کمپانی چری، جوان‌ترین برند خودروسازی دنیا و محبوب چینی ها!

۷ شهریور ۱۳۹۹ کمپانی چری، جوان‌ترین برند خودروسازی دنیا و محبوب چینی ها!

کمپانی چری (Chery Automobile Co., Ltd)، جوان‌ترین کمپانی خودروسازی این روزهای دنیای خودرو است. این برند ۲۳ ساله، در سال ۱۹۹۷ تاسیس شد. این برند چینی برخلاف برند جیلی (Geely) خصوصی نبوده و مرکز فرماندهی آن نیز در یکی از استان‌های چین قرار دارد. محصولات اصلی چری، به دو دسته تقسیم می‌شود، شاسی بلندها و دیگر خودروهای سواری، مینی‌ون‌ها و خودروهای تجاری.

خودروهای سواری همگی تحت برند چری و خودروهای تجاری تحت برند کاری (Karry) تولید شده و وارد بازار می‌شوند. در سال ۲۰۱۲، با توجه به نرخ فروش محصولات چری، این کمپانی دوازدهمین خودروساز بزرگ چینی نام گرفت، چرا که حدودا ۵۹۰ هزار دستگاه خودرو فروخته بود. با اینکه این برند در سال ۱۹۹۷ بنیان گذاری شد، اما در سال ۱۹۹۹ تولیدات و پس از گذشت دو سال، صادرات محصولات خود را آغاز کرد. بخش بین المللی و صادرات این برند به اندازه‌ای قوی است که از سال ۲۰۰۳ تا حالا، بزرگت‌ترین صادرکننده چینی است. در سال ۲۰۱۱، این کمپانی حدود ۲۵ درصد از محصولات خود را به سراسر دنیا صادر کرد. این کمپانی با هولدینگ کِنون (Kenon Holdings) یک قرارداد ۵۰-۵۰ دارد. این قرارداد در سال ۲۰۰۷ شکل گرفت و تا به امروز ادامه دارد و باعث و بانی فروش خودروهای باکیفیت زیادی شده است. در سال ۲۰۱۲، این کمپانی تصمیم گرفت که با بستن یک قرارداد ۵۰-۵۰ دیگر با جگوار لندروور (Jaguar Land Rover)، چری جگوار لندروور (Chery Jaguar Land Rover) را تشکیل دهد تا بتواند طبق این پیمان همکاری، برخی از مدل‌های برند جگوار و لندروور را تحت لیسانس چری تولید کند.

این برند در سراسر چین کارخانه‌های زیادی دارد. همچنین بیش از ۱۵ کشور در دنیا، محصولاتش را مونتاژ می‌کنند. همچنین منتقدان زیادی دارد، چرا که بسیار معتقد هستند که این کمپانی، برخی از مدل‌های خود را عینا از خودروسازان خارجی تقلید و کپی کرده است. مشکل دیگر، نام کمپانی بوده که شباهت زیادی با نام شوی (Chevy) دارد. شوی، کوتاه شده نام برند شورولت (Chevrolet) است.

تاریخچه کمپانی چری

همانطور که در ابتدا گفته شد، چری در سال ۱۹۹۷ توسط برخی از سران یکی از استان‌های چین تاسیس شد و تولیدات خود را پس از گذشت دو سال آغاز کرد. با استفاده از بدنه‌ی تحت لیسانس فولکس واگن (Volkswagen)، مدل فِنگیون (Fengyun) تولید شد و حدودا ۳۰ هزار دستگاه از آن به فروش رسید. از نظر خیلی‌ها، این برند از همان ابتدا بسیار عجیب بود، چرا که این کمپانی تا سال ۲۰۰۳، اجازه ساخت خودروی سواری نداشت، اما با این حال اولین محصولش در سال ۱۹۹۹ تولید شد. در واقع تا سال ۲۰۰۱، این محصول به طور قانونی در بازار حضور نداشت.

تا رسیدن زمان مناسب، این برند تحت لیسانس سیاک موتور (SIAC Motor)، تمامی کارهای خود را قانونی کرده و پیش می‌برد. به همین دلیل، سیاک موتور حدودا ۲۰ درصد از این کمپانی را در دست داشت، تا جایی که تنش‌ها بین این گروه و یکی دیگر از شرکای سیاک موتور، یعنی جنرال موتور (General Motors) بالا گرفت و این ۲۰ درصد نیز فروخته شد. جنرال موتور هم تنها کمپانی خارجی نیست که با این برند مشکل دارد. فولکس واگن نیز ادعا کرده که کمپانی چری، از ماشین ابزار این کمپانی برای ساخت یکی از مدل‌هایش در سال ۲۰۰۳، استفاده کرده است.

از اوایل قرون ۲۱، این کمپانی به دنبال همکاری و عقد قرارداد با یک کمپانی خارجی بوده است. بنابراین تصمیم گرفت که به سراغ فیات (Fiat) و کرایسلر (Chrysler) برود. کرایسلر که پیش بینی می‌کرد که مدل A1 که به تحت برند داج (Dodge) عملکرد خوبی در ایالات متحده آمریکا و سراسر بازار جهانی داشته باشد، تصمیم گرفت در سال ۲۰۰۷ با چری همکاری کند. این قرارداد در اواخر سال ۲۰۰۷ امضا شد. در اوایل سال ۲۰۰۸، کرایسلر قراردادی مشابه با کمپانی نیسان ( Nissan) امضا و قرارداد خود را با چری فسخ کرد.

کمپانی چینی در سال ۲۰۰۹ اعلام کرد که قصد داد در ترکیه یک کارخانه احداث و با کمپانی ترکیه‌ای مِرمِرلِر اتوموتیو (Mermerler Otomotiv) همکاری کند. مبلغ این همکاری معادل ۵۰۰ میلیارد دلا بود. قرار بود که این کارخانه به طور موتسط، سالانه ۲۰ هزار دستگاه خودرو تولید کند و این تعداد تا سال ۲۰۱۷ به ۱۰۰ هزار دستگاه در سال برسد.

با فروش بیش از ۷۰۰ هزار دستگاه خودرو در سال ۲۰۱۰، این کمپانی پربارترین کمپانی چینی لقب گرفت. در طی دو سال بعدی، این رقم کاهش یافت. در نتیجه کمپانی هم از جایگاه هفتمین خودروساز بزرگ چینی به جایگاه دهم رسید. با امضای قراردادی با خودروساز هندی، یعنی تاتا موتور (Tata Motors) قرار شد که برخی از مدل‌های جگوار لندروور در چین تولید شوند.

در حال حاضر، این کمپانی در برخی از کشورهای در حال توسعه، کارخانه و شعبه دارد. این کشورها عبارت اند از: برزیل، مصر، اندونزی، ایران، مالزی، میانمار، پاکستان، تایوان، تایلند، ترکیه، اوکراین و ونزوئلا. این کمپانی پیش‌تر در روسیه نیز کارخانه داشت اما محصولات چری در این کشور، تحت نام ورتکس (Vortex) تولید می‌شدند.

 

برند چری

برخی از مدل‌های برند چری

تیگو ۵

خودرو چری تیگو ۵، محصول خوش فروش و پرطرفدار کمپانی چری در ایران است. این خودرو که از سال ۲۰۱۳ به عنوان کراس اوور شهری به بازار خودرو معرفی شده است،  از سال ۱۳۹۴ زیر پای ایرانی ها رفت. پس از آن اما مدیران خودرو، متولی مونتاژ محصولات چری در ایران تلاش کرد نسخه فیس لیفت تیگو ۵ را در سال ۱۳۹۷ به بازار ارائه کند. اکنون این خودرو از جمله محصولات خوش فروش کمپانی چری در ایران است.

 

چری تیگو 5

 چری تیگو ۷

چری تیگو ۷ محصولی پرطرفدار از کمپانی چری در ایران است که اولین نسل از آن در سال ۲۰۱۶ به عنوان محصولی کراس اوور وارد بازار جهانی شد و در ایران نیز محبوبیت مناسبی بدست آورد. اکنون گروه خودروسازی مدیران خودرو وظیفه مونتاژ این خودرو در ایران را برعهده دارد. تیپ اکسلنت تیگو۷ از تابستان سال ۱۳۹۶ وارد بازار خودرو کشورمان شده است.

 

 چری تیگو 7

آریزو ۶

مدل خودرو آریزو ۶ یا آریزو   GX از دیگر محصولات کمپانی چری است. سدان آریزو خودرویی به نسبت جمع و جور و به عبارتی اصاح شده مدل آریزو برند چری است. آریزو که از سال  ۲۰۱۶ در نکایشگاه پکن معرفی شده، خودرویی برای پر کردن جی خالی میان آریزو ۵ و آریزو ۷ رونمایی شده است؛ اما در کل این خودرو چندان مدل جدید و خاصی نیست، بلکه بیشتر ترکیبی از دو مدل یادشده است.

آریزو 6

چری QQ

این مدل یک سوپرمینی بوده و از سال ۲۰۰۳ تاکنون خط تولید این کمپانی را ترک نکرده است. اولین نسل آن از سال ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۵ ساخته می‌شد و نسل دوم آن از سال ۲۰۱۳ تاکنون تولید می‌شود.

 

چری QQ

چری آریزو ۳ (Arrizo 3)

این محصول یک سدان نسبتا جمع و جور بوده و فیس لیفتی از مدل E3 است. این مدل در اواخر سال ۲۰۱۴ رونمایی و جایگزین مدل فولوین ۲ (Fulwin 2) شد.

 

چری آریزو 3

چری تیگو ۸ (Tiggo 8 )

در نمایشگاه پکن سال ۲۰۱۸، از این مدل رونمایی شد. این مدل یک شاسی بلند متوسط است که طرفداران زیادی دارد.

 

چری تیگو 5

 

نویسنده و مترجم: پرستو مهدی قلیخان

منابع:

https://en.wikipedia.org/wiki/Chery#:~:text=Chery%20was%20founded%20in%201997,car%20sold%20nearly%2030%2C000%20units

https://en.wikipedia.org/wiki/Geely#:~:text=Founding%20Geely%20in%201986%20as,motorcycles%20in%20the%20mid%2D1990s