چرا فورد الکتریکی شد؟

۵ خرداد ۱۴۰۰ چرا فورد الکتریکی شد؟

فورد از نمونه الکتریکی وانت  F150 که رعد و برق نیز نامیده می‌شود رونمایی کرد.

فورد از نمونه الکتریکی وانت F150  یا لایتنینگ که رعد و برق نیز نامیده می‌شود رونمایی کرد. تولید این خودرو محبوب از سال آینده آغاز می‌شود. وانت F 150 اولین خودرو پرفروش آمریکایی است که با قوای محرکه الکتریکی عرضه می‌شود. وانت الکتریکی فورد  F150 از نظر ظاهری تفاوت چندان با نسخه بنزینی ندارد و تنها تفاوت آن اضافه شدن جای بار به جلوی خودرو است. یکی از امکانات این خودرو تبدیل کنسول به میز کار است. از در عقب این خودرو نیز می‌توان به عنوان میز کار استفاده کرد.

تامین سه روز برق یک خانه با ماشین فورد

فورد می‌گوید قوی‌ترین مدل این وانت می‌تواند تا سه روز برق یک خانه را تامین کند. برای تامین نیروی ابزار برقی یازده پریز در جاهای مختلف خودرو کار شده است که از توان آن می‌توان برای برق خانه نیز استفاده کرد.

وانت فورد F150 دو موتور الکتریکی دارد که نمونه معمولی آن قادر است ۴۲۶ اسب بخار و نسخه قوی تر آن ۵۶۳ اسب بخار نیرو تولید کند. همچنین این خودرو با هر بار شارژ می‌تواند تا ۳۷۰ کیلومتر حرکت کند که این عدد در مدل قوی تر آن ۴۳۸ کیلومتر عنوان شده است. باتری فورد F 150 ۴۴ دقیقه زمان نیاز دارد تا  با شارژرهای سریع از ۱۵ درصد به ۸۰ درصد برسد. شارژ کامل باتری‌ها با برق خانگی به ۱۴ ساعت زمان نیاز نیاز دارند. در تاریخ خودروسازی فورد هیچ گاه محصولی با گشتاور ۱۰۵۱ تولید نشده است.

رعد و برق فورد تنها به چهار و نیم ثانیه زمان نیاز دارد تا شتاب خود را از صفر به صد برساند و فعلا سریعترین وانت آمریکا از نظر شتاب‌گیری به شمار می‌رود. وزن خالص این خودرو حدود ۲۴۰۰ کیلوگرم است و می‌تواند حدود ۹۰۰ کیلوگرم بار را حمل کند. وانت‌های سری F فورد در ۴۳ سال اخیر در لیست پرفروش‌ترین خودروها قرار داشتند که مدل F150 آن یکی از پرفروش‌ترین خودروهای آمریکا محسوب می‌شود. فورد سالانه از فروش این وانت ۴۲ میلیارد درآمد دارد.

شرکت آمریکایی فورد برای جلب نظر مشتریان این خودرو را ارزان‌تر از قیمت خودروهای رقیبان می‌فروشد. قیمت مدل استاندارد وانت F150 چیزی حدود ۴۰ هزار دلار است که قیمت آن در برخی ایالت‌ها به دلیل یارانه‌های دولتی از مدل بنزینی آن نیز ارزان‌تر است.

این در حالی است که هامر EV جنرال موتورز که یکی از رقبای وانت  F150  فورد محسوب می‌شود قرار است در سال ۲۰۲۲ با قیمت ۸۰ هزار دلار عرضه شود که نمونه آپشنال آن چیزی حدود ۱۰۰ هزار دلار قیمت خواهد داشت. این وانت برقی فورد هم اکنون با پیش پرداخت ۱۰۰ دلار پیش فروش می‌شود و تنها یک سال با تولید انبوه خود فاصله دارد.

جیم فارلی، مدیر فورد ساخت خودرو الکتریکی  F150  را یک لحظه تاریخی خوانده است. جیم فارلی الکتریکی شدن این خودرو محبوب و پرفروش را حرکت صنعت خودروسازی به سمت قوای محرکه الکتریکی توصیف کرده است.

این خودرو در موفقیت‌ برنامه‌های کاهش آلودگی هوای آمریکا نقش مهمی ایفا می‌کند و موفق شد، جو بایدن رییس جمهوری آمریکا را به دفتر مرکزی فورد بکشاند. جو بایدن پیش از رونمایی شدن این خودرو چند دقیقه‌ای با آن رانندگی کرد.

استقبال خریداران از وانت رعد و برق نه تنها آینده فورد، بلکه فرهنگ ماشین الکتریکی سوار شدن را نیز تضمین می‌کند که در آینده آلودگی هوای آمریکا تاثیر بسیار مهمی خواهد گذاشت.

نویسنده: شقایق صفی خانی

 

فروش فوری خودرو کارکرده