هر آنچه باید در مورد موسسه ایمنی EuroNCAP بدانید!

۱۶ دی ۱۳۹۷ هر آنچه باید در مورد موسسه ایمنی EuroNCAP بدانید!

تا به حال به برنامه‌های هیجان انگیز تلویزیونی که در آن ایمنی اتومبیل‌های نسل جدید را در شرایط مختلف با‌‌ هم مقایسه می‌کنند توجه کرده‌اید؟ امروزه در سراسر دنیا موسسات زیادی وجود دارند که با بهره‌گیری از جدیدترین روش‌ها، ایمنی خودروها را بررسی کرده و به آن‌ها امتیاز می‌دهند. در این میان یکی از معتبرترین موسسات سنجش ایمنی خودرو، موسسه EuroNCAP است که به اصطلاح خودروهای اروپایی را ستاره‌دار می‌کند و می‌توان از آن به عنوان یکی از پرسابقه‌ترین موسسات ایمنی یاد کرد.

 

درباره موسسه EuroNCAP

ایمنی یوروانکپ

پس از شروع به کار موسسه آمریکایی NHTSA در سال ۱۹۷۹، موسسات ایمنی دیگری نیز در سرتاسر جهان شروع به فعالیت کردند که از میان آن‌ها می‌توان بهLNCAP  در استرالیا و نیوزیلند،C-NCAP  در چین و EuroNCAP در اروپا اشاره کرد. موسسه EuroNCAP که نام از برگرفته از European New Car Assessment Programme است، فعالیت خود را از سال ۱۹۹۷ در بلژیک زیر نظر وزارت ترابری بریتانیا و پشتیبانی آزمایشگاه تحقیقات ترابری آغاز کرد.

 این موسسه با تکیه‌بر تجهیزات پیشرفته و دانش کارشناسان متخصص خود، در جهت سنجش ایمنی خودرو آن را در بخش‌های مختلف مورد بررسی قرار می‌دهد تا میزان آسیب ‌دیدگی به اتومبیل و سرنشینان خودرو به ‌وسیله آدمک‌های شبیه‌ سازی شده بررسی شوند. پس از اتمام آزمون‌ها با تحلیل اطلاعات به دست آمده، به اتومبیل مورد نظر ستاره ایمنی تعلق می‌گیرد. در نظر داشته باشید که این تست علاوه بر خودورهای تولید اروپا شامل خودروهای وارداتی به اروپا هم می‌شود.

برخی از خودروهایی که ستاره دریافت می‌کنند، به انتخاب خود موسسه مورد تست قرار می‌گیرند؛ بعضی از خودروسازان نیز محصولات خود را به صورت داوطلبانه در اختیار موسسه EuroNCAP قرار می‌دهند تا بتوانند از میزان امنیت محصولات تولیدی خود آگاه شوند؛ به عبارتی انجام این تست‌ها کاملا اختیاری هستند اما اغلب شرکت‌های خودرو سازی مشتاقند تا از طریق موسسات ایمنی این چنینی موفق به کسب ستاره ایمنی شوند.

 

امتیاز‌دهی موسسه EuroNCAP

ایمنی هیوندای

 

این موسسه ایمنی تمامی خودروها را بر اساس چهار اصل زیر مورد بررسی قرار می‌دهد و پس از پایان آزمون‌ها نتایج را در قابل درصدهای متفاوت برای هر بخش منتشر می‌نماید: 

 • حفاظت از سرنشینان بزرگسال (راننده و سرنشینان خودرو):
  این تست شامل مواردی همچون ضربه از کنار، تست شلاقی و ضربه به قسمت جلویی خودرو است.

 

 • حفاظت از سرنشینان خردسال:
  برای ستاره‌دهی این بخش مواردی مثل توانایی تطبیق خودرو با طرح‌ها و سایزهای متنوع صندلی‌ کودک، حفاظت از خردسال بر صندلی کودک، تست ضربه از جلو، تست ضربه از کنار و مواردی از این قبیل تحت بررسی قرار می‌گیرد.

 

 • سیستم‌های کمکی راننده:
  مواردی همچون هشدار کمربند، ترمز اضطراری خودکار، کنترل پایداری الکترونیکی، دستیار کمکی سرعت و دستیار رانندگی بین خطوط در این مرحله مورد ارزیابی و بررسی قرار می‌گیرند.

 

 • حفاظت از عابرین پیاده:
  در این مرحله به دلیل حسلاسیت بالا، ایمنی خودرو در شرایط مختلف و با سرعت‌های کم و زیاد هنگام تصادف با آدمک‌های شبیه سازی مورد بررسی قرار می‌گیرد و مطابق با نتایج به‌دست آمده به خودرو امتیاز‌دهی می‌شود.

 

تغییرات روند کاری موسسه EuroNCAP در سال ۲۰۰۹

تجهیزات امنیتی

 از سال ۲۰۰۹ میلادی، این موسسه تغییراتی را در روند امتیاز‌دهی خود ایجاد کرد. از آنجایی که در گذشته خودروسازان بیشتر به دنبال افزایش ایمنی برای سرنشینان داخل خودرو بودند و توجه کمتری به عابرین پیاده داشتند؛ این موسسه تمرکز خود را بر تست محافظت از عابرین پیاده قرار داد و مواردی را به آزمون‌های قبلی خود اضافه کرد که از جمله آن‌ها می‌توان به شبیه سازی برخورد پا به سپر خودرو، برخورد سر بزرگسالان و کودکان به شیشه اتومبیل یا کاپوت و برخورد بدن عابر پیاده با کاپوت خودرو اشاره کرد. انجام چنین آزمون‌هایی باعث شد تا خودروسازان در طراحی و تولید اتومبیل‌های نسل جدید خود، ایمنی عابر پیاده را بیش از پیش مورد توجه قرار دهند.

 

ستاره ‌های ایمنی

ستاره ایمنی یوروانکپ

حداقل ستاره ایمنی موسسه  EuroNCAP برای خودرویی که مورد بررسی قرار می‌گیرد یک و حداکثر پنج ستاره است:

 • پنج ستاره: خودروهای مجهز به انواع فناوری‌ها و سامانه‌هایی با بیشترین ایمنی پنج ستاره زرد رنگ می‌گیرند
 • چهار ستاره: اتومبیل‌هایی که فاقد برخی از سامانه‌های جلوگیری از تصادف هستند، می‌توانند چهار ستاره ایمنی دریافت کنند
 • سه ستاره: اتومبیل‌های سه ستاره، فاقد هر نوع سیستم جلوگیری از تصادف‌ هستند
 • دو ستاره: به خودروهایی که ایمنی بسیار کمی دارند، دو ستاره تعلق می‌گیرد
 • یک ستاره: خودروهای یک ستاره فاقد هرگونه ایمنی هستند؛ البته امروزه با توجه به تکنولوژی جدیدی که در تولید خودروها به کار گرفته می‌شود، اتومبیلی با یک ستاره دیده نمی‌شود

 

 شاید برایتان جالب باشد بدانید، ستاره‌هایی که از سوی این موسسه به خودروها اعطا می‌شوند، می‌توانند علاوه‌بر مشخص نمودن سطح امنیت این خودروها نقش بزرگی در میزان فروش‌ آن‌ها ایفا نماید؛ مطمئنا اغلب افراد تمایلی به خرید خودروهای ناامن ندارند و برای حفظ سلامت و جان خود هم که شده به دنبال خرید خودروهایی با بالاترین سطح امنیت هستند.