مشخصات فنی تیبا 2

۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ مشخصات فنی تیبا 2

شرکت سایپا در سال 1392 هاچ‌بک جدیدی را به عنوان نسخه مدرن‌تر و برتر مدل 111 روانه بازار کرد که تیبا 2 نام گرفت. این خودرو حاصل خروجی نسخه سدان خودرو دیگری با نام تیبا بود که در سال 1388 روانه بازار ایران شد و از قضا خود بر پلتفرم مشترک با خانواده پراید (X100) شکل گرفته بود. جدا از تفاوت‌های ظاهری، بر اساس ادعای شرکت سایپا، تیبا در ساختار مستحکم‌تر طراحی شده بود تا ایمنی بیشتری به همراه داشته باشد. به همین دلیل در نامگذاری پلتفرم این خودرو از کد X211 استفاده شده است.

با این وجود بازار خودرو کشور که از بی‌تنوعی محصولات سایپا خسته شده بود، به تیبا 2 چراغ سبز نشان داد و این خودرو با داشتن چهره‌ای بهتر و متفاوت‌تر (مخصوصا در بخش عقب) به دل خریداران نشست.

تیپ های مختلف تیبا 2 و مشخصات آن ها

تیبا 2 تاکنون در سه تیپ مختلف SX، EX و پلاس روانه بازار خودرو کشور شده است که تفاوت‌های میان آن‌ها در دو تیپ اول در سطح آپشن‌های ارائه شده است اما تیپ پلاس در ظاهر نیز ویژگی‌های بهبود یافته جدیدی با خود به همراه دارد. با این وجود همه این تیپ‌ها با یک پیشرانه 1.5 لیتری و سیستم انتقال نیرو 5 سرعت دستی مشترک به بازار عرضه می‌شوند که در مقایسه با نسخه 111 قادر به تولید توان و گشتاور بیشتری است.

خلاصه مشخصات تیبا 2 در مقایسه با سایپا 111 و پژو 206 تیپ 2 ایران خودرو، به عنوان دو رقیب اصلی به شرح زیر است.

جدول مشخصات فنی تیبا 2

تقابل تیبا 2 با رقبا

با توجه به مشخصات فنی و توان مجموعه انتقال نیرو، این خودرو با اختلافی بسیار جزئی بالاتر از 206 تیپ 2 و سایپا 111 قرار می‌گیرد اما از دیدگاه بازه قیمتی با تیپ 2 در رقابت است. برای بسیاری از مشتریان خرید 206 تیپ 2 به عنوان خودرویی با کلاس و اعتبار بیشتر، انتخاب منطقی‌تری به حساب می‌آید اما قیمت کمتر تیبا 2 نیز می‌تواند تا حدودی ضعف‌های مونتاژ و کیفیت نه چندان دلچسب قطعات و متریال داخلی کابین این خودرو را از چشم دور نگه دارد.

طراحی ظاهری تیبا 2 در مقابل تیبا (نسخه سدان) به مراتب زیباتر و جذاب‌تر است و دقیقا همین موضوع بسیاری از مشتریان 206 تیپ 2 را به سمت این خودرو معطوف کرده است. ظاهر نسبتا مناسب و به روزتر تیبا 2 باعث شد از همان ابتدا سایپا شعار “رویای جوانی” را برای این هاچ‌بک شهری انتخاب کند.

 

نمایی از تیبا 2

تفاوت تیپ های تیبا 2

دو تیپ SX و EX تیبا 2 تفاوت‌های بسیار جزئی با یکدیگر دارند. از این مهم‌تر آن که تیپ پایین‌تر SX از سال 1396 از چرخه تولید حذف شد. مهم‌ترین اقدام انجام شده بر تیبا 2 ارائه نسخه پلاس است که به عنوان تیپ پر آپشن یا آپشنال تیبا 2 شناخته می‌شود.

اگرچه سایپا به صورت آپشنال دو ویژگی آینه‌های جانبی برقی و شیشه بالابرهای برقی عقب را برای تیپ EX در نظر دارد اما تیپ پلاس به صورت استاندارد ضمن به همراه داشتن این دو آپشن، ویژگی‌های دیگری نظیر سیستم مولتی مدیا به همراه مانیتور لمسی 7 اینچی و دوربین دید عقب، سیستم هشدار موانع (سنسور پارک)، روف رک (باربند)، سپرهای دو رنگ جلو و عقب، صندی چرم و تریم داخلی مشکی رنگ، شیشه دودی عقب، زیرپایی‌ها و کفی صندوق سه بعدی و جلوپنجره کرومی را با خود به همراه خواهد داشت. در نتیجه دستیابی به هر یک از این آپشن‌ها تنها از طریق سفارش نسخه گران قیمت‌تر پلاس ممکن است.

طراحی داخلی تیبا 2

تیبا 2 در عمل

شرکت سایپا، خودرو تیبا 2 را با پیشرانه قدرتمندتر، گیربکس با ضرایب متفاوت و ترمز‌های بهتر از خانواده پراید به بازار عرضه کرد. بر اساس ادعا این شرکت، این خودرو همچنین از ناحیه شاسی و درها اندکی تقویت شده است و از ورق ضخیم‌تری برای بدنه خود بهره می‌گیرد که تاثیر آن در اختلاف وزن 50 کیلوگرمی با 111 دیده می‌شود اما مشکل اینجا است که ادعای ایمن‌تر بودن تیبا 2 در مقایسه با 111 قابل اثبات نیست چون این خودرو هرگز مورد تست ایمنی و تصادف قرار نگرفته است. در نتیجه در این قسمت تنها باید به ادعای سایپا اعتماد کرد.

 

نمای عقب تیبا 2

نتیجه گیری

اگر پژو 206 تیپ 2 ایران خودرو را به عنوان رقیبی که ویژگی‌های برتری چون اعتبار برند و بازار صفر و دست دوم بهتر دارد، از این مقایسه کنار بگذاریم، باید اعتراف کنیم که تیبا 2 در برابر پراید 111 گزینه‌ای برنده است. اما اختلاف ویژگی‌های فنی این دو خودرو در عمل به اندازه‌ای نیست که فاصله قابل توجهی میان آن‌ها ایجاد کند. در نتیجه انتخاب میان دو گزینه تیبا 2 و 111 احتمالا در مرحله اول به عامل قیمت نهایی خلاصه خواهد شد مگر آن که مشتری در بازار دست دوم به سراغ تیبا 2 برود.

رویارویی تیبا 2 با تیپ 2 پژو 206 نیز رقابتی تنگاتنگ است. 206 اعتبار خود را در بازار ایران مدیون اعتبار برند، بازار فروش دست دوم بسیار قوی و پرستیژ اجتماعی بالا است. بازاری که تیبا 2 به این سادگی‌ها به آن نزدیک نخواهد شد. در نتیجه می‌توان گفت تیبا 2 در بازار کشور جایی میان 206 تیپ 2 و سایپا 111 قرار می‌گیرد. اما نسخه تیبا 2 پلاس با داشتن برخی ویژگی‌ها و آپشن‌های رفاهی تحریک کننده، می‌تواند اختلاف خود با 206 تیپ 2 ساده را تا حد زیادی کم کند.

 

نویسنده: شهاب انیسی

فروش فوری خودرو کارکرده