این صورت استثنایی وجود ندارد. بیشترین استفاده این دوربین‌ها برای محدوده طرح ترافیک و سرعت غیر مجاز است.

جریمه سرعت غیر مجازی که توسط دوربین ثبت شده باشد یکی از سنگین‌ترین جریمه‌ها از نظر مبلغ محسوب می‌شود.

جریمه دوربین‌ های اپراتوری

در مراکز پلیس تعداد زیادی اپراتور انسانی وجود دارد که هر کدام از آنها مسئول بررسی و نظارت بر دوربین‌های ثبت تخلف هستند. بررسی و نظارت اپراتورها ۲۴ ساعته است و به دلیل ثبت و ضبط تخلفات، امکان بررسی آن در روزهای آتی نیز وجود دارد.

جریمه‌هایی مانند پارک دوبل و پارک در محل ممنوع توسط دوربین‌های اپراتوری ثبت می‌شود. اگر جریمه‌های خودرویی در مجموع به یک میلیون تومان برسد، پلیس موظف است به صورت مکتوب و یا پیامکی به مالک خودرو اطلاع دهد. پیش از این، سقف جریمه همین یک میلیون تومان بود و بعد از آن با ارائه موعد پرداخت، دستور توقیف خودرو صادر می‌شد. اما چندی است که این سقف جریمه‌ها به سه میلیون تومان رسیده است.

توصیه می‌شود هر از گاهی و برای دوری از هرگونه دردسر درباره توقف تولید خودرو به دلیل نرخ بالای جریمه‌های خودرو، حتما جریمه۲های خودرویتان را استعلام بگیرد.

کدام جریمه‌ها دو برابر می‌شوند؟

مبلغ جریمه‌های الصاقی و تسلیمی در صورتی که در مدت مشخص پرداخت نشود، دو برابر خواهد شد اما جریمه‌های دو برگی و ثبت شده با دوربین به هیچ عنوان دو برابر نخواهد شد. بهترین راه برای جلوگیری از دو برابر شدن جریمه‌ها پرداخت آن در زمان مشخص است. مهلت زمان پرداخت قبض‌های جریمه دو ماه پس از تاریخ درج شده در قبض است. گاهی پیش می‌آید که جریمه‌های دو برابر شده بخشیده می‌شوند و رانندگان در مدت زمان معینی می‌توانند جریمه‌های خود را بدون دو برابری پرداخت کنند.

آیا می‌توان مبلغ جریمه را کاهش داد؟

اگر برای پرداخت جریمه خودرو مراجعه کرده و متوجه می‌شوید که مبلغ خلافی بیش از تخلفی است که تصور می‌کردید ثبت شده باشد، می‌توانید با مراجعه به مراکز پلیس+ 10 نسبت به کاهش جریمه‌ها اقدام کنید. این اعتراض‌ها در مدت زمان کوتاهی بررسی و پاسخ داده می‌شوند و در صورتی که به پاسخ دریافت شده اعتراض دارید باید به واحد رسیدگی به تخلفات مراجعه کنید. به یاد داشته باشید که تنها امکان کسر جریمه‌های الصاقی وجود دارد و جریمه‌هایی که با دوربین ثبت می‌شوند به هیچ وجه بخشیده نمی‌شوند.

این قوانین نانوشته رانندگی را نادیده نگیرید!

افرادی که می‌خواهند گواهینامه رانندگی بگیرند، باید دوره تئوری و نظری قوانین راهنمایی و رانندگی را پشت سر بگذارند و در امتحان آیین‌نامه قبول شوند. اما رعایت این قانون‌ها برای رانندگی ایمن کافی نیست و قوانین نانوشته‌ای وجود دارند که بهتر است رعایت کنید.

۱- وقتی به شما راه می‌دهند، از آنها تشکر کنید

همه ما دوست داریم وقتی لطفی در حق دیگری می‌کنیم، از ما قدردانی شود. این رفتار در زمان رانندگی هم کاربرد دارد و با بلند کردن دست می‌توانید از طرف مقابل تشکر کنید.

۲- در پمپ بنزین معطل نکنید

ماندن در صف پمپ بنزین یکی از خسته‌کننده‌ترین اوقات برای راننده‌ها است. پس وقتی دارید بنزین می‌زنید، زیاد معطل نکنید و وقت دیگران را نگیرید.

۳- هنگام پارک خودرو مراقب سایر ماشین‌ها باشد

اگر ماشینی جای پارک پیدا کرده و می‌خواهد پارک کند، درست نیست که زرنگی کنید و جای پارک را بگیرید. همچنین طوری پارک کنید که بقیه ماشین‌ها بتوانند راحت از پارک خارج شوند و یا به آسانی پارک کنند.

۴- در نقطه کور خودروها و رانندگان قرار نگیرید

رانندگان نمی‌توانند ماشین‌هایی را که در نقطه کور خودرویشان قرار دارند، ببینند و ممکن است در هنگام عوض کردن خط، با آنها تصادف کنند. رعایت این قانون برای ایمنی و سلامتی همه لازم است.

۵- تغییر لاین حرکت در زمان مناسب

اگر قرار است از بزرگراه خارج شوید، لازم نیست تا نزدیک خروجی در مسیر تندرو رانندگی کنید و سپس به سرعت مسیرتان را کج کنید. در زمان مناسب و به صورت ایمن به لاین کندرو وارد شوید.

۶- در چه شرایطی برای راننده یادداشت بگذاریم؟

اگر با ماشینی که در کنار خیابان یا پارکینگ پارک شده، تصادف کردید، راه درست این است یادداشتی زیر برف‌پاک‌کن بگذارید. چون اگر دوربین و یا شاهدی شماره پلاک شما را ثبت کرده و نوشته باشد، دچار دردسر خواهید شد.

۷- موقع سوار کردن مسافر، خیابان را بند نیاورید

اگر می‌خواهید مسافر سوار کنید بهتر است این کار را به سرعت انجام دهید و ترافیک درست نکنید.

۸- لاین تندرو را خالی بگذارید

همیشه لاین تندرو را برای ماشین‌هایی که سرعت بیشتری دارند، باز بگذارید و بعد از سبقت گرفتن لاین را عوض کنید.

۹- با دیگر راننده‌ها کل کل نکنید

خیابان‌ها و جاده‌ها پیست اتومبیلرانی نیست. پس با ماشین‌هایی که سرعت بیشتری دارند، مسابقه ندهید.

۱۰- حواستان به چراغ راهنمایی باشد

اگر اولین خودرو پشت چراغ راهنمایی هستید، بهتر است به جای کار کردن با تلفن همراه، حواستان به چراغ باشد تا دیگران پشت سر شما معطل نشوند.

۱۱- راهنما بزنید

وقتی می‌خواهید به چپ یا راست بپیچید، یا وارد کوچه و خیابانی شوید، از چراغ راهنما استفاده کنید تا هم رانندگان و هم عابران پیاده متوجه شوند که مستقیم می‌روید یا می‌خواهید بپیچید.

فروش فوری خودرو

تهیه و تنظیم: تیم تولید محتوا خودرو۴۵