نوسانات قیمت لوازم یدکی خودرو

۲۲ تیر ۱۳۹۸ نوسانات قیمت لوازم یدکی خودرو

در ماه‌های گذشته با توجه به افزایش بسیار بالا و بی‌سابقه قیمت خودروهای تولیدی، مونتاژ ‌شده، وارداتی و همچنین افزایش قیمت لوازم یدکی، قطعات جانبی و محصولات وابسته به اتومبیل، بازار  لوازم جانبی ماشین نیز دچار نوسانات بسیار زیادی شده است.

به گزارش خودرو45 و به نقل از ایسنا، هر چند که این نوسانات بیشتر در راستای افزایش قیمت محصولات بوده است؛ اما طبق صحبت‌های اخیر مسئولین مربوطه، کاهش قیمت قطعات جانبی در دستور کار قرار گرفته و امید می‌رود که در آینده، شاهد پایین آمدن قیمت آن‌ها باشیم.

در ادامه با ما همراه باشید تا آخرین تغییرات قیمت گلگیر، رادیاتور، روغن موتور و لاستیک (تایر) در بازار لوازم جانبی ماشین و همچنین اظهارات دو رئیس اتحادیه‌های «بنگاه‌های مسافربری» و «سازندگان و فروشندگان رادیاتور و گلگیر» در خصوص آینده قیمت این محصولات و شرایط فعلی را به اطلاع شما برسانیم.

 

افزایش قیمت گلگیر و رادیاتور خودرو

گلگیر و رادیاتور خودرو

ریاست اتحادیه سازندگان و فروشندگان رادیاتور و گلگیر تهران گفت: با توجه به افزایش بی‌سابقه قیمت خودرو، شاهد بالارفتن قیمت لوازم یدکی در بازار قطعات جانبی اتومبیل هستیم؛ بازار مربوط به فروش گلگیر و رادیاتور هم از این قائده مستثنی نبوده و با افزایش قیمت ماشین، شاهد بالا رفتن قیمت آن‌ها نیز بوده‌ایم.

فرهاد کشانی با اشاره به تولیدات داخلی گلگیر و رادیاتور گفت: با توجه به شرایط حال حاضر و با تکیه به پیشرفت علم و تکنولوژی، ظرفیت مراکز علمی کشور و بالا رفتن قیمت قطعات وارداتی خودرو، شرکت‌های دانش‌بنیان که در زمینه تولید لوازم یدکی و محصولات جانبی فعالیت می‌کنند؛ با تاثیری که در تولیدات داخلی می‌‌گذارند، امکان رقابت با قطعات یدکی تولید کمپانی‌های بزرگ دنیا را می‌توانند فراهم کنند.

وی در ادامه خاطرنشان کرد که برای تولید قطعاتی مانند رادیاتور و اگزوز، نیاز خاصی به واردات مواد اولیه نیست و تنها بعضی از تولیدکنندگان که لوازم خاصی ارائه می‌دهند، نیاز به مواد اولیه وارداتی دارند.

فرهاد کشانی در ادامه گفت: از آنجایی که خودرو به دلیل افزایش قیمت بی‌سابقه به عنوان یک محصول سرمایه‌گذاری شناخته می‌شود و بالارفتن قیمت در نحوه نگهداری و تعمیر ظاهری خودرو اثر گذاشته است؛ مردم بابت رفع مشکلات ظاهری، دست از تعمیر برداشته و تعویض قطعات را در اولویت قرار داده‌اند که همین امر باعث افزایش متقاضیان خرید لوازم جانبی ماشین شده است.

 

کاهش قیمت لاستیک خودرو افزایش قیمت روغن موتور

لاستیک و روغن موتور

ریاست اتحادیه بنگا‌ه‌های مسافربری با اشاره به وجود لاستیک و روغن تقلبی یا تاریخ گذشته در بازار قطعات یدکی گفت: در حال حاضر با عرضه لاستیک از سمت وزارت صنعت و همچنین اتحادیه فروش لاستیک به صورت برنامه‌ریزی شده، شاهد کاهش قیمت لاستیک در بازار لوازم یدکی خودرو هستیم.

وی در ادامه گفت که وزارت صنعت، معدن و تجارت تایرهای سایز بزرگ را تحت بررسی و نظارت اتحادیه مربوطه در اختیار مصرف‌کنندگان نهایی قرار داده و لاستیک‌های سایز کوچک نیز با برنامه‌ریزی اتحادیه فروشندگان لاستیک و وزارت‌خانه با افت قیمت بسیار قابل توجهی روبرو شده است.

 

افزایش قیمت روغن موتور

علی انصافی در خصوص روغن موتورهای مصرفی در بازار گفت: با اینکه روغن‌ موتورهای مصرفی در صنف بنگاه‌های مسافربری، تولید داخل است؛ اما قیمت این محصولات، رشد قابل توجهی داشته و با افزایش عرضه روغن موتورهای تقلبی، شرایط انتخاب و مصرف این محصول در بازار برای مشتریان بسیار سخت شده است.

وی در ادامه تاکید کرد: اگر سهمیه‌ای در زمینه عرضه و مصرف روغن موتور در اختیار اتحادیه‌ها برای ارائه به مصرف کننده‌ها قرار گیرد، مشکلات موجود تا حد زیادی کاهش پیدا می‌کند. همچنین پیشنهاداتی به وزارت صنایع، معدن و تجارت در خصوص عرضه روغن موتور سهمیه ‌بندی به خودروهای عمومی داده شده که تا به این‌لحظه، هیچ پاسخی از وزارت‌خانه مربوطه دریافت نشده است.

 

نویسنده: شیوا فاضلی

 

فروش خودرو