کاهش تنوع محصولات، تیر آخر بی ام و برای بازگشت به دوران پیش از کرونا

۱۷ بهمن ۱۳۹۹ کاهش تنوع محصولات، تیر آخر بی ام و برای بازگشت به دوران پیش از کرونا

بی ام و در راستای آماده شدن برای سال‌های پیش‌رو تصمیم گرفته است سبد محصولات خود را کوچک کند. این اتفاق با بازنگری در محصولات همراه خواهد بود.

دلیل بی ام و برای کاهش تنوع محصولات خود چیست؟

با ابلاغ قوانین و استانداردهای جدید به خودروسازان چالش‌های جدیدی به چالش‌های قبلی آن‌ها اضافه شده است. استانداردهای جدید، سخت‌گیری‌های بیشتری در خصوص قوانین محیط‌زیستی به خودروسازان القا می‌کند و به همین جهت نیز خودروسازان ناچار هستند در سبد محصولات خود بازنگری کنند.

چالش‌های پیشین صنعت خودروسازی در جای خود فشار مضاعفی را به خودروسازان وارد می‌کند. در کنار این چالش‌ها سختگیری‌های سازمان‌های نظارتی نیز اضافه شده است. در کنار تمامی این موارد شیوع ویروس کرونا در یک سال و نیم اخیر نیز سبب شده که خودروسازان خارج از تصور خود تحت فشار قرار گیرند.

شیوع ویروس کرونا بازار فروش تمامی خودروسازان از جمله شرکت بی ام و را تحت تاثیر قرار داده است. برگزیت و قصد انگلستان برای خروج از اتحادیه اروپا و همچنین کوچک شدن بازار فروش چین در کنار شیوع ویروس کرونا سبب شده بی ام و با مشکل جدی فروش مواجه شود.

این نکته نیز نباید نادیده گرفته شود که بازار خودروسازان در شرایط فعلی به شدت رقابتی است و عدم عرضه حتی یک مدل کلیدی می‌تواند تاثیر به‌سزایی روی بازار آن‌ها بگذارد. در حال حاضر که صنعت خودروسازی در حال گذار به سمت خودروهای برقی است خودروسازان باید در این حوزه نیز به رقابت با یکدیگر بپردازند. این رقابت نیازمند سرمایه‌گذاری میلیاردی در حوزه خودروهای برقی است. موضوعی که خود به تنهایی یک چالش بزرگ برای خودروسازان محسوب می‌شود.

با توجه به تمامی این چالش‌ها و مشکلات و برنامه‌ها طبیعی است که بی ام و تصمیم بگیرد سبد محصولات خود را کوچک‌تر و جمع‌وجورتر از گذشته راهی بازار کند.

گفتنی است که بی ام و قصد ندارد که مدلی را بدون برنامه و با تصمیم ناگهانی از خط تولید خارج کند اما این شرکت از این پس محصولات خود را با تنوع کمتری در اتاقک و تعداد پیشرانه‌های قابل‌ عرضه راهی بازار خواهد کرد.

مدیر امور مالی بی ام و در خصوص کاهش تعداد محصولات این شرکت توضیح داد: «بی ام و از این پس محصولات خود را با تنوع کمتری در آپشن‌ها راهی بازار خواهد کرد. لیست آپشن‌ها به موارد محبوب‌تر و کاربردی‌تر تقلیل خواهد یافت. این اقدامات در جهت تمرکز بر روش‌های ساده‌تر و بهینه‌تر تولید خودروها صورت می‌گیرد.»

گفتنی است که با اعمال این استراتژی جدید، فروش محصولات بی ام و افزایش خواهد یافت و پیش‌بینی می‌شود این رشد در سه ماهه نخست سال جاری میلادی صورت بگیرد.

کارشناسان فروش بی ام و پیش‌بینی می‌کنند که اتخاذ سیاست جدید این شرکت مبنی بر کاهش تنوع محصولات ارائه شده سبب می‌شود حاشیه سود این شرکت در کوتاه مدت به زمان قبل از شیوع ویروس کرونا بازگردد.

مدیران بی ام و مدعی هستند تغییرات جدید در استراتژی‌های این شرکت در کوتاه مدت اجرایی خواهد شد. به محض بازگشت این کمپانی به شرایط سوددهی قبلی مجدد شاهد بازگشت محصولات و آپشن‌های متنوع محصولات بی ام و خواهیم بود. اصلا دور از انتظار نیست که حتی تنوع محصولات این کمپانی در آینده‌ افزایش یافته و شاهد عرضه آپشن‌های متنوع‌تر باشیم.

 

منبع: Motor1

نویسنده: زهرا ملکی

 

فروش خودرو