بررسی مشخصات کراس اوور ایران خودرو (مدل K125)

۹ اسفند ۱۳۹۹ بررسی مشخصات کراس اوور ایران خودرو (مدل K125)

سال ۱۳۹۹، سال پر فراز و نشیبی برای کل ایران، به‌خصوص بازار خودرو و صنعت خودروسازی بود. شیوع ویروس کرونا در ابتدای سال، اوضاع به‌هم‌ریخته بازار خودرو را بدتر کرد و باعث شد تا دو ماه اول سال رکود بر بازار حاکم باشد و بعد هم که نوسانات شدید و شیب تند افزایش قیمت‌ها، مشتری‌ها را از خرید خودرو پشیمان می‌کرد. البته ایران خودرو و سایپا سعی کردند با طرح‌های قرعه‌کشی کمی این قیمت‌ها را کنترل کنند.

با همه این تفاسیر، ۱۳۹۹ از یک نظر سال خوبی برای خودرو ایران به حساب می‌آید و آن هم معرفی، رونمایی و عرضه محصولات جدید داخلی توسط ایران خودرو و سایپا است. ایران خودرو در ابتدای سال، خودرو تارا را معرفی کرد که با کد K132 شناخته می‌شد و سایپا هم از شاهین رونمایی کرد و بعد هم خبر از تولید خودرو کراس اوور آریا داد.

البته ایران خودرو قرار بود همراه با تارا، خودرو دیگری را با نام K125 معرفی کند که به دلایلی بارها به تعویق افتاد. تا اینکه در اسفند ماه، مدیر ایران خودرو در بین صحبت‌هایش از تولید این خودرو در سال ۱۴۰۰ خبر داد.

کراس اوور K125 ایران خودرو

یک سال با K125 کراس اوور ایران خودرو

K125 کراس اوور محصول ایران خودرو است که بر پایه پلتفرم IKP1 ساخته شده است و از این نظر با تارا هم‌خانواده است.

در اردیبهشت ماه ۹۹ بود که خبری درباره رونمایی و معرفی کراس اوور ایران خودرو منتشر شد و قرار بود که این اتومبیل در همان ابتدای سال به دنیای خودرو معرفی شود. اما این اتفاق نیفتاد تا در تیر ماه دوباره این خبر منتشر شد و قرار بود مراسم رونمایی و معارفه‌ای مثل خودرو تارا K132 داشته باشد و باز هم به تعویق افتاد.

تا همین امروز هم خبری از رونمایی K125 نیست و فقط در بین صحبت‌های مدیران و مسئولان ایران خودرو اشاره‌ای به این اتومبیل می‌شود.

طبق گفته‌های مدیران این شرکت، K125 بعد از تولید انبوه تارا، رونمایی و وارد فاز تولید خواهد شد. همچنین برای کاهش هزینه‌ها، قطعات K125 و همین طور موتور و جعبه دنده این خودرو با تارا مشترک و یکسان خواهد بود. در اسفند ماه سال جاری، خط تولید قطعات تارا در شرکت‌های قطعه‌ساز با حضور مدیرعامل ایران‌خودرو افتتاح شد.

طراحی بدنه K125

کراس اوور K125، جایگزینی برای پژو ۲۰۰۸

افزایش و تشدید تحریم‌های آمریکا در سال ۱۳۹۸، موجب قطع همکاری شرکت‌های خارجی با شرکت‌های داخلی شد. شرکت‌های خارجی مثل پژو، سیتروئن، رنو و فیات که بعد از برجام به ایران آمده بودند و قرار بود خودروهایی را به صورت مشترک با ایران خودرو و سایپا تولید کنند، از کشور خارج شدند.

به همین دلیل خودروسازان ایرانی تصمیم گرفتند تا بر اساس طرح‌های باقی‌مانده، اقدام به طراحی و تولید خودروهای جدیدی کنند و نتیجه آن کوییک، تارا، شاهین و آریا بود. یکی از این خودروها K125 است که با توجه به تصاویری که از آن به بیرون درز کرده، جایگزین پژو ۲۰۰۸ خواهد بود.

داشبورد K125

مشخصات احتمالی K125

تصاویری که از K125 منتشر شده، نشان از یک کراس اوور در حد و اندازه پژو ۲۰۰۸ دارد. چراغ عقب این خودرو به صورت پیوسته است و احتمالا در محصولات بعدی هم استفاده می‌شود. در معدود تصاویری از داخل K125، کابین پژو ۲۰۰۸ را می‌بینیم که بازطراحی شده است.

پیشرانه K125 به احتمال خیلی زیاد از نوع TC7، نسخه جدید EF7 توربوشارژ است که قبلا روی دنا پلاس توربو نصب شده و می‌تواند ۱۷۰ اسب بخار نیرو تولید کند و ۲۵۰ نیوتن متر نیز گشتاور دارد. قدرت این موتور از طریق یک جعبه دنده اتوماتیک DAE که در رانا پلاس هم استفاده شده، به چرخ‌ها منتقل می‌شود.

کارتابل K125

K125 خودرویی برای ۱۴۰۰

با توجه به مشخصات احتمالی این خودرو، یعنی موتور توربوشارژ و جعبه دنده جدید و همین طور جایگزینی با پژو ۲۰۰۸، نباید انتظار قیمت پایینی را داشته باشیم. حال باید منتظر ماند و دید چه روزی از سال ۱۴۰۰ از این خودرو جدید رونمایی می‌شود.

فروش فوری خودرو

نویسنده: میلاد قزللو