کرونای ترامپ، دوای درد قیمت خودرو در بازار شد؟

۱۶ مهر ۱۳۹۹ کرونای ترامپ، دوای درد قیمت خودرو در بازار شد؟

خبر ابتلای دونالد ترامپبه کرونا، رییس جمهور آمریکا ترمز افزایش قیمت دلار را کشید و در روزهای گذشته نرخ دلار پس از مدت‌ها روند نزولی داشت. با کاهش قیمت دلار خودروها نیز کاهش قیمت ناچیزی را در این آشفته بازار تجربه کردند.

رصد بازار خودرو نشان می‌دهد که قیمت خودرو در سال ۹۹ سنگ تمام گذاشته است. خودروهایی با کمترین کیفیت و امکانات به قیمت‌های بالای ۱۰۰ میلیون تومان رسیدند، قیمت‌هایی که تصور آن هم دور از انتظار بود.

ابتلای ترامپ به کرونا و ارتباط آن با قیمت خودروهای ایرانی

افزایش نرخ دلار تاثیر بسیار زیادی بر بازار خودرو داشت و قیمت خودروها به تبعیت از نرخ ارز روند نزولی چشمگیری داشتند و برخی حتی کاهش ناچیز قیمت را هم تجربه کردند.

مقایسه قیمت خودرو در سال 98 و 99 نشان می‌دهد که هیچ چیز بیشتر از نرخ ارز روی افزایش و یا کاهش قیمت خودرو تاثیر ندارد و حتی تغییر در عرضه و تقاضا هم نتوانسته این رقیب سرسخت شود. رییس کل بانک مرکزی اجرای مکانیسم ماشه علیه ایران را یکی از دلایل افزایش نرخ ارز در روزهای گذشته اعلام کرده بود. این افزایش قیمت تاثیر بسیار زیادی روی قیمت‌ خودروهای تولید داخل گذاشت و قیمت خودرویی مانند پراید به ۱۳۰ میلیون تومان رسید. حالا با کاهش قیمت نرخ ارز که عده‌ای آن را با ابتلای ترامپ به کرونا مرتبط می‌دانند، قمیت خودرو نیز در بازار کمی افت کرده است اما این افت قیمت چنان چشمگیر نیست.

قیمت خودرو وابسته به نرخ ارز

بازار خودرو در دو روز گذشته شاهد کاهش قیمت ۲ تا ۵ میلیون تومانی بود که در برابر افزایش قیمت چند میلیون تومانی در کوتاه مدت بسیار ناچیز است. گرچه پیش‌تر هم بازار خودرو در سال‌های گذشته از قیمت طلا و نرخ ارز تبعیت می‌کرد و این تبعیت نیز همچنان ادامه داردپغ اما برای  مثال قیمت خودرو تنها در صورتی پایین می‌آید که نرخ ارز کاهش پیدا کند و به نظر می‌رسد که فروش با قرعه کشی، افزایش پیش فروش خودرو و تغییر روش عرضه خودرو تنها تغییراتی سطحی روی بازار داشته و قیمت‌ها در دوره‌ کوتاهی دوباره افزایش پیدا می‌کنند. حال باید دید چه برنامه‌های به غیر از کاهش نرخ ارز می تواند قیمت خودروها را کاهش دهد.

تاثیر کرونا ترامپ بر بازار خودرو

سرانجام نامعلوم بازار خودرو

بازار خودرو پس از تحریم‌ها و لغو توافق هسته‌ای برجام شک شدید افزایش قیمت تا به امروز را تجربه کرده است و این شک تا جایی ادامه پیدا کرد که قیمت خودرو از ارزش واقعی آن بسیار فاصله گرفت و حداقل قیمت خودرو به ۱۱۵ میلیون تومان رسید. دولت چندین بار از گشایش اقتصادی خبر داده اما دردی از آشفته بازار خودرو دوا نشده و افت شدید قیمتی را تجربه نکرده است.

فروش فوری خودرو

 

نویسنده: شقایق صفی‌خانی