پیش‌ نمایش هیوندا از خودرو برقی آیونیک (Ioniq)

۱۲ بهمن ۱۳۹۹ پیش‌ نمایش هیوندا از خودرو برقی آیونیک (Ioniq)

هیوندای اولین تصاویر از نخستین خودرو تمام برقی خود با نام آیونیک ۵ را منتشر کرد. این خودرو اولین محصولی است که بر اساس پلتفرم برقی هیوندای و کیا ساخته می‌شود و با عنوان آیونیک به بازار عرضه خواهد شد.

هیوندای محصول جدید خود را این گونه توصیف می‌کند: «تغییری بنیادین در روش طراحی خودرو برقی.» این اتومبیل در فوریه ۲۰۲۱ میلادی (بهمن ۱۳۹۹) رونمایی می‌شود. خودرو برقی آیونیک، اولین محصولی است که بر اساس پلتفرم برقی هیوندای و کیا (E-GMP) تولید خواهد شد.

نیم ‌نگاهی به خودرو برقی آیونیک

هیوندا خودرو برقی آیونیک (Ioniq) را بر اساس طرح مفهومی ۴۵، سال ۲۰۱۹ طراحی کرده و در تعریف آن می‌نویسد: «تجربه‌ای منحصر به فرد که فقط می‌توان با خودروهای برقی خاص به آن دست یافت.»

المان‌های به کار رفته در طراحی این خودرو برقی عبارتند از «پیکسل‌های پارامتریک» (چراغ‌های پیکسل مانند کوچکی که در جلوی خودرو قرار می‌گیرند.)، کاپوت صدفی شکل و رینگ‌های بهینه‌سازی‌شده ۲۰ اینچی.

سانگ یوپ لی، رئیس طراحی هیوندای با اطمینان بیان می‌کند که این خودرو «استاندارد و معیار جدیدی را تعریف می‌کند که طراحی خودروهای برقی در آینده بر اساس آن سنجش و ارزیابی می‌شوند.»

فناوری V2L (Vehicle to Load) در خودرو برقی ایونیک ۵ به کار رفته که شامل یک منبع تغذیه ۳.۵ کیلوواتی، ۱۱۰/۲۲۰ ولتی با استفاده از شارژ دو طرفه است و به گفته هیوندای این مقدار انرژی برای کباب کردن یک بوقلمون کفایت می‌کند. همچنین این خودرو دارای سیستم شارژ فوق سریع است که می‌تواند باتری خودرو را در عرض ۵ دقیقه شارژ کند و بعد از آن ۱۰۰ کیلومتر راه برود.

نمای اولیه خودرو برقی ایونیک

آینده خودرو برقی آیونیک

آیونیک ۵ اولین خودرویی است که قرار است با این نام تولید شود و هیوندای قصد دارد تا چهار سال آینده، سه خودرو دیگر نیز با همین نام روانه بازار کند.

روش نام‌گذاری این خودروها نیز از سیستم نام‌گذاری خودروهای ID فولکس واگن گرفته شده است. اعداد فرد برای خودروهای شاسی‌بلند و اعداد زوج برای سدان‌ها و مدل‌های دیگر به کار خواهد رفت.

بعد از هیوندای آیونیک ۵، خودرو سدان اسپرت آیونیک ۶ در سال ۲۰۲۲ به بازار خواهد آمد که بر اساس مدل مفهومی پروفسی طراحی شده و در سال ۲۰۲۴ شاهد عرضه شاسی‌بلند آیونیک ۷ خواهیم بود که هنوز تصویری از آن منتشر نشده است.

هنوز جزئیات و اطلاعات دقیقی از این سه خودرو اعلام نشده اما بر اساس اظهارات مدیران هیوندای، هر یک از این خودروهای برقی طراحی و ظاهر متفاوتی داشته اما چراغ‌های جلوی همه این مدل‌ها از نوع پیکسلی بوده که قبلا در مدل‌های مفهومی ۴۵ و پروفسی دیده شده است.

هر یک از این خودروهای برقی بر اساس پلتفرم برقی هیوندای تولید می‌شوند و دارای قابلیت شارژ فوق سریع و بُرد زیاد خواهند بود. با وجود فاصله زیاد بین چرخ‌ها و همین طور کف صاف، فضای داخلی ایونیک کاملا جادار است که از «اتاق‌های نشیمن هوشمند» الهام گرفته شده.

طراحی خودرو برقی ایونیک

برنامه هیوندا برای تولید خودرو های تمام برقی تا سال 2025

شرکت خودروسازی هیوندا پیش‌تر مدلی را با نام آیونیک عرضه کرده بود که قرار است با توجه به تولید خودروهای برقی جدید، تغییر نام پیدا کند و یا با مدل دیگری جایگزین شود.

هیوندای در نظر دارد تا سال ۲۰۲۵، تعداد 16 خودرو برقی دیگر با همین نام تولید کرده و میزان فروش خودروهای برقی خود را به بیش از ۵۰۰ هزار دستگاه در سال برساند. این عدد معادل ۱۰ درصد از فروش کل هیوندای در سال ۲۰۱۹ است. این شرکت کره‌ای می‌خواهد تا ۵ درصد از بازار جهانی خودرو را در دست بگیرید و از یک «تولیدکننده خودرو» به «راهگشای وسایل نقلیه هوشمند» تبدیل شود.

 

نویسنده: میلاد قزللو

فروش خودرو