جزئیات ورود خودرو به داخل کشور، تابلو ورود ممنوع مقابل خودروهای آمریکایی!

۲۲ دی ۱۳۹۹ جزئیات ورود خودرو به داخل کشور، تابلو ورود ممنوع مقابل خودروهای آمریکایی!

با تصویب کمیسیون تلفیق بودجه مجلس شورای اسلامی واردات خودرو در سال آینده نیز ممنوع است اما خودروهای حاضر در مناطق آزاد و گمرک با شروطی می‌توانند به کشور وارد شوند.

طی روزهای 20 و 21 دی ماه 99، واردات برخی خودروها برای مناطق آزاد، آزاد شد؛ البته این آزادسازی هم با شرط و شروطی همراه شده است.

به گفته سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه، دولت باید خودروهای «غیر آمریکایی» موجود در مناطق آزاد را شناسایی و اقدام لازم برای ورود آن به کشور را انجام دهد.

رحیم زارع تاکیده کرده «براساس این مصوبه، نرخ سود بازرگانی در تناسب با نوع خودرو و سال ساخت باید به‌گونه‌ای تنظیم شود که در مقایسه قیمت‌های کف بازار، منجر به سود بیش از ۲۰ درصد برای وارد کنندگان نشود.»

ظرف مدت یک ماه از تاریخ ابلاغ این قانون، حقوق گمرکی و سود بازرگانی متناسب و مشروط، توسط کمیته موضوع ماده یک قانون مقررات صادرات و واردات تعیین و توسط دولت ابلاغ می‌شود.

براساس مصوبه کمیسیون تلفیق بودجه مجلس، واردات خودرو به کشور آزاد نشده و تنها امکان ورود خودروهای حاضر در گمرک مناطق آزاد، به غیر از خودروهای آمریکایی به کشور فراهم شده است که البته درست پس از اعلام این خبر، رییس پلیس راهور ناجا نیز از پلاک نشدن برخی مدل خودرو ها نیز خبر داد.

در این مصوبه آمده است که خودروهای خارجی موجود در گمرک مناطق آزاد، به شرط آمریکایی نبودن و همچنین قیدهای مربوط به نرخ سود بازرگانی و قیمت، وارد سرزمین اصلی شوند.

یکی دیگر از شروط واردات خودرو از مناطق آزاد، واردات آنها به مناطق آزاد تا تاریخ انتهای آذر امسال است و در واقع خودروهای خارجی به سرزمین اصلی فراهم است که  تا پایان آذر سال ۹۹ وارد مناطق آزاد و ارز آنها پرداخت شده و با پرداخت عوارض مالیات و حقوق گمرکی می‌توانند وارد کشور شوند.

این شرط درحالی مطرح شده است که واردات خودرو به کشور از تابستان سال 97 ممنوع شده و هیچ خودرویی وارد کشور نشده  و طی ماه‌های گذشته تنها برخی خودروهای در گمرک مانده ترخیص شده اند اما آماری از پلاک شدن آن‌ها وجود ندارد.

 

ممنوعیت ورود خودروهای آمریکایی به ایران!

بر اساس آخرین مصوبه کمیسیون تلفیق بودجه، تنها خودروهای غیر آمریکایی حق ورود به سرزمین اصلی را دارند و خودروهای آمریکایی پلاک نمی‌شوند.

در همین زمینه سردار هادیانفر- رییس پلیس راهور ناجا نیز گفته است که خودروهای آمریکایی و خودروهایی نظیر پورشه و مازراتی ( براساس مصوبه ممنوعیت واردات خودروهای 2500 سی سی به بالا)، امان واردات ندارند و پلاک نخواهند شد.

 

درآمد دولت از واردات خودرو در مناطق آزاد چقدر است؟

به نظر می‌رسد که دولت در بودجه ۱۴۰۰ درآمد ۱۰ هزار میلیارد تومانی را از واردات خودرو در مناطق آزاد پیش بینی کرده است؛ اما باید دید با ممنوعیت واردات خودرو آیا این امر محقق خواهد شد؟ سخنگوی ستاد بودجه اعلام کرده که به نظر نمی‌رسد این امر محقق شود و احتمالا تنها ۵ هزار میلیاد تومان درآمد دولت از واردات خودرو از مناطق آزاد باشد.

ثبت سفارش باید باز شود

مژگان خانلو، سخنگوی ستاد بودجه گفته برای ورود خودرو از مناطق آزاد، باید ثبت سفارش باز باشد و وزارت صمت باید سامانه ثبت سفارش اصلی را باز کند.

 

ماجرای ممنوعیت واردات خودرو به کشور از تیرماه سال 97 همزمان با افزایش ناگهانی نرخ ارز، تعدیل بازار و خروج برخی شرکای خودروساز خارجی از صنعت خودرو کلید خورد. از آن روز تاکنون تعداد زیای خودرو بلاتکلیف در گمرکات کشور باقی ماندند و از ابتدای سال 99 به مرور تعدادی از این خودروها ترخیص شدند.

اکنون با نزدیک شدن به پایان سال 99، گویی دولت قصد دارد ورود برخی مدل خودروها به مناطق آزاد را آزاد کند. حال این پرسش مطرح است که آیا این آزادسازی واردات به باز شدن مجدد سایت ثبتارش منتهی خواهد شد؟

 

 

نویسنده شقایق صفی خانی

 

فروش خودرو