پاسخ متداول‌ترین سوال‌های حقوقی در نقل و انتقال سند خودرو

۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ پاسخ متداول‌ترین سوال‌های حقوقی در نقل و انتقال سند خودرو

مقالات مجله خودرو45 با هدف پاسخ‌گویی به نیاز شما در حوزه‌های مختلف خودرویی تهیه شده و تلاش شده است تا در این مقاله به پرسش‌های حقوقی و روزمره مخاطبان این سایت پرداخته شود.

پاسخ به پرسش‌هایی مبنی بر نحوه نقل و انتقال سند، چگونگی تعویض پلاک خودرو و یا پرطرفدارترین خودروهای روز بازار خودرو و … از جمله همان سوال‌هایی است که مخاطبان از بلاگ خودرو۴۵ پرسیده‌اند که در ادامه به برخی از مهم‌ترین آن‌ها پرداخته می‌شود.

  • بررسی انواع خودروهای تولید داخل، مونتاژ شده، وارداتی و خارجی
  • مقایسه فنی و ظاهری ماشین‌های پرطرفدار بازار
  • اخبار روز و رویدادهای جهانی حوزه اتومبیل
  • برترین‌های جهانی ماشین در سال‌های مختلف
  • موارد حقوقی و قانونی کشور در بخش خودرو
  • تکنیک‌ها، ترفندها و انواع تعمیرات اتومبیل
  • آشنایی با جزئیات قطعات مختلف ماشین

پس از حدود دو سال اطلاع‌رسانی به مخاطبین خود در تمام بخش‌ها، تصمیم گرفته‌ایم تا متداول‌ترین سوالاتی که شما در سه مقاله «فک رهن خودرو»، «تعویض پلاک و انتقال سند» و «نحوه گازسوز کردن ماشین» از ما پرسیدید را در این متن گردآوری کرده و پاسخ‌گوی دغدغه‌های مطرح شده پرتکرار شما باشیم.

سوالات متداول فک رهن خودرو

سوالات خودرویی

پس از پرداخت تمام اقساط خرید ماشین، جهت فک رهن آن باید به کجا مراجعه کرده و چه اقداماتی انجام دهیم؟

پاسخ: شما باید به یکی از دفاتر فک رهن وابسته به شرکت خودروسازی مربوطه مراجعه کرده و با ارائه اسناد آخرین پرداختی، تقاضای خود را اعلام کنید. اگر شرکت مذکور، چکی را تحت عنوان ضمانت از شما دریافت کرده؛ تحویل آن را هنگام تسویه نهایی فراموش نکنید.

 

خودرویی در گذشته، به صورت لیزینگی خریداری و کلیه اقساط آن را پرداخت کردم، برگ سبز و مدارک را هم به نام زدم؛ اما انتقال سند آن در حال حاضر، امکان‌پذیر نیست و گفته می‌شود که سند هنوز در رهن است. برای رفع این مشکل، چه‌کاری باید انجام دهم؟

پاسخ: به احتمال زیاد، فک رهن خودرو شما در دفاتر رسمی و سیستم شرکت لیزینگ مورد نظر ثبت نشده است؛ پس باید به این دفتر مراجعه کرده و تقاضای خود را پیگیری کنید. در صورتی که مدارک را دریافت کرده و به نام زدید، حتما اقدامات لازم جهت آزاد کردن سند از رهن را انجام دهید؛ زیرا این مشکل در آینده برای شما، دردسرهایی خواهد داشت.

 

اتومبیلی را از شخص خریداری کردم که در رهن خودروساز است و فروشنده، مبلغ اقساط را به صورت ماهانه از من دریافت می‌کند تا پرداخت شود. آیا امکان انتقال سند و پرداخت بدهی توسط خودم وجود دارد؟

پاسخ: اگر ماشینی در رهن شرکت باشد، به صورت قانونی امکان انتقال سند آن به هیچ وجه وجود ندارد؛ مگر اقساط، یک‌جا پرداخت شود. شما در چنین وضعیتی جهت اطمینان بیشتر می‌توانید از فروشند، وکالت فروش خودرو مذکور را دریافت کنید. توجه داشته باشید که امکان انتقال سند قطعی به نام شما تا زمانی که اقدام به تسویه حساب کامل با شرکت و فک رهن ماشین نکرده باشید؛ وجود ندارد.

 

سوالات متداول تعویض پلاک خودرو

سوالات حوزه خودرو

ماشینی خریداری کردم که سند آن به نام مالک اول است و چندین بار به چند نفر در استان‌های مختلف فروخته شده؛ حالا قصد انتقال سند آن را به نام خود دارم، چه کاری باید انجام دهم؟

پاسخ: به یکی از دفاتر خدمات قضایی مراجعه کنید. دادخواستی تحت عنوان «الزام به تنظیم سند رسمی خودرو» دهید و مشخصات تمام کسانی که برای ماشین مورد نظر، پیش از این اقدام به تعویض پلاک کرده‌اند؛ با حکم دادگاه اجازه تنظیم سند قطعی به نام خودتان را داشنه باشید.

ماشینی خریداری کردم که چهار بار تعویض پلاک و هر بار برگ سبز هم صادر شده است. راهی وجود دارد که سند آن‌، فقط یک‌بار به نام من تحت عنوان مالک آخر زده شود؟

پاسخ: متاسفانه خیر؛ هر خودرو به صورت کلی دو سند «نیروی انتظامی یا برگ سبز» و «ثبتی دفترخانه» دارد. طبق قانون با هر بار تعویض پلاک که در نتیجه، منجر به صدور برگ سبز جدید می‌شود؛ باید به نام همان شخص، سند قطعی انتقال زده شود.

بنابراین ماشینی که تعویض پلاک آن به طور مثال چهار بار انجام شده؛ باید چهار بار سند قطعی به نام مالکان پیشین زده شود تا نوبت به مالک آخر برسد.

 

پلاک خودرو قبلی من برای شهر تهران است؛ اما در حال حاضر در پایتخت سکونت ندارم. برای خرید ماشین جدید باید مدارک احراز سکونت در تهران را ارائه دهم یا می‌توانم از همان پلاک قبلی استفاده کنم؟

پاسخ: احراز سکونت خریدار از الزامات تعویض پلاک است. زیرا مدارک خودرو پس از صدور به آدرس فعلی شما ارسال می‌شود؛ به همین دلیل باید به مراکز تعویض پلاک شهری که در آن سکونت دارید، مراجعه و پلاک همان شهر را دریافت کنید.

 

سوال متداول دوگانه‌سوز کردن خودرو

سوالات حقوقی خودرو

طبق اعلام دولت، پس از افزایش قیمت بنزین در سال 89 تمهیداتی در جهت ارائه وام گازسوز کردن خودرو اعلام شد که من در همان ابتدا، ثبت نام کردم؛ اما هیچ خبری نشد؟

پاسخ: بر اساس آنچه از سوی ستاد سوخت اعلام شده است، متقاضیان باید با مراجعه به سایت www.irngv.ir اقدامات اولیه ثبت‌نام را انجام دهند. اما درحال حاضر تنها امکان ثبت‌نام وجود دارد و هیچ خبر جدیدی تا این لحظه در خصوص پرداخت وام اعلام نشده است. در صورتی که اطلاعیه جدیدی در این‌باره ارائه شود؛ حتما آن را با شما به اشتراک خواهیم گذاشت.

 

اگر هر سوالی در بخش‌های مختلف خودرویی دارید که در ابتدای متن به آن‌ها اشاره شده و تا به این لحظه پاسخ‌گوی آن‌ها نبودیم؛ در بخش نظرات همین مقاله برای ما مطرح کنید تا به صورت جداگانه، جوابگوی سوالات یا مشکلات شما باشیم.

 

نویسنده: شیوا فاضلی