احتمال کاهش قیمت خودرو در سال 1400

۱۴ بهمن ۱۳۹۹ احتمال کاهش قیمت خودرو در سال 1400

در شرایطی که بازار خودرو در سال جاری تحولات قیمتی بسیاری را پشت سر گذاشته، یک کارشناس صنعت خودرو معتقد است که بازار خودرو در سال آینده به سمت کاهش قیمت سیر می‌کند. این پیش‌بینی مثبت و خوش‌بینی به بازار با برخی صحبت‌های مطرح شده از سوی دیگر کارشناسان تفاوت دارد.

انوش رهام کارشناس صنعت خودرو از جمله کارشناسانی است که به بهبود بازار خودرو در سال آینده امیدوار است. وی در خصوص پیش‌بینی قیمت خودرو در سال آینده به خودرو45 گفت: به طور حتم قیمت خودرو به این شکل نمی‌ماند و به سمت کاهش سیر می‌کند. با گشایش‌هایی که در بازار کشور به وجود می‌آید و چشم‌انداز مثبتی که وجود دارد، با کاهش قیمت روبرو خواهیم بود. هرچند که ممکن است این روند کاهشی در نیمه اول سال آینده کمتر باشد اما به مرور زمان شدت بیشتری به خود بگیرد. البته بخشی از این کاهش قیمت متاثر از میزان تقاضای بازار است. واقعیت این است که طرف عرضه می‌تواند خود را نسبت به تقاضا همسان کند.

وی با اشاره به شرایط سخت سال‌های گذشته تاکید کرد: ما در دو سال گذشته یک دوره تحریمی شدید داشتیم اما اوج آن را پشت سر گذاشته‌ایم و قطعا شرایط مثل قبل نخواهد بود. به همین خاطر زنجیره تامین خودروسازان و شریان‌های تامین کالاهای موردنیاز تولید خودرو در کشور روان تر از قبل خواهد شد. همین موضوع به افزایش کمی و کیفی تولیدات هم کمک می کند.

رهام در عین حال گفت: در مرحله بعد، مسائل بستگی به تصمیمات دولت دارد که برای کاهش اثرات تورمی چه اقداماتی انجام دهد. اما آنچه به عنوان چشم‌انداز وجود دارد این است که مجموعه اقدامات، منجر به کاهش قیمت خودرو می‌شود و همین مساله باعث می‌شود تا دوره پیک کمبود خودرو و شکاف قیمت بازار و کارخانه تکرار نشود. در نتیجه شرایط بهتری را برای سال آینده تجربه خواهیم کرد.

به گزارش خودرو45، بازار خودرو در یک سال گذشته بالا و پایین‌های بسیاری را چه از نظر قیمتی و چه از نظر سیاست‌گذاری‌ها تجربه کرده است. طرح‌های مختلفی هم در بازه زمانی این یک سال مطرح شد که برخی از آنها مثل طرح مجلس و مشروط کردن واردات خودرو هنوز به طور کامل مشخص نشده و برخی دیگر مثل قیمت‌گذاری جدید شورای رقابت با اما و اگرهای بسیاری همراه شده است.

در این یک سال و در بازه زمانی کوتاهی، قیمت خودرو در بازار از قیمت کارخانه کمتر شد که همین مساله نشان از روند کاهشی قیمت خودرو داشت. کما اینکه در یک ماه اخیر نیز این روند کاهشی همچنان ادامه داشته است. برخی معتقدند که چنین اتفاقی، باعث از دست رفتن انگیزه مردم برای شرکت در ثبت‌نام خودرو شده و به روند کاهشی بازار دامن می‌زند. با این حال، تحلیل بسیاری از کارشناسان از جمله رهام نشان از آن دارد که وضعیت بازار خودرو در سال آینده اوضاع بهتری نسبت به سال جاری خواهد داشت. هرچند که باید منتظر بود و دید که آیا درهای مذاکره و گشایش‌های اقتصادی توسط دولت فعلی یا آینده ایران اتفاق می‌افتد یا خیر.

 

نویسنده: سپیده اشرفی

فروش خودرو