نمایشگاه خودرو توکیو 2021 کنسل شد

۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ نمایشگاه خودرو توکیو 2021 کنسل شد

نمایشگاه خودرو توکیو، یک رویداد مهم‌ در صنعت خودروسازی جهان است که از اواسط دهه 50 میلادی تا امسال به صورت سالیانه برگزار می‌شد، اما حالا به دلیل رعایت پروتکل‌های بهداشتی و ویروس کرونا، لغو خواهد شد.

Tokyo Motor Show امسال برای نخستین بار پس از 67 سال لغو می‌شود. این رویداد مهم که نخستین بار در سال 1954 برگزار شد، یکی از مهم‌ترین نمایشگاه‌های صنعت خوروسازی به حساب می‌آید. دلیل لغو این نمایشگاه مهم، همه‌گیری ویروس کرونا و رعایت پروتکل‌های بهداشتی برای جلوگیری از شیوع بیشتر آن، عنوان شده است. این در حالی است که تنها چند روز از برگزاری حضوری یک نمایشگاه دیگر، یعنی نمایشگاه خودرو شانگهای پس از یک سال غیبت، می‌گذرد.

Akio Toyoda که در حال حاضر مدیرعامل کمپانی بزرگ تویوتا و رئیس انجمن تولیدکنندگان اتومبیل ژاپن و سازمان دهنده رویدادهای این کشور است، در مصاحبه‌ای گفت: «ما به این نتیجه رسیده ایم که برنامه‌ریزی برای رویدادی جذاب در محیطی امن برای بازدیدکنندگان، کار دشواری است.»

همانطور که پیش‌تر ذکر شد، این رویداد یکی از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین نمایشگاه‌های خودرو در ابعاد جهانی بود که حالا به دلیل پاندمی کووید-19، مسئولین ناچار به لغو آن شده اند. از آنجایی که اخیرا پیشروی و شیوع این بیماری در ژاپن موجب نگرانی‌های فراوان شده است، نخست وزیر این کشور اعلام کرد که دولت قصد دارد شرایط را در شهرهایی مانند توکیو و اوساکا، بحرانی و اضطراری اعلام کند.

لغو نمایشگاه توکیو 2021 به دلیل کرونا

این کشور آسیایی بزرگ تا سه ماه دیگر شاهد و میزبان بزرگ‌ترین رویداد ورزشی جهانی، یعنی المپیک 2021 خواهد بود. ژاپن پیش‌تر برای میزبانی المپیک در سال 2020 اعلام آمادگی کرده بود، اما این رویداد نیز به دلیل شرایط نابسمان و حساس جهانی، به سال میلادی جاری موکول شد.

هنوز مشخص نیست که آیا سال دیگر شاهد برگزاری این نمایشگاه در صنعت خودرو خواهیم بود یا خیر، اما زمانی که این رویداد مجددا پا بگیرد، با عنوان «نمایشگاه تحرک یا mobility show» باز خواهد گشت. دلیل انتخاب این نام جدید، شیوه‌ها و راهکاری‌های متنوع و جدید در زمینه حمل و نقل دنیای امروزی است.

آکیو تویودا می‌گوید: «دفعه بعدی، شاهد بازگشت نمایشگاهی پیشرفته‌تر به اسم “نمایشگاه تحرک توکیو” خواهیم بود. از شما می‌خواهیم که ما را پشتیبانی کنید.»

او در پاسخ به سوال اینکه چرا برگزاری این رویداد به طور مجازی (مانند نمایشگاه خودرو ژنو) یکی از گزینه‌ها نبود، گفت: « انواع و اقسام خودروهای سواری، موتوسیکلت و خودروهای بزرگ صنعت خودروسازی در نمایشگاه توکیو رونمایی می‌شوند. به همین دلیل، اولویت ما این است که بازدیدکنندگان از نزدیک و در دنیای واقعی این محصولات را ببینند. بنابراین تصمیم گرفتیم که نمایشگاه را کنسل کنیم.»

این نخستین باری نیست که یک چنین رویداد مهمی به دلیل شرایط خطرناک کنونی لغو می‌شود. این پاندمی نمایشگاه‌های مهم دیگری از جمله نمایشگاه بین المللی آمریکا شمالی در کوبو هال دیترویت را نیز به تعطیلی کشاند و آن را با رویداد دیگری به نام Motor Bella جایگزین کرد.

همچنین به نظر می‌رسد که تاریخ برگزاری نمایشگاه خودرو لس آنجلس هم به زمان دیگری موکول شده است. همانطور که پیش‌تر گفته شد، تنها نمایشگاه حاضر فعلی Auto Shanghai است که با قدرت هرچه بیشتر ادامه داد و میزبان برندهای خودروسازی بزرگی چون Toyota، BMW، Audi و… بود.

منبع: motor1 / autocar

نویسنده و مترجم: پرستو مهدی قلیخان

فروش فوری خودرو کارکرده