مالیات خودروهای لوکس در سال ۱۴۰۰

۱۰ خرداد ۱۴۰۰ مالیات خودروهای لوکس در سال ۱۴۰۰

اخذ مالیات ۳۰ درصدی از سود خرید و فروش خودرو، گام جدید مجلس برای جبران کسری بودجه دولت است. افرادی که قصد خرید یا فروش خودرو خود را دارند باید مالیاتی  از 11 تا 300 میلیون تومان به حساب خزانه دولت واریز کنند.

این رقم بستگی به آن دارد که خودروی معامله شده ایرانی است یا خارجی. بر اساس مصوبه مجلس پیرامون اخذ مالیات از خودروهای لوکس، هرچه ماشین گران‌تری سوار شوید بر اساس مصوبه مجلس، هنگام فروش باید مالیات بیشتری هم پرداخت کنید.

این مصوبه در خصوص اخذ مالیات از خرید و فروش خودرو از سوی مجلس که هنوز جوهر آن خشک نشده است کافی بود تا بار دیگر اظهار نظرهای موافق و مخالف درباره درست یا اشتباه بودن گرفتن مالیات از عایدی سرمایه، آنهم در شرایطی که تورم در کشور رو به افزایش است، شنیده شود. مخالفان این مصوبه مجلس می‌گویند: اخذ مالیات از معاملات خودرو نمی‌تواند راهی منطقی برای جلوگیری از دلالی خودرو باشد، کسی که نقدینگی خرید خودرو با قیمت بالای یک میلیارد تومانی را دارد، مشکلی بابت پرداخت مالیات 300 میلیون تومانی آن هم نخواهد داشت.

 کدام خودروها مشمول مالیات هستند؟

بر اساس مصوبه مجلس شورای اسلامی، عدد مالیاتی که از معامله خودرو اخذ می‌شود به عواملی از جمله قیمت روز خودرو، نوع و سال ساخت و همچنین زمان واردات آن بستگی دارد.  با این توضیح، خودروهایی که براساس قیمت روز یکسال پس از خرید (با محاسبه نرخ تورم)، ارزش آنها به بالای یک میلیارد تومان برسد، باید پس از معامله،  مالیات از آنها گرفته شود.

 مالیات بر اساس قیمت روز خودرو

بر این اساس خودروهایی که قیمت آنها با احتساب ارزش روز، بالای یک میلیارد و 500 میلیون تومان شود، یک درصد، خودروهایی که ارزش آنها 3 میلیارد تومان باشد، 2 درصد و آن دسته از خودروهای خارجی که طی یکسال قیمت آنها بیش از 4 میلیارد و 500 میلیون تومان شود، باید نزدیک به 4 درصد مالیات از آنها اخذ شود.

 کمترین و بیشترین مالیات خودروهای خارجی

در حال حاضر خودروی داخلی بالای یک میلیارد تومان در کشور وجود ندارد. اما بیش از 40 خودروی خارجی در کشور وجود دارد که ارزان‌ترین رقم مالیتشان 11 میلیون و 200 هزار تومان و بیشترین رقم مالیات برای آنها،  328 میلیون تومان است. بر اساس این گزارش هیوندا (النترا) کمترین و بی‌ام و مدل 730 بیشترین مالیات را باید بپردازد.

 جمع‌بندی

مالیات در حالی یکی از مهم‌ترین ابزارهای دولت برای درآمد است که بر اساس آمارهای سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان تهران،  تا پایان سال 99 میزان درآمد از طریق نقل و انتقال خودروهای لوکس برای دولت، صفر بوده. به همین دلیل برای جبران کسری بودجه راهی به جز دستکاری قیمت ارز در بازار آزاد برای دولت نمانده بود.  این مساله به باور بسیاری از مسئولان اقتصادی به دلالی غیر علمی در بازار خودرو هم دامن زده است. حالا مصوبه مجلس مخالفان بسیاری دارد که می‌گویند در شرایط فعلی اقتصادی و پیش از آنکه تورم ۶۰ درصدی اقتصاد ایران کنترل شود، مالیات ستانی از سرمایه‌های مردم فقط اوضاع را بدتر خواهد کرد. اما موافقان می‌گویند در شرایطی که اقتصاد به آرامش تورمی نیاز دارد باید هرچه می‌توان از ابزارهای مالیاتی استفاده کرد.

فروش فوری خودرو کارکرده

نویسنده: فرشته بهروزی‌نیک