بازار بدون متولی و تصمیم‌ های لحظه ای خودرو

۱۴ بهمن ۱۳۹۹ بازار بدون متولی و تصمیم‌ های لحظه ای خودرو

به نظر می رسد که بازار خودرو هنوز هم با تصمیم‌های لحظه‌ای روبروست به طوری که طبق آخرین صحبت رئیس شورای رقابت، قرار است قیمت گذاری خودرو به جای هر 3 ماه، هر 6 ماه انجام شود. مساله‌ای که بسیاری از کارشناسان آن را عاملی برای وارد کردن شوک‌های قیمتی به بازار می‌دانند.

یکی از مسائلی که بازار خودرو در انتهای امسال با آن روبرو شد، تصمیم شورای رقابت برای تغییر فرمول قیمت‌گذاری است. شورای رقابت در طرح جدید خود تصمیم گرفت فرمول قیمت گذاری 17 خودرو را تغییر دهد. تصمیمی که از همان زمان بحث برانگیز شد و تب و تاب تازه‌ای در قیمت‌های بازار گذاشت. یعنی درست بعد از اعلام این تصمیم، قیمت خودرو در بازار به سمت افزایش سیر کرد. هرچند که بعد از چند روز این تب و تاب فروکش کرد اما انتقاد به این طرح در جای خود باقی ماند.

بسیاری اینطور تصور می‌کردند که تغییر فرمول قیمت‌گذاری به معنای آزادسازی قیمت یا اتکای آن به بازار است. اما رئیس شورای رقابت کمی بعد صحبت‌های خود را شفاف‌تر کرد و گفت که تصمیمی برای آزادسازی قیمت گرفته نشده است.

رفتار متناقض در بازار خودرو

اما مساله‌ای که شاید در آن زمان چندان به آن توجه نشد، تناقض رفتار بازار در پاسخ به این قیمت‌گذاری است. آنطور که شورای رقابت در فرمول قیمت‌گذاری خود قید کرده، هرچه تیراژ یک خودرو بالا رود، مجوز افزایش قیمت هم به خودروساز داده می‌شود. اما از طرفی هم یکی از اصول قیمت‌گذاری، تمرکز بر بازار است و بر این اساس، با بیشتر شدن عرضه، قیمت پایین می‌آید. یعنی فرمول از اساس با هدف تمرکز بر بازار تناقض دارد و باعث می‌شود قیمت خودرو به صورت سینوسی بالا و پایین شود.

اما به نظر می‌رسد که با وجود همه این اتفاق‌ها هنوز هم تصمیم‌های تازه در سال سخت خودرویی‌ها ادامه دارد چرا که به تازگی صحبت از تغییر زمان قیمت‌گذاری شده است. با وجود آنکه کمی قبل عنوان شده بود که قرار است هر سه ماه یکبار این بازنگری صورت گیرد، صحبت‌های تازه رئیس شورای رقابت نشان می‌دهد که بازه زمانی سه ماه به شش ماه تغییر یافته است.

29 متولی برای بازار خودرو

طبق صحبت‌هایی که رضا شیوا رئیس شورای رقابت با یکی از سایت‌های خبری داشته، ابتدا قرار بود هر 3 ماه یکبار و با توجه به نرخ تورم بخشی، قیمت خودرو تعیین شود اما این تصمیم با توجه به کاهش نرخ ارز، به 6 ماه تبدیل شده است. مساله‌ای که بسیاری از کارشناسان معتقدند با توجه به تغییرات تورمی در این بازه زمانی، به افزایش یکباره قیمت در بازار خودرو و وارد شدن شوک به این بازار منتهی می‌شود.

یکی از فعالان بازار خودرو کمی قبل گفته بود که یک بررسی نشان داده که نزدیک به 29 نهاد، دستگاه و چند شورا در صنعت خودرو دخالت دارند و همین مساله نشان از چندگانه بودن تصمیم‌گیری در این بازار است؛ بازاری که هر بار با یک تصمیم روبرو می‌شود و قیمت‌ها را دستخوش تغییر می‌کند.

 

نویسنده: سپیده اشرفی

 

فروش خودرو