تب گرانی به بازار خودروهای داخلی رسید

۲۸ تیر ۱۴۰۰ تب گرانی به بازار خودروهای داخلی رسید

ماراتن افزایش قیمت خودروهای داخلی ادامه دارد. تب گرانی خودرو بالا گرفته است و این روزها به هر دلیلی، بر تنور تورم بازار خودروهای داخلی دمیده می‌شود.  از سال ۹۷ که قیمت ارز به یکباره از ۳۸۰۰ تومان به ۴۲۰۰ تومان رسید، تا به امروز، بازار خودرو حتی یک روز بدون تورم را تجربه نکرده است.

این روزها که بازار خرید خودرو کارکرده رونق گرفته، افزایش قیمت نیز در بازار خودرو نمود بیشتری پیدا کرده است.

دلیل گرانی خودروهای داخلی گران

دلیل این اتفاق مشخص است: طی ۳ سال گذشته تاکنون، تورم تولید با افزایش ۱۰ درصدی،  به ۶۷.۷ درصد رسیده است و سهم صنعت از این تورم بیش از ۲۰ درصد است.

نتیجه آنکه با افزایش هزینه تولید برای خودروسازانی که بر اساس آمارهای رسمی وزارت صمت، رقمی در حدود ۸۰ هزار میلیارد تومان زیان انباشته دارند، قیمت نهایی محصول نیز با افزایش مواجه خواهد شد.

ادامه رکود تورمی در بازار خودرو

بماند که اگر «تورم» در کنار «رکود» رخ دهد، ملغمه‌ای مثل تجربه این روزهای بازار به پا می‌شود. در حالی که توان مالی اقشار مختلف جامعه روز به روز کمتر می‌‌شود اما افزایش قیمت خودرو با نرخ ارز در چهارراه استانبول برابری می‌کند.

تداوم نوسان قیمت خودروهای داخلی

طی هفته‌های گذشته نوسان قیمت‌ها در بازار خودرو به اندازه‌ای شدت گرفت که حتی صدای فعالان بازار خودرو هم در آمد. حالا همه یکصدا بر این باور هستند: قیمت خودرو در بازار واقعی نیست. در ادامه این گزارش به بررسی روند قیمتی برخی خودروهای داخلی دربازار می‌‌پردازیم؛ کوییک محصول شرکت خودروسازی سایپا، ساینا و پژو ۲۰۶، محصول گروه صنعتی ایران‌خودرو.

کوییک باز هم گران شد

کوییک پس از ماه‌ها همچنان در حال گران شدن است. رصد  قیمت‌ها در بازار نشان می‌دهد قیمت کوییک دنده‌ای که سال ۹۹ ساخته شده فقط طی هفت روز گذشته یک میلیون تومان گران شده است. حالا این خودرو در بازار به قیمت ۱۵۱ میلیون تومان به فروش می‌رسد. اما قیمت کوییک ۱۴۰۰دربازار حول و حوش ۵ میلیون تومان گران‌تر است و به قیمت ۱۵۶ میلیون تومان معامله می‌شود.

همچنین کوییک اتوماتیک پلاس در حدود ۲۱۶ میلیون تومان رسیده است و مدل ۱۴۰۰ این خودرو ۲۲۶ میلیون تومان به دست مصرف‌کننده نهایی می‌رسد.

قیمت پژو چقدر شد؟

طی هفت روز گذشته، انواع پژو نیز از غافله افزایش قیمت عقب نمانده‌اند. پژو ۲۰۶ تیپ ۲ در کمتر از ۱۰ روز، ۲ میلیون تومان افزایش قیمت را تجربه کرد و به ۲۱۷ میلیون تومان رسید. اما پژو ۲۰۰۸ مدل ۹۸ هم در هفته گذشته ۲۰ میلیون تومان گران شده بود، این هفته ثابت ماند! اگرچه ۸۲۰ میلیون تومان  برای پژو چندان ناچیز نیست.

در همین مدت اما پژو ۲۰۰۸مدل ۱۳۹۹ خود را ۵ میلیون تومان بالا کشید تا لیست گران‌ترین‌های ایران خودرو ثبت شود. قیمت این خودرو در بازار ۸۹۰ میلیون تومان است.

 قیمت ساینا

در هفته جاری، قیمت ساینا دنده‌ای مدل ۱۴۰۰ در بازار ۱۴۷ میلیون تومان اعلام شد و مدل ۱۳۹۹ این خودرو در بازار ۱۴۱ میلیون تومان معامله می‌شود و حدودا یک میلیون تومان نوسان قیمتی را تجربه کرده است.

 نتیجه‌گیری

افزایش قیمت خودروهای داخلی ادامه دارد. همه کارشناسان اقتصادی و فعالان بازار خودرو  بر سر این نکته به اتفاق نظر رسیده‌اند که تعادل قیمت خودرو در بازار دست کم در کوتاه مدت میسر نخواهد بود.

فروش فوری خودرو

نویسنده: فرشته بهروزی‌نیک