مجوز سفرهای نوروز 1400 صادر شد

۲۷ بهمن ۱۳۹۹ مجوز سفرهای نوروز 1400 صادر شد

یک سال است که همه‌مان درگیر یک همه‌گیری شده‌ایم و هنوز هم چشم‌انداز مناسبی برای آن نداریم که چه زمانی تمام می‌شود یا کی می‌توان به زندگی عادی بازگشت. پزشکان بسیاری معتقدند که روند گسترش این بیماری به گونه‌ای است که باید تا دو سال آینده نیز مراقبت‌های بهداشتی را انجام داد.

با وجود اینکه واکسیناسیون در برخی کشورها آغاز شده، هنوز هم بسیاری معتقدند که زمان درازی تا اتکای کامل به واکسن در پیش داریم. در یک ماه اخیر، میزان مرگ  و میر ناشی از کرونا اندکی از وضعیت قرمز ماه‌های قبل دور شده و بسیاری معتقدند که دیگر زمان برداشته شدن محدودیت‌ها رسیده است.

محدودیت هایی که تمدید می شد

با این حال و در تمام این مدتی که موج اول تا سوم کرونا را پشت سر گذاشتیم، هیچ زمانی نبود که مجوز رسمی و مشخصی برای سفر صادر شود. تمام افرادی که قصد خروج یا ورود به شهرهای نارنجی یا قرمز را داشتند با مراجعه به فرمانداری مجوز دریافت می‌کردند که این مساله در تعطیلات آخر هفته و بالا رفتن تقاضا، گاهی با مشکلاتی همراه می‌شد.

در مجموع تلاش تمام دستگاه‌های اجرایی بر آن بود که از رفت و آمدهای داخل و خارج شهر کم کنند. محدودیت‌های تردد داخل شهر نیز به همین خاطر وضع شد و شهروندان موظف شدند نهایت تا ساعت 21:30 دقیقه شب به خانه بازگردند. حتی در همین تعطیلات اخیر که مصادف با 22 بهمن بود، ورود به برخی شهرها یا خروج از تهران ممنوع بود. وزیر بهداشت هم به تازگی اعلام کرده که باید مراقب باشیم چون موج چهارم کرونا در راه است و ممکن است خطرناک‌تر از موج‌های قبل باشد.

مجوزی عجیب و یکباره

اما در یک اقدام عجیب، مجوز سفرهای نوروزی صادر شده است. این خبر را امروز برخی خبرگزاری‌ها اعلام کردند. آنطور که در این خبر آمده، مجوز تردد وسایل نقلیه شخصی به شرط هماهنگی مراجع‌ ذی‌صلاح و ارائه کردن مدارک معتبر صادر می‌شود. البته در جزئیات این خبر اعلام نشده که هماهنگی با مراجع ذی‌صلاح منظور همان اخذ مجوز از فرمانداری است یا خیر. اما آنچه که بدیهی به نظر می‌رسد، اوج گرفتن سفرهای نوروزی به واسطه این مجوز و تشدید آمار مرگ و میرهای ناشی از کروناست.

بسیاری از کارشناسان معتقدند که هنوز زمان اتکا به واکسن نرسیده و مشخص نیست که تا تعطیلات نوروز، چه تعداد از مردم امکان دریافت واکسن را دارند. یعنی هنوز نمی‌توان به پشتوانه آغاز طرح واکسیناسیون، به ایمن شدن مردم یقین حاصل کرد. در عین حال، هنوز حتی کادر درمان هم به طور کامل واکسینه نشده‌اند تا نوبت به مردم عادی برسد.

بخشی از نگرانی گروهی که با رفع منع ترددها موافق هستند، مربوط به کسادی فعالیت‌های اقتصادی و گردشگری است. سال قبل هم با وجود اینکه ابتدای محدودیت‌های کرونا بود، بخش گردشگری با مشکلات اقتصادی بسیاری مواجه شد. برخی معتقدند که در صورت ادامه داشتن محدودیت‌ها، این بخش توان کمی برای بقا خواهد داشت. اما در عین حال نمی‌توان منکر این مساله شد که سلامت شهروندان در اولویت تمام سیاستگذاری‌ها قرار دارد و حذف یک باره محدودیت‌ها آن هم در تعطیلات نوروز، حاصلی جز به خطر انداختن سلامت شهروندان ندارد.

 

نویسنده: سپیده اشرفی

 

فروش فوری خودرو کارکرده