همه آنچه درباره جریمه‌ های طرح ترافیک در قوانین رانندگی باید بدانید!

۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ همه آنچه درباره جریمه‌ های طرح ترافیک در قوانین رانندگی باید بدانید!

قوانین راهنمایی و رانندگی در دهه‌های گذشته دستخوش تغیرات شده است. اولین قانون برای نظم دادن به وسایل نقلیه در سال ۱۲۸۵ به وجود آمد تنها برای  درشکه‌ها و دوچرخه‌ها اجرا می‌شد. پس از آنکه اتومبیل‌ها در شهر تهران زیاد شد قوانین جدیدی نیز برای آن به وجود آمد.

اولین آیین‌نامه راهنمایی و رانندگی در سال ۱۳۰۷ توسط سرتیپ بوذرجمهری که شهردار آن زمان تهران بود منتشر شد. شهردار وقت قبل از انتشار اولین آیین نامه تابلوهایی در سطح شهر نصب کرده بود و با تصویب آیین‌نامه رانندگان را مجاب می‌کرد که از آن پیروی کنند. هرچند که آن تابلوها هم برای مردم عادی و هم برای رانندگان عجیب به نظر می‌رسید؛ اما بی‌توجهی به قوانین راهنمایی و رانندگی باعث هرج و مرج زیادی شد و این باعث شد که نظمیه، رانندگانی را که با سرعت بالای ۴۰ کیلومتر در ساعت حرکت و به قوانین بی توجه باشند را دستگیر کنند.

فروش فوری خودرو کارکرده

آغاز مهلت ۹ماهه برای بخشودگی برخی جرائم رانندگی

سرهنگ عین‌الله جهانی، معاون اجتماعی و فرهنگ ترافیک پلیس راهور ناجا گفت: تمام جریمه‌هایی که تا پایان سال ۹۹ معوق مانده و دو برابر شده بود به رقم اصلی خود برگشته است. رانندگانی که مشمول این جریمه شده‌اند تا پایان سال ۱۴۰۰ فرصت دارند از این بخشودگی استفاده کنند. در غیر این صورت رقم جریمه دوبرابر خواهد شد.

کدام جریمه‌ها مشمول بخشش می‌شود؟

جریمه‌هایی که با دوربین ثبت شده است دو برابر نمی‌شود بنابراین مشمول بخشش نخواهد شد. دیگر جرایمی که تا دو ماه پرداخت نشده مشمول دیرکرده می‌شود و دو برابر خواهد شد که دیر کرد آن تا پایان ۹۹ بخشیده شده و تنها اصل جریمه باید پرداخت شود.

لغو طرح ترافیک در موج چهارم کرونا

اردیبهشت ۱۴۰۰: بعد از کش و قوس‌های فراوان بالاخره لغو طرح ترافیک در اوج موج چهارم کرونا مورد موافقت قرار گرفت. آنطور که سخنگوی ستاد ملی کرونا اعلام کرده، طرح ترافیک از روز 5 اردیبهشت لغو خواهد شد تا قدری به کاهش شیوع کرونا کمک کند. این تصمیم در شرایطی گرفته شده که 25 استان در وضعیت بسیار بد قرار دارند. رئیسی سخنگوی ستاد کرونا عنوان کرده که به دلیل مشکلات و ازدحام ایجاد شده در حمل و نقل عمومی، اقدام به لغو طرح ترافیک گرفته شده است.

افزایش جریمه های ۱۴۰۰تصویب شد

براساس مصوبه مجلس شورای اسلامی، نرخ جرایم رانندگی در سال ۱۴۰۰ پنج درصد افزایش می‌یابد و مبالغ به دست آمده به حساب خزانه داری کل کشور واریز می‌شود.

افزایش ۲۵ درصدی طرح ترافیک پایتخت از ۱۴۰۰

اعضای شورای شهر تهران کلیات لایحه عوارض طرح ترافیک ۱۴۰۰ را با ۱۹ رای موافق به تصویب رساندند که براساس آن، عوارض طرح ترافیک پایتخت در سال ۱۴۰۰، ۲۵ درصد افزایش می‌یابد. شایان ذکر است که سود شهرداری ۲۰ درصد در نظر گرفته شده بود که کمیسیون‌های تخصصی آن را به ۲۵ درصد فزایش دادند. براین اساس نرخ پایه عوارض از ۲۸ هزار و۸۰۰ به ۳۵ درصد افزایش پیدا می‌کند.

رانندگی و قانون امروز

اولین آیین‌نامه کامل رانندگی با ۱۳ فصل و ۱۰۲ ماده در سال ۱۳۱۸ تصویب شد و از آن به عنوان مادرِ قوانین راهنمایی و رانندگی یاد می‌کنند.

این آیین‌نامه که اولین آیین‌نامه کامل راهنمایی و رانندگی بود سال‌ها با تغییراتی نه چندان بزرگ قانون راه رانندگان بود. در سال ۱۳۸۴ این آیین‌نامه با توجه به ابعاد مختلف کشور مورد بازنگری قرار گرفت و به شکل قانون امروزی درآمد.

طرح ترافیک از دیروز تا امروز

سال ۱۳۸۵ بود که موضوع محدودیت حمل و نقل شهری برای نخستین بار در ایران مطرح شد و تا سال ۱۳۸۴ در ۹ مرحله مورد بازبینی قرار گرفت. این قانون خودروهای اورژانس، تامین امنیت و حمل و نقل عمومی را مورد استثناء قرار می‌داد. خودرو‌های شخصی برای ورود به محدوده طرح باید مبلغ ناچیزی پرداخت می‌کردند. شهرداری تهران در سال ۱۳۹۶ این طرح را مورد بازبینی قرار داد که از ساعت‌های ۶:۳۰ تا ۱۹ یا ۱۷ بنا به دلایل مختلف متغییر است.

طرح ترافیک و زوج و فرد این روزها به دلیل شیوع ویروس کرونا از از ساعت ۸:۳۰ صبح تا ۱۶ است و یک بار خروج از طرح‌های ترافیکی از ساعت ۱۴:۳۰ آزاد است. همچنین پنجشنبه‌ها فقط طرح زوج و فرد از ساعت  ۸:۳۰ صبح تا ۱۳ برقرار است.

لازم به ذکر است که از نیمه‌های اسفند ۹۸ و همزمان با گسترش روز افزون ویروس کرونا تا اواخر اردیبهشت‌ماه ۹۹ طرح ترافیک به طور کلی لغو شده بود؛ اما از ابتدای خردادماه اجرای طرح ترافیک از ساعت۸:۳۰  تا ۱۶ اجرایی شد. با شروع فصل تابستان و شیوع هر چه بیشتر ویروس کرونا در تهران و برخی دیگر از استان‌ها، مجددا زمزمه لغو اجرای طرح ترافیک به گوش می‌رسد که البته هنوز خبری از تغییر در ساعات اجرای این طرح اعلام نشده است.

 

تابلو طرح ترافیک

دور زدن قوانین ممنوع!

بی‌توجهی به قوانین راهنمایی و رانندگی برای هرکسی روشن است. از کسی که چراغ قرمز را رد می‌کند تا کسی که با بی توجهی به تابلوهای ورود ممنوع وارد کوچه یا خیابان می‌شود. این بی‌توجهی به قوانین و تابلوهای قرمز برای برخی‌ افراد زمانی معنا پیدا می‌کند که جریمه می‌شوند یا مامور راهنمایی و رانندگی را می‌بینند. بسیاری از رانندگان بی‌توجه به هرچیزی حتی بستن کمربند ایمنی که حافظ جان خودشان است؛  قوانین را نادیده می‌گیرند و حتی جریمه نقدی هم تاثیری بر این بی‌توجهی ندارد و این مسائل سبب شده که پلیس به فکر قوانین سخت گیرانه‌تری باشد. قوانینی که می‌تواند علاوه بر ایجاد نظم از آلودگی هوا و بار ترافیکی جلوگیری کند. این رویه در مورد جریمه طرح ترافیک در کلان شهرها نیز به وضوح قابل مشاهده است.

 

ورود به طرح ترافیک با ترفند‌های مختلف

‌‌طرح ترافیک و زوج و فرد که برای کاستن بار ترافیکی و جلوگیری از آلودگی به وجود آمد و در چند مرحله مورد بازنگری قرار گرفت در مراحل اولیه خود نتوانست آنچنان که باید موفق عمل کند چرا که هر راننده‌ای با مبلغ ناچیزی می‌توانست به محدوده طرح ورود کند. در سال‌های گذشته رفته رفته به مبلغ جریمه طرح ترافیک افزوده شده است و این مسئله همچنان نتوانسته از ورود غیرقانونی برخی رانندگان به محدوده طرح جلوگیری کند. هرچند که امکان رزرو و خرید روزانه طرح برای ورود قانونی به محدوده طرح وجود دارد اما برخی رانندگان اعداد پلاک خودرو خود را با چسب یا ماژیک تغییر می‌دهند یا آن را می‌پوشانند که بتوانند از دوربین‌ها فرار کنند و وارد محدوده طرح شوند وجریمه‌ای متوجه آن‌ها نشود؛ هرچند که این رانندگان نمی‌توانند از پلیس و دوربین‌ها فرار کنند و بالاخره در دام پلیس و دوربین‌های پلیس می‌افتند؛ اما این تلاش برای دور زدن‌های قانون طرح ترافیک و زوج فرد پلیس را به فکر قوانین سختگیرانه‌‌تری انداخته تا بتواند به وسیله آن از دور زدن قوانین جلوگیری کند. چرا که در سایر کشورهای دنیا نیز قوانین عجیب و غریبی رانندگی در کنار قوانین عادی در حال اجرا است.

 

پوشاندن پلاک خودرو

‌جریمه نقدی تا حبس در انتظار متخلفان پلاک خودرو

‌به تازگی پلیس راهنمایی و رانندگی به کسانی که پلاک خودروی خود را می‌پوشانند و یا آن را مخدوش می‌کنند هشدار داده که جریمه نقدی و حبس در انتظار آن‌ها خواهد بود.

براساس اعلام پلیس پایتخت، کسانی که پلاک خودرو خود را برای  ورود به محدوده طرح ترافیک یا محدوده کاهش آلودگی هوا بپوشانند ۶۰۰ هزار تومان جریمه خواهند شد. همچنین رانندگانی که پلاک خودرو خود را مخدوش و یا ارقام آن را تغییر دهند، برابر ماده ۷۲۰ قانون مجازات اسلامی با آنها برخورد خواهد شد که  برای متخلف از ۶ ماه تا یک سال حبس در پی دارد و به نظر می‌رسد این یکی از بهترین روش‌ها برای اعمال جریمه طرح ترافیک برای متخلفان خواهد بود.

تعریف کد جریمه برای «عدم استفاده ماسک در خودرو»

پس از اجرایی شدن طرح «استفاده ماسک از خانه تا خانه» در تهران برای پیشگیری و کنترل پاندمی کرونا حالا پلیس تهران نیز دست به کار شده است تا با کسانی که پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نمی‌کنند برخورد کند. در همین راستا، پلیس پایتخت از اعمال کد جریمه جدید برای کسانی که در خودرو ماسک استفاده نمی‌کنند خبر داده است. پلیس می‌گوید تعریف کد جریمه «عدم استفاده ماسک در خودرو» برای این نیست که دوست داشته باشیم افراد را به سرعت جریمه کنیم، بلکه به دنبال تذکر و پیشگیری هستیم.

اعمال مجدد محدودیت‌های تردد در موج سوم کرونا

جانشین پلیس راهور گفت: از ساعت ۱۲ روز دوشنبه تا ۲۴ روز جمعه ورود خودروهای شخصی غیر بومی به مرکز ۲۵ استان و خروج خودروهای بومی از این استان‌ها ممنوع می‌شود.

براساس ابلاغیه ستاد ملی مدیریت کرونا، مراکز دارای محدودیت عبارتند از: تهران، البرز، خراسان رضوی، آذربایجان‌شرقی، آذربایجان‌غربی، فارس، خوزستان، کردستان، اصفهان، قم، مرکزی، خراسان جنوبی، اردبیل، کرمانشاه، بوشهر، هرمزگان، یزد، لرستان، خراسان شمالی، ایلام، چهارمحال و بختیاری، همدان، زنجان، سمنان و کرمان.

اعمال محدودیت در استا‌ن‌های تهران و البرز از نتهای حوزه استحفاظی آنها آغاز و به‌صورت یکپارچه، ورود پلاک غیربومی و خروج پلاک بومی ممنوع می‌شود.

به گفته سرهنگ ایوب اشرفی، جانشین پلیس راهور کسانی که نسبت به ممنوعیت‌های در نظر گرفته بی‌توجه باشند و قصد ورورد و خروج با خودروهای شخصی بومی و غیر بومی را داشته باشند براساس کد تعریف شده ۲۱۷۷، ۵۱۰ هزار تومان جریمه خواهند شد.

نویسنده: شقایق صفی‌خانی

 

فروش خودرو