مالیات خودروهای لوکس زیر ذره بین سازمان امور مالیاتی کشور

۳ خرداد ۱۴۰۰ مالیات خودروهای لوکس زیر ذره بین سازمان امور مالیاتی کشور

یکی از طرح‌هایی که در سال قبل از آن صحبت شد و با نقدهای بسیاری همراه بود، مساله مالیات از خودروهای لوکس و خانه‌های خالی بود. دو طرحی که به نظر می‌رسد در پله اول، سیاستگذاران را با مشکل کمبود اطلاعات و بانک اطلاعاتی روبرو خواهد کرد. در بخش مالیات از خودروهای لوکس، نقدهای فراوانی مطرح شده بود و بیشتر کارشناسان اینطور بیان می‌کردند که چنین طرحی تنها درآمدهای دولت را قدری افزایش می‌دهد اما تاثیری در ساماندهی بازار خودرو نخواهد داشت.

آنطور که بسیاری از منتقدان این طرح می‌گفتند، دولت در طرح‌های این چنینی بیشتر به سطح ماجرا توجه کرده و به دنبال سیاستگذاری مدون برای کل بازار نیست. در این میان برخی هم معتقدند که دولت از اساس، بانک اطلاعاتی مدونی برای اجرایی کردن این کار در اختیار ندارد.

 بانک اطلاعاتی درست لازمه مالیات از خودروهای لوکس

مرتضی مصطفوی کارشناس صنعت خودرو در این رابطه به خودرو۴۵ می‌گوید: هر سیاست درستی در دنیا بر اساس اطلاعات درست صورت می‌گیرد. اگر بخواهیم سیاست اقتصادی به درستی عمل کند، باید اطلاعات درست داشته باشیم. در این طرح هم، اول باید مشخص کنیم که تعریف‌مان از کلمه لوکس چیست. وقتی می‌گوییم خودروی بالای یک میلیارد لوکس است، باید این نکته را هم در نظر بگیریم که خودروهای داخلی هم قیمت کمی ندارند. درحال حاضر اگر فردی ۴ واحد در سعادت آباد بخرد همان چند میلیارد را باید هزینه کند. یعنی یک میلیارد در این حوزه خیلی رقم بالایی نیست.

وی ادامه می‌دهد: در عین حال نکته دیگری که وجود دارد این است که اطلاعات بانکی درستی موجود نیست که بر اساس آن کار مالیات بر خودروهای لوکس اجرایی شود. حتی اطلاعات درستی موجود نیست که چند خودرو در بازار موجود است. در واقع بانک اطلاعاتی مدونی در این رابطه وجود ندارد.

این کارشناس خودرو تاکید می‌کند: مساله دیگر این است که باید دید تعریف کلمه لوکس چیست و از کجا آمده است. به نظرم این طرح شبیه به سیاست فرار به جلو و برای جبران کسری بودجه دولت است. یعنی به نظر نمی‌رسد که تصمیمی برای مقابله با مصرف‌گرایی گرفته شده باشد. سیاست‌های مالیاتی در مجموع اهداف مختلفی دارند. یکی از این اهداف، کنترل مصرف است که با اعمال مالیات آن را اجرایی می‌کنند. باید این پرسش را مطرح کرد که با اجرای چنین طرحی، هدف آن محقق می‌شود و می‌توان جلوی مصرف خودرو را گرفت؟ به نظرم این سیاست مانند بسیاری از سیاست‌های دیگر غلط است و جوابگو نخواهد بود. البته ممکن است از عده‌ای پول بگیرند اما در عمل به کنترل مصرف منجر نخواهد شد.

سیاست مالیات از خودروهای لوکس اشتباه است

وی با اشاره به نبود سیستم پایش برای اجرای چنین طرحی، می‌گوید: همین الان هم گاهی در خبرها عنوان می‌شود که مثلا ۵ میلیون حساب بانکی غیرفعال داریم. با اینکه داده‌های بانکی ما به نسبت بهتر است باز هم مشکلاتی وجود دارد.

مصطفوی عنوان می‌کند: همین حالا هم بسیاری در حال انتقال سند خودروهای لوکس خود به نام دیگران هستند. این سیاست، در این زمان اشتباه است. اقتصاد ما کاریکاتوری است. کشورهایی که مالیات وضع می‌کنند، بقیه کارهایشان هم سرجای خودش است و در قالب یک بسته آن را جلو می‌برند. اینکه یک طرف را نگه داریم اما سیاست درستی در بقیه موارد نداشته باشیم، در عمل کمکی نمی‌کند و سرمایه‌ها را از یک سمت به سمت دیگر می‌برد.

فروش فوری خودرو

نویسنده: سپیده اشرفی